SPACER. Najnowsza wystawa fotografii Doroty Świdzińskiej w Galerii Nowe Skrzydło.

W ramach trwającego na Uniwersytecie w Białymstoku Festiwalu Nauki i Sztuki w Galerii Nowe Skrzydło przy ul. Świerkowej 20 w Białymstoku została otwarta wystawa fotografii dr szt. Doroty Świdzińskiej pt. „SPACER”. Autorka pracuje w Zakładzie Edukacji Wizualnej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB. W swojej twórczości artystka zajmuje się problemami kobiet będących u schyłku życia. Posługując się mediami takimi jak: film, fotografia czy obiekt artystyczny, stara się zwrócić uwagę na problemy wieku sędziwego. Wystawę będzie można oglądać do końca wakacji.

Dorota Świdzińska: "Celem nadrzędnym moich działań twórczych jest zgłębienie
i zaakceptowanie procesu starzenia się, uświadomienie sobie jego nieuchronności, pogodzenie się z nim. Penetrując tę sferę życia, stykam się z ludźmi w wieku sędziwym, poznaję ich cichą egzystencję na uboczu, widzę ich problemy, lęki i frustracje. Interesuje mnie ten krótki czas odchodzenia, zanikania, atrofii ciała i umysłu. Zajmuje mnie również poczucie straty i cały wachlarz uczuć z tym związany. Pragnę przywrócić w społeczeństwie szacunek dla starości. Chciałabym, aby w Polsce, tak jak w konfucjańskich Chinach, człowiek stary traktowany był z godnością i należną mu czcią. Jestem przekonana, i staram się przekonać o tym innych, że stary człowiek to przede wszystkim wiedza, doświadczenie, wyrozumiałość, cierpliwość i ciepło. A to, że spotykamy czasem starych ludzi sfrustrowanych, zalęknionych i nieufnych jest skutkiem obchodzenia się z nimi przez społeczeństwo, w którym przyszło im dożywać swoich dni."