Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / SIC / a/ 26.05.2011- Dzień I spotkania w Białymstoku 

 

26 MAJ 2011r. DZIEŃ PIERWSZY 

OFICJALNE ROZPOCZĘCIE SPOTKANIA EDUKACYJNEGO W BIAŁYMSTOKU W RAMACH PROJEKTU SIC.

26 maja 2011r. o godz. 9:00 w Centrum Konferencyjnym „Trzy sosny” odbyło się oficjalne rozpoczęcie i przywitanie uczestników oraz gości zaproszonych spotkania edukacyjnego  w ramach Projektu SIC – SENIORS' INTER – CULTURAL COCKTAIL /MIĘDZYKULTUROWY KOKTAJL SENIORÓW/.
W projekcie uczestniczą partnerzy z następujących krajów :Francja, Finlandia, Hiszpania, Włochy oraz Polska.
Spotkanie rozpoczęła i prowadziła w języku angielskim Helena ŁUKASZEWICZ.
Partnerów oraz gości przywitała Elżbieta URBAN prezes UTW w Białymstoku.
Kolejno głos zabierali:
Barbara WOJTULEWSKA - KOSTKA – wiceprezes UTW w Białymstoku, przedstawiła zakres działalności poszczególnych sekcji tematycznych naszego UTW
- Danuta SAJUR – koordynator krajowy Projektu SIC / Polska/ przedstawiła opis ogólny projektu, cele projektu, poszczególnych partnerów projektu oraz etapy jego realizacji.

Opowiedziała również o zaprezentowanej na sali wystawie starego tradycyjnego haftu,wykonanej przez naszą sekcję hafciarską oraz o wystawie malarskiej obrazów namalowanych przez członków naszej sekcji malarskiej.Wystawa malarska ściśle koresponduje z tematem spotkania edukacyjnego w Białymstoku oraz głównym celem projektu SIC.Tytuł tej wystawy to "Dziedzictwo kulturowe Podlasia we wspomnieniach studentów Trzeciego Wieku w Białymstoku". Danuta Sajur poinformowała , że wystawa ta została zaprezentowana w Domu Dziecka o nazwie "Dom Pasterza" w Białymstoku, gdzie nasi seniorzy mieli okazję do przekazania swojej wiedzy i wspomnień o bogactwie kulturowym Białegostoku i Podlasia.

Poinformowała również, iż specjalnie na to spotkanie edukacyjne Nasza Gazetka, wydawana co miesiąc przez sekcję redakcyjną naszego Uniwersytetu, została przetłumaczona na język angielski i zostanie wręczona uczestnikom spotkania.

- Marek LIBERADZKI– pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds organizacji pozarządowych powitał uczestników spotkania, życząc miłego pobytu na naszej ziemi podlaskiej oraz zacieśnienia kontaktów międzynarodowych

- dr hab. Beata GODLEWSKA ŻYŁKIEWICZ prof. Uniwersytetu w Białymstoku powitała uczestników i złożyła życzenia owocnej  współpracy z zagranicznymi partnerami w imieniu Rektora Uniwersytetu w Białymstoku

- Erez LEVY – koordynator całego projektu z Centre Medem Paryż, Francja /Organizacja miłośników kultury żydowskiej/

Następnie słuchaczki UTW Jadwiga ŁUCKIEWICZ i Józefina BUKIN członkinie Chóru UTW „Odę do seniorów”.

Po części powitalnej odbył się wykład prof. dr hab. inż. Mestwina KOSTKI. Temat wykładu : „ PODLASIE: CENTRUM DZIEDZICTWA NATURALNEGO I KULTURALNEGO EUROPY”-
- etymologia słowa „PODLASIE”
- położenie PODLASIA w dawnej i współczesnej Polsce oraz w Unii Europejskiej
- charakterystyka naszego regionu, pod względem przyrodniczym, etnicznym i historycznym
- PODLASIE - jako unikatowy potencjał zasobów naturalnych: puszcze i lasy, w nich specyficzna flora i aura,  usytuowanie terenu oraz potencjał ludzki – skupisko różnych kultur i religii.
Był to wyjątkowy wykład, rozszerzający wiadomości o Podlasiu nie tylko dla partnerów zagranicznych lecz i naszych słuchaczy UTW, dający dużo do myślenia na temat możliwości wykorzystania zasobów naszego regionu.

Po wykładzie uczestnicy spotkania udali się do autokaru, aby uczestniczyć w plenerze w sesji 1 warsztatach   pt. "GINĄCE STARE ZAWODY PODLASKIEGO RZEMIOSŁA"


Jadwiga Barcewicz, Anna Paszkiewicz-Gadek
 

  Helena Łukaszewicz Elżbieta Urban prezes UTW Barbara Wojtulewska - Kostka wiceprezes UTW

 
Danuta Sajur- koordynator projektu Marek Liberadzki-pełnomocnik Wojewody Podlaskiego dr hab.Beata Godlewska Żyłkiewicz prof.Uniwersytetu w Białymstoku Erez Levy koordynator projektu Centre Medem Paryż, Francja

 
Jadwiga Łuckiewicz,Józefina Bukin Chór UTW prof.dr hab.inż.Mestwin Kostka    

 
       

 

26.05.2011 SESJA 1, WARSZTATY: „GINĄCE STARE ZAWODY PODLASKIEGO RZEMIOSŁA”

Na sesję warsztatową wyjechali goście zagraniczni i słuchacze UTW szlakiem rzemiosła ludowego w kierunku Czarnej Białostockiej pod przewodnictwem Waldemara Malewicza i Heleny Łukaszewicz tłumaczem języka angielskiego.
1. Czarna Wieś Kościelna – pracownia kowalstwa artystycznego Pana Mieczysława Hulewicza. Niektórzy z naszych gości zagranicznych mieli możliwość własnoręcznego kucia rozgrzanych prętów żelaznych oraz wydobywania miłych dla ucha dźwiękowe poprzez uderzanie młotem kowalskim w pręty stalowe.


2. Następnie w tej samej wsi podziwiali wyroby garncarskie u Pana Jana Kudrewicza. Technika wytwarzania wazonów, garnków glinianych z miejscowej gliny wymaga doświadczenia, zręczności i precyzji. Cały proces technologiczny składa się z ukształtowania wyrobu z gliny, suszenia, wypalania w specjalnym piecu i ewentualnie barwienia wyrobów.Podczas tej wizyty zjawiła się telewizja TVP Białystok, wywiadów  na temat realizowanego Projektu SIC udzielali koordynator projektu Polska  Danuta Sajur oraz  partnerzy zagraniczni.Relację z wydarzenia  można oglądać na stronie www.tvp.pl/bialystok     obiektyw pod datą 26.05.2011 godz. 18:30.


3. Dalej uczestnicy warsztatów udali się do miejscowości Zamczysk. W pracowni stolarskiej łyżkarza Pana Mieczysława Baranowskiego obserwowali jak z miękkiego drewna struga się najpierw siekierką, następnie dłutkiem i kształtuje się łyżki, widelce, szpatułki oraz inne ozdobne i użytkowe wyroby.

4. Kolejnym warsztatem na szlaku było Gospodarstwo Agro-turystyczne w kolonii Wasilówka. Pani Teresa Pryzmot prowadzi warsztat tkacki i wytwarza artystyczne wyroby jak: kilimy, dywaniki, serwety, bieżniki itd...
W gospodarstwie uczestnicy warsztatów spożyli posiłek, składający się z różnych specjałów
mącznych: naleśniki, racuchy, babka ziemniaczana.


5. W tej samej kolonii u Pani Celiny Rembowicz była możliwość nabycia wiejskiego chleba na zakwasie.


Sesja warsztatowa była owocna w wiedzę jak i możliwość nabycia pamiątek rękodzielniczych, typu podkowy, wazony, łyżki, kilimy. Grupa z Finlandii zamówiła „bieżnik wełniany” na określony wymiar, który zawiezie im nasza grupa uczestnicząca w spotkaniu w Finlandii.

 

Anna Paszkowska-Gadek, Jadwiga Barcewicz, fot. Stefan Kuźmicki
 

       

 
      tu dorwała nas TVP Białystok, wywiadu udziela Danuta Sajur

 
       

 

SESJA 2 - „SPOTKANIE Z FOLKLOREM PRZY OGNISKU I STAREJ TRADYCYJNEJ MUZYCE”

Podczas spotkania odbyła się prezentacja sekcji artystycznych naszego UTW oraz spotkanie z folklorem przy ognisku i tradycyjnej muzyce i specjalne lokalne jadło.Sesję 2 prowadziła Jadwiga Łuckiewicz i Helena Łukaszewicz tłumaczenie na język angielski.
W programie:
1.Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod dyrekcją Oksany Dziadul zaśpiewał piosenki:
 "Oda do radośći", Tam poza wodą”, „Bandoska”, „Dona, dona”, „W moim ogródeczku” i „Hymn Seniorów”

2.Sekcja tańca towarzyskiego zatańczyła „Poloneza” oraz Anna Błażko i Marcin Krupienik zaprezentowali staropolski strój kobiecy i męski do tego tańca.

3.Sekcja tańca hawajskiego dała pokaz tańców hawajskich, współczesnego i dawnego.
Zespół „Sen hawajów” kierowany jest przez Magdalenę Samojlik, powstał przed 3 laty przy współpracy z UTW. Uczestniczył w około 40 występach, otrzymał nagrodę za I miejsce na Juwenaliach III Wieku w Warszawie w roku 2010.

4.Sekcją tańca cygańskiego kieruje Adrianna Bielicka. Sekcja zaprezentowała dawne tańce cygańskie oraz kilka piosenek cygańskich w wykonaniu Małgorzaty Bielickiej.

5.Prezentację zakończył Zespół taneczny 'Belly Fifty” kierowany przez Annę Tarasik. Podziwialiśmy tańce orientalne w tym taniec brzucha.

Realację filmową z prezentacji sekcji artystycznych można obejrzeć w internecie na YouTube pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=H-8MaDrLW3s

NAZWA FILMU -   Trzy sosny chór

Dalsza część imprezy odbywała się w ogrodzie przy ognisku i muzyce akordeonowej. Wspólna zabawa, śpiewy, pieczenie kiełbasek oraz konsumpcja trwała długo, aż wszyscy byli wybawieni, najedzeni i zmęczeni.

Jadwiga Barcewicz
Anna Paszkiewicz-Gadek
 

       

 
       

 
       


 


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.