ETAR - nowy projekt realizowany na Wydziale Nauk o Edukacji

Z przyjemnością informujemy, że na Wydziale Nauk o Edukacji będzie realizowany w latach 2022-2024 międzynarodowy projekt Empowering Teachers for Automatic Recognition of learning periods abroad (ETAR). Projekt jest finansowany ze środków UE (grant no: 101049545; budżet projektu 250000€) a jego koordynatorką z ramienia UwB jest dr Marta Kowalczuk-Walędziak. Projekt powstał w ramach konsorcjum obejmującego organizacje pozarządowe zajmujące się wymianą uczniów (EFIL - lider konsorcjum; YFU Estonia; AFS Poland; AFS Belgium Flanders; Go!Network), instytucje akademickie (UwB) i stowarzyszenia kształcenia nauczycieli (Estonian Teacher Association). Wydział Nauk o Edukacji odpowiada za część badawczą projektu.

W 2020 r. Komisja Europejska powołała zespół ekspertów
(http://recognisestudyabroad.eu/network-of-experts/) do opracowania rozwiązań mających na celu wypracowanie wspólnych dla krajów UE mechanizmów wspierających uznawalność efektów uczenia się osiągniętych w okresach nauki za granicą a następnie dostosowanie ich do kontekstów edukacyjnych państw członkowskich. Celem projektu ETAR jest implementacja w praktyce i sprawdzenie w toku badań użyteczności tych rozwiązań, w szczególności zaś modelu rozwoju zawodowego nauczycieli w zakresie przygotowania ich do automatycznego uznawania efektów uczenia się uczniów szkół ponadpodstawowych osiągniętych w okresach nauki za granicą, w trzech państwach: Estonia, Belgia i Polska. W projekcie weźmie udział 45 nauczycieli akademickich, 200 nauczycieli, 200 uczniów, a także 40 dyrektorów szkół, reprezentantów organizacji zajmujących się wymianą uczniowską, ministerstwa edukacji, oraz krajowych agencji programu Erasmus+.