Relacja z międzynarodowego seminarium naukowego nt. kształcenia nauczycieli First International Seminar (Re)Shaping the Teaching Profession of the 21st Century: Priorities, Challenges and Future Directions - Białystok, 26 października 2017 r.

W dniu 26 października 2017 r. na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB odbyło się pierwsze międzynarodowe seminarium naukowe poświęcone priorytetom, wyzwaniom i perspektywom kształcenia nauczycieli w XXI wieku, zorganizowane przez pracowników Zakładu Pedagogiki Ogólnej i Metodologii Badań Pedagogicznych. Gościem specjalnym seminarium był dr James Underwood z Uniwersytetu w Cambridge i Uniwersytetu w Northampton, Wielka Brytania.
Uczestników seminarium powitała dr hab. Wioleta Danilewicz, prof. UwB, Prodziekan ds. Nauki Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB. Następnie dr Marta Kowalczuk-Walędziak zaprezentowała ideę seminarium oraz uzasadniła wagę i aktualność podjętej problematyki. Zaproszeni prelegenci dokonali prezentacji wyników prowadzonych badań dotyczących: dr James Underwood, Building Communities and Sharing Knowledge - the Potential for Teachers to Work Together across National Boundaries, dr Marta Kowalczuk-Walędziak, Master’s Thesis in Teacher Education: a (Lost) Opportunity for Professional Growth? Student Teachers’ Perceptions, dr Emilia Żyłkiewicz-Płońska, How Do I Want to Learn and Be Taught? Perspective of the Students Participating in European Dimension in Education. Znakomitym dopełnieniem seminarium był warsztat metodologiczny dla młodych badaczy Positioning Ourselves as Researchers, Who is our Research for and How Can we Reach them? przeprowadzony przez zagranicznego gościa seminarium.
Już dziś zapraszamy do uczestnictwa w kolejnym seminarium z tego cyklu, które odbędzie się w kwietniu 2018 r. Gościem specjalnym seminarium będzie Prof. dr. Åsa Morberg (Uniwersytet w Gävle, Szwecja) – przewodnicząca Stowarzyszenia Kształcenia Nauczycieli w Europie (Association for Teacher Education in Europe, ATEE).