„Różnorodność. Twórcza Aktywność. Inkluzja w Edukacji” – nieodpłatna publikacja

Publikacja jest efektem realizacji projektu edukacyjnego Przez trudy do gwiazd, który powstał z myślą o dzieciach w wieku 10 – 12 lat. Głównym celem inicjatywy było zwiększenie możliwości partycypacji w pozalekcyjnych zajęciach edukacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, rozwijających kompetencje kluczowe. W realizację wszystkich zajęć wpisana była idea różnorodności i włączania. Uczestnicy projektu mieli szansę aktywnie i twórczo pracować w kooperatywny sposób, korzystając z istniejącego wśród nich potencjału różnorodności.

Książka składa się z trzech głównych części złożonych z prac osób zajmujących się edukacją, zarówno w zakresie teoretycznym, jak i praktycznym. Pierwsza z nich zawiera teksty dotyczące problematyki różnorodności, twórczej aktywności oraz edukacji inkluzyjnej.
   Druga część publikacji zawiera scenariusze sześciu inkluzyjnych projektów edukacyjnych. Praca za pomocą każdego z nich umożliwia rozwijanie kompetencji kluczowych: komunikacyjnych, matematycznych, naukowo-technicznych oraz w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej. Umożliwia również kooperatywne uczenie się w warunkach różnorodności.
   Trzecia część książki poświęcona jest projektowi edukacyjnemu Przez trudy do gwiazd.W końcowej części publikacji został zamieszczony przewodnik bibliograficzny zawierający wykaz literatury przedmiotu dotyczącej problematyki różnorodności, twórczej aktywności oraz edukacji inkluzyjnej.
  Publikację zamykają informacje na temat autorów tekstów i scenariuszy prezentowanych w książce oraz jej wydawców.
  Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja stanie się cennym źródłem inspiracji dla wszystkich zainteresowanych problematyką w niej zawartą oraz umożliwi inkluzyjną, i tym samym kooperatywną, pracę w zróżnicowanej przestrzeni edukacji.

Nieodpłatny egzemplarz książki można otrzymać w:
1. Bibliotece i czytelni Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20.
Godziny otwarcia: poniedziałek: 9:00 –16:00; wtorek – piątek 9:00 – 17:00;  sobota 9:00 – 15:00; niedziela 9:00 – 14:00.
Tel. 85 745 73 38.
 2. Bibliotece Szkoły Podstawowej nr 26 w Białymstoku, ul. Radzymińska 11,
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 9.00 – 15.00.
Tel. 85 652 16 05.

Nieodpłatną publikację można otrzymać również pocztą (dotyczy osób spoza Białegostoku). Zamówienia należy składać na adres e-mailowy: sp26@um.bialystok.pl