22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku

Imienieny obchodzą:
Anastazy, Wincenty, Wiktor
Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / CONGENIAL / INTEGRACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA (1) 

INTEGRACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA  - CZĘŚĆ I


 


Wykaz artykułów:

 

1.  Współpraca naszego UTW z młodym pokoleniem - Barbara Wilczewska, fot. Jadwiga Barcewicz

2.  Międzypokoleniowa integracja w międzynarodowym projekcie - Barbara Wilczewska

3.  Międzypokoleniowe ostatki w Domu Dziecka  - Barbara Wilczewska , zdjęcia i film Jadwiga   Barcewicz

4.  Międzypokoleniowe zajęcia na Kosmetologii - Halina Stelmach

5.  II spotkanie w Zakładzie Kosmetologii - Halina Stelmach

6.  Niedziela Palmowa w Supraślu - Barbara Wilczewska

7.  Miedzypokoleniowe spotkanie integracyjne  "Piosenki stare i nowe" - Danuta Sajur, Danuta Łada, 

     film Kazimierz Kierus

8.  Szkoła Babć:

      1. Pierwsze zajęcia w Szkole Babć - Elżbieta Kułak

      2. Bajkowy zakątek - Elżbieta Kułak

9.  Wycieczka integracyjna dzieci, wychowawców i seniorów UTW na łono natury -   tekst & foto -

     Jadwiga Barcewicz , film Congenial The Nature Trip - Kazimierz Kierus

10. Pokoleniowe warsztaty robótek ręcznych - tekst & foto Jadwiga Barcewicz

11. Zderzenia z modą- tekst Jozefina Bukin, foto Jadwiga Barcewicz


 


1. WSPÓŁPRACA NASZEGO UTW Z MŁODYM POKOLENIEM

        

           Międzypokoleniowa współpraca, edukacja, integracja należą do podstawowych zadań międzynarodowego projektu „Connecting Generations  (Łączenie pokoleń)” – CONGENIAL, który obecnie realizujemy.

            Jako słuchacze UTW – pokolenie seniorów – od dawna na swoich zajęciach wymieniamy się z młodymi wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem, wzbogacając się nawzajem.

            Wprawdzie wykładowcy są przeważnie w naszym wieku, ale już nauczyciele języków obcych – nie zawsze. Poszczególne grupy chętnych do nauki angielskiego od lat prowadzą jednocześnie dwie osoby; nasza słuchaczka Helena Łukaszewicz i Ewa Bloch – młoda lektorka, pracująca również na Politechnice Białostockiej. Języka francuskiego na zasadzie wolontariatu z dużym zaangażowaniem nauczają dwie emerytowane panie, od kilku lat związane z UTW; Maria Piotrowska i Anna Zajewska. Natomiast lekcje niemieckiego prowadzi Justyna Falkowska, która pisze  pracę magisterską  na temat  nauczania  języka niemieckiego  osób  starszych. W ten sposób na co dzień gromadzi niezwykle cenny materiał do swoich naukowych badań.

            Młode dziewczyny są też naszymi instruktorkami tańca. Ania Błażko prowadzi sekcję tańca towarzyskiego. Na jej zajęciach panie tańczą poloneza, mazura, kujawiaka, cha – cha i wiele innych układów. Pod kierunkiem Magdaleny Samojlik nasze seniorki zmysłowo, w pięknych orientalnych strojach przy dźwiękach odpowiedniej nastrojowej muzyki ćwiczą tańce hawajskie. Natomiast Adrianna Bielicka uczy żywiołowych tańców cygańskich. Na występach tej grupy zawsze wirują zamaszyste, falbaniaste spódnice, złotem i srebrem mienią się gorsety, pobrzękują bransolety i kolczyki.

            Do młodego pokolenia należy również pani Oksana Dziadul – dyrygentka uniwersyteckiego chóru ASTRA. To pod jej batutą śpiewający słuchacze naszego UTW odnoszą liczne sukcesy i zdobywają prestiżowe nagrody nie tylko w skali województwa, ale również na arenie ogólnokrajowej.

            Wszystkie młode nauczycielki – mimo znacznej pokoleniowej różnicy – świadome wiekowych ograniczeń swych studentów – seniorów, mają dla nas bardzo dużo cierpliwości, wyrozumiałości, życzliwości i serca po prostu, za co jesteśmy im szczerze wdzięczni.

            Czasami specjalnie dla nas występują młodzi artyści, a my ich zawsze gorąco przyjmujemy, szczerze podziwiamy, nagradzamy gromkimi brawami. Takie spotkania pokoleń mają miejsce w naszej sali wykładowej, jako uzupełnienie przedstawionego tematu. Do zaprzyjaźnionych grup należą: uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, Teatr „Sporadyczny” z WOAK pod kierunkiem Ewy Jakubaszek, uczniowie Samorządowego Ogniska Baletowego w Białymstoku.

            Zawsze chętnie i z ogromną przyjemnością uczestniczymy w cyklicznych koncertach, organizowanych specjalnie dla słuchaczy UTW przez Uniwersytet Muzyczny F. Chopina w Warszawie Wydział Instrumentalno - Pedagogiczny w Białymstoku. Od lat kilkakrotnie w ciągu kolejnych semestrów wypełniamy gościnną salę koncertową, a młodzi utalentowani artyści ze swymi profesorami prezentują nam wybitne utwory muzyczne i wokalne znanych polskich i światowych klasyków.

            Do tradycji naszych corocznych uniwersyteckich spotkań opłatkowych należą występy dzieci z różnych ośrodków opiekuńczo – wychowawczych, które pod kierunkiem swych nauczycieli przedstawiają bożonarodzeniowe jasełka. Ze wzruszeniem oglądamy ich w rolach Maryi z Dzieciątkiem, świętego Józefa, pastuszków, aniołów i diabłów, czasami w przebraniach Trzech Króli, złego króla Heroda, Śmierci i wielu innych postaci. Zawsze serdecznie oklaskujemy te dzieci i nagradzamy słodyczami.

            Członkowie UTW jako seniorzy często stanowią bogaty, „zorganizowany” materiał badawczy dla studentów białostockich uczelni, piszących swoje prace magisterskie, doktorskie lub inne naukowe rozprawy. Na prośbę tych młodych ludzi co pewien czas wypełniamy kwestionariusze ankiet z licznymi, skierowanymi do nas pytaniami. Mimo ograniczeń wiekowych (nie poddajemy się!) starannie i skrupulatnie wypełniamy wszystkie wskazane rubryczki, pilnujemy poszczególnych punktów, żeby niczego nie przegapić.

            W najbliższym czasie w ramach projektu CONGENIAL zamierzamy rozszerzyć i wzbogacić te międzypokoleniowe inicjatywy. Już w lutym grupa chętnych słuchaczek naszego UTW – uczestniczek projektu – pod kierunkiem Haliny Stelmach dwukrotnie uda się do Zakładu Kosmetologii Uniwersytetu Medycznego. Młode studentki, wykonując na naszych twarzach profesjonalny makijaż, udowodnią nam, że możemy być jeszcze piękniejsze niż jesteśmy na co dzień. Zyskamy w ten sposób poprawę własnej urody, a przede wszystkim samopoczucia, natomiast dziewczęta mogły wykazać się prawdziwym kunsztem, zdobytym na kosmetologicznych studiach.

            Dzięki Józefinie Bukin uczestniczki projektu zostaną klientkami Zespołu Szkół Odzieżowych. Uczennice będą miały nie lada wyzwanie – zaprojektowanie i uszycie strojów dla takich modelek jak my … ho, ho!  I znowu korzyść będzie obopólna. Wspólne korzyści obiecujemy sobie również po wspólnym gotowaniu w Zespole Szkół Gastronomicznych. Takie międzypokoleniowe kucharzenie w projekcie CONGENIAL zorganizuje Boguslawa Bilewicz. Natomiast Krystyna Szewczyk – emerytowana polonistka Zespołu Szkół Elektrycznych – obiecała nam naukę nowych technik komputerowych w swoim byłym miejscu pracy. Chcemy również skorzystać z prozdrowotnych porad uczniów Zespołu Szkół Medycznych. Umożliwi to nam Elżbieta Urban,ktora też zorganizuje zajęcia integracyjne z wychowankami Domu Dziecka w Supraślu. Postaramy się przekazać tym podopiecznym różne swoje umiejętności. Z najmłodszymi naszymi partnerami wzajemnej edukacji spotkamy się w Szkole Babć – z inicjatywy Elżbiety Kułak.  

            Słuchacze naszego UTW doskonale współdziałają z każdym młodym pokoleniem; od przedszkolaków po ludzi dojrzałych, a projekt CONGENIAL te wspólne międzypokoleniowe działania jeszcze bardziej rozwija i rozszerza.

           

Barbara Wilczewska

Do młodych

 

Szukajcie prawdy jasnego płomienia!

Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg...

Za każdym krokiem w tajniki stworzenia

Coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia,

I większym staje się Bóg!

 

Każda epoka ma swe własne cele

I zapomina o wczorajszych snach...

Nieście więc wiedzy pochodnię na czele

I nowy udział bierzcie w wieków dziele,

Przyszłości podnoście gmach!

 

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,

Choć macie sami doskonalsze wznieść;

Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,

I miłość ludzka stoi tam na straży,

I wy winniście im cześć!

 

Ze światem, który w ciemność już zachodzi

Wraz z całą tęczą idealnych snów,

Prawdziwa mądrość niechaj was pogodzi -

I wasze gwiazdy, o zdobywcy młodzi,

W ciemnościach pogasną znów!

       Adam Asnyk



pani Ewa Blochpani Justyna Falkowskapani Anna Błażkopani Magdalena Samojlik

panie Adriana i Małgorzata Bielickapani Oksana Dziadulstudenci UM im.F.Chopina Wydz.Instr.Ped.w BiałymstokuTeatr Sporadyczny WOAK pod kier.Ewy Jakubaszek

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im.Witolda LutosławskiegoSamorządowe Ognisko BaletoweJasełka w wyk.dzieci z ośrodków opiekuńczo - wychowawczych


           

       2.  MIĘDZYPOKOLENIOWA INTEGRACJA  W  MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE

 

Nasza koleżanka Danuta Sajur przyzwyczaiła nas już do tego, że w nowym roku akademickim rozpoczynamy realizację nowego międzynarodowego projektu. Jeszcze na dobre nie zakończyliśmy pracy w projekcie „NATURE”, bo całkiem niedawno wróciliśmy z Turcji, przed nami wizyta edukacyjna na Majorce, a już ogłoszone zostało kolejne przedsięwzięcie – projekt o nazwie „Connecting Generations  (Łączenie pokoleń)” – CONGENIAL – pomysł nadzwyczaj aktualny, ponieważ obecny rok 2012 obchodzony jest jako Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Jesteśmy dumni i wdzięczni naszym koleżankom (przede wszystkim Danucie), bo wniosek naszego UTW w konkursie na dotację zajął 9 miejsce  spośród 139 wniosków zaakceptowanych w tym roku.  Na realizację tego projektu od Fundacji Grundtvig uzyskaliśmy kwotę 23 000 Euro. Jak zwykle, do pracy w projekcie mogą zgłaszać się wszyscy chętni słuchacze naszego UTW. Spośród uczestników powstanie grupa organizacyjna, która opracuje szczegółowe zadania oraz regulamin i harmonogramy zajęć. Na specjalnych kursach będziemy uczyć się obsługi komputera oraz coraz lepszej znajomości języka angielskiego. Tym razem podejmiemy ścisłą współpracę z młodym pokoleniem; uczniami i studentami. Młodzi ludzie będą uczyć naszych seniorów korzystania z komputerów, telefonów komórkowych, smartfon’ów,  języków obcych, itd. Natomiast seniorzy swoim młodym „nauczycielom” przekażą różne tradycyjne umiejętności, które zanikają, np. gotowanie tradycyjnych potraw, szydełkowanie, haftowanie, malowanie, szycie, tradycyjne tańce, obrzędy religijne czy świąteczne,  itd. Czeka nas wspólna nauka i zabawa. Planujemy integracyjną wycieczkę seniorów z młodzieżą na łono przyrody, by razem poznawać florę i faunę naszego regionu, a także bawić się i śpiewać przy ognisku. Z myślą o młodym pokoleniu słuchacze naszego UTW opracują własne wspomnienia, zapisując je w formie tradycyjnej lub elektronicznej. Powstanie książka pisana przez wszystkich członków UTW, dostępna na uniwersyteckiej stronie internetowej. Wspomnienia te zostaną wydane w formie książkowej. Filmy z nagranymi wspomnieniami będą umieszczone w specjalnej komputerowej bazie wspomnień seniorów UTW w Białymstoku oraz nagrane na płytki CD. Nasze wspomnienia przekażemy swoim potomnym (dzieciom i wnukom), podarujemy studentom współpracującym w projekcie, a także wzbogacimy nimi bliską nam bibliotekę Uniwersytetu w Białymstoku. Przewidujemy współpracę  nowopowstających sekcji; historycznej i filmowo – fotograficznej oraz sekcji tworzącej bazę wspomnień na naszej stronie internetowej.

Zostanie zorganizowane międzynarodowe spotkanie partnerów projektu na temat:„Podlaskie działania zmierzające do zasypywania ciągle powiększającej się międzypokoleniowej przepaści na przykładzie UTW w Białymstoku”.

 Uczestnicy projektu Congenial wyjadą do krajów partnerów, aby poznać inne formy współpracy międzypokoleniowej, które tam funkcjonują. W tym projekcie partnerami są:

               1) EDA Forum - Włochy (koordynator))

2) Merseyside Expanding Horizons LTD - Anglia

3) Telos Kulturális Szolgáltató Bt – Węgry

4) Living Values – Grecja

5) Mercan Ususlarasi – Turcja

6) Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku - Polska

7) Posoški razvojni Zenter - Słowenia

8) AIDEA La Spezia – Włochy

9) Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir, Facultatea de Stiinte ale Educatiei, FORUM - Rumunia 

 

 

Barbara Wilczewska



3. MIĘDZYPOKOLENIOWE OSTATKI W DOMU DZIECKA

               W ostatnim dniu karnawału – we wtorek 12 lutego 2013 r. sześć słuchaczek naszego UTW, uczestniczek projektu CONGENIAL wyjechało do Supraśla, by spotkać się tam z wychowankami Domu Dziecka:

Jadwiga Barcewicz

Józefina Bukin

Elżbieta Stachurska 

Halina Stelmach,

Elżbieta Urban,

Barbara Wilczewska

Wyjazd ten zorganizowała i pilotowała koleżanka Elżbieta  Urban, która jako przyjazna babcia dobrze zna to miejsce i te dzieci. Miałyśmy ze sobą odpowiednie surowe ciasto, cukier puder i siteczka, ale też mnóstwo skrywanych wątpliwości. Poza Elą chyba wszystkie (ja na pewno) po raz pierwszy wybrałyśmy się do Domu Dziecka. Kiedy przed wejściem do budynku robiłyśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, zza firanek widziałyśmy spoglądające w naszą stronę dzieci, które już na nas czekały. Zgodnie z planem od razu zabrałyśmy się za wspólne kucharzenie. Dzieci pod naszym kierunkiem sprawnie rozcinały nożami cienkie plastry ciasta na równe paski, by następnie odpowiednio przekręcać je przez nacięte podłużnie otwory. I chociaż pieczenie gotowych faworków w nagrzanym gorącym piekarniku trwało zaledwie kilka czy kilkanaście minut, nasi młodzi pomocnicy trochę się niecierpliwili. Bardzo szybko i sprawnie posypywali upieczone ciastka cukrem pudrem. W międzyczasie robiliśmy pamiątkowe zdjęcia z dziećmi, a także rozmawialiśmy, próbując nakłonić do śpiewania znanych im piosenek. Nasze namowy skończyły się zaśpiewaniem kilku piosenek przez nas – seniorki z UTW. Może następnym razem młodzi będą bardziej odważni. Po wspólnym kucharzeniu przeszliśmy następnie do innego pokoju, by razem usiąść przy stole i degustować apetycznie wyglądające i pachnące ciastka, wypić herbatę. I młodzi wychowankowie Domu Dziecka i babcie z UTW byli trochę onieśmieleni tym pierwszym spotkaniem, chociaż szybko topniały odczuwane na początku lody. Szczególnie chłopcy – łasuchy zaczęli podjadać faworki bez czekania na oficjalną degustację. Panie z zainteresowaniem oglądały ładne, przestronne, estetyczne pomieszczenia Domu Dziecka, a dzieci korzystały z naszej obecności, by zwrócić na siebie uwagę. Szczególnie młodsze dziewczynki chciały, by je fotografować, a także same robiły sobie i nam zdjęcia naszymi aparatami. Jedna z niech prosiła mnie, żebym tych zdjęć nie wyrzucała, lecz zachowała na pamiątkę. Obiecałam je wysłać do Domu Dziecka i zrobiłam to zaraz na drugi dzień, bo dziewczynka dopytywała się, czy na pewno jutro wyślę. Musiałam też wiele razy podziwiać, jak Klaudia i Agata zjeżdżają z długiej poręczy przy schodach. Z kilkunastoletnią licealistką znalazłam wspólnych znajomych, bo ona teraz uczy się w tej białostockiej szkole, w której ja pracowałam przez wszystkie lata swego zawodowego życia. Józefina obiecała Natalce „Biblię dla dzieci” (leży w jej domu, nikomu niepotrzebna), bo dziewczynka ją o to prosiła. Więcej rezerwy wobec nas zachowywali chłopcy, którzy jednak okazali się dobrze wychowanymi młodymi dżentelmenami. Przynosili nam krzesła, częstowali ciastkami i herbatą. Przy pożegnaniu dzieci zapraszały nas ponownie. Pojedziemy na pewno, teraz już lepiej przygotowane, przede wszystkim psychicznie. Planujemy wspólne wykonywanie robótek ręcznych, może nawet haftowanie, szydełkowanie, czy druty. Będziemy też pewnie rozwijać wspólną dla obu pokoleń pasję, którą okazało się fotografowanie.

 

Barbara Wilczewska

fot. Jadwiga Barcewicz

 






Autor filmu -  Jadwiga Barcewicz




4. Międzypokoleniowe zajęcia na Kosmetologii

         W dniu 18 lutego 2013 r odbyło pierwsze, z dwóch zaplanowanych,   „międzypokoleniowych  zajęć edukacyjnych” w Samodzielnej Pracowni Kosmetologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pracownia kierowana jest przez panią dr Małgorzatę Knaź. W zajęciach, mających na celu łączenie pokoleń, uczestniczyły studentki II roku Kosmetologii i studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seminarium z Kosmetologii Upiększającej prowadziły: pani mgr Katarzyna Wołosik i pani mgr Jolanta Panek. Studentki odbywały ćwiczenia przygotowujące je do praktycznego egzaminu z Kosmetologii Upiększającej. Studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku były modelamiPrzed rozpoczęciem zajęć kierująca projektem „Congenial” pani Danuta Sajur i koordynator tego spotkania Halina Stelmach przedstawiły krótko założenia i cele projektu. Po tym wstępie studentki Kosmetologii zajęły się swoimi starszymi koleżankami. Na początku była krótka rozmowa dotycząca oczekiwań modeli, następnie kosmetyczki przystąpiły do wykonywania makijaży. Wykonywane były makijaże dzienne. Studentki doradzały paniom co robić, aby uzyskać pożądany efekt, w postaci upiększającego, a jednocześnie delikatnego makijażu. Efekty końcowe były bardzo zadawalające. Panie, które, miały już nałożony makijaż chętnie pozowały do zdjęć ze swoimi kosmetyczkami. Studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku poczuły się dobrze w swoim nowym wcieleniu, a studentki Kosmetologii zdobyły nowe doświadczenia, wykonując makijaże dla cery dojrzałej. W pierwszym spotkaniu w Pracowni Kosmetologii uczestniczyło 17 studentek UTW:                                                           

1.   Barcewicz Jadwiga                                                            11.  Ostapowicz Regina

2.   Bukin Józefina                                                                     12.  Sajur Danuta

3.   Delis Barbara                                                                      13.  Sosnowska Cecylia

4.   Gadek Anna                                                                         14.  Stelmach Halina

5.   Kackieło Elżbieta                                                                15.  Urban Elżbieta

6.   Kułak Elżbieta                                                                     16.  Wiktor Elżbieta

7.   Lautch Teresa                                                                     17.  Załęcka Halina

8.   Łuckiewicz Jadwiga

9.   Maliszewska Krystyna

10.   Mucha Janina

             

Halina Stelmach

 


mgr Jolanta Panek

mgr Katarzyna Wołosik







fot. Halina Stelmach & Jadwiga Barcewicz



5. II SPOTKANIE W ZAKŁADZIE KOSMETOLOGII

 

    25 lutego 2013 roku odbyło się kolejne spotkanie studentek Uniwersytetu Trzeciego Wieku z II grupą  studentek II roku Kosmetologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

     Zanim przedstawię relację z tego spotkania, chciałabym napisać krótko o Kosmetologii, jako jednym z trzech kierunków studiów (Farmacja, Analityka Medyczna, Kosmetologia) na Wydziale Farmaceutycznym UMwB. Kosmetologia jest kierunkiem nowym, który został otwarty w roku 2009. Studia na Kosmetologii są dwustopniowe. I stopień to trzyletnie studia licencjackie a II stopień to dwuletnie studia magisterskie. Studia magisterskie przyjęłypierwszych studentów dopiero w roku akademickim 2012/2013. W programie studiów I stopnia są przedmioty podstawowe takie jak: biologia, biofizyka, anatomia, histologia, fizjologia, biochemia, mikrobiologia, farmakologia. Do przedmiotów kierunkowych należą: kosmetologia pielęgnacyjna i upiększająca, receptura kosmetyczna, dermatologia, fizjoterapia i masaż, chemia kosmetyczna. Podczas studiów I stopnia, studenci odbywają dwie czterotygodniowe praktyki z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, korekcyjnej i upiększającej. Absolwentki studiów I stopnia mogą pracować w gabinetach kosmetycznych i jako nauczyciele zawodu. Mogą też prezentować firmy kosmetyczne.

     Studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyły po raz drugi w seminarium z kosmetologii upiększającej, które było prowadzone przez mgr Jolantę Paneki mgr Katarzynę Wołosik. Studentki UTW spotkały się z innymi studentkami -kosmetyczkami niż przed tygodniem, więc makijaże i wrażenia na pewno były inne. Studentki nakładającmakijaż na twarze swoich modeli zachowywały się bardzo profesjonalnie, objaśniając krok po kroku wykonywane przez siebie czynności. Nawiązały się rozmowy o tym, co dziewczynom najbardziej się podoba w studiowaniu kosmetologii, co jest trudne, i jak wyobrażają swoje przyszłe życie zawodowe. Po skończonym zabiegu były wspólne zdjęcia, które znajdą się w kronice projektu Congenial. Myślę, że studentki UTW były zadowolone z przebiegu spotkania i zabiegu, ponieważ pytały, czy spotykamy się jeszcze w następnym tygodniu. Studentki UTW pytały o dobre i niedrogie kosmetyki. Panie prowadzące seminarium poleciły szczególnie kosmetyki do twarzy i ciała firm „Bielenda” i „Zieja” (tańsze) oraz kremy produkowane przez „Dermikę” i „Eris” (droższe).

W spotkaniu wzięło udział 12 studentek UTW:

1.    Bukin Józefina

2.    Delis Barbara

3.    Kułak Elżbieta

4.    Łuckiewicz Jadwiga

5.    Maliszewska Krystyna

6.    Mucha Janina

7.    Ostapowicz Regina

8.    Sosnowska Cecylia

9.    Stachurska Elżbieta

10. Stelmach Halina

11. Urban Elżbieta

12. Wiktor Elżbieta

 

Halina Stelmach





6. NIEDZIELA PALMOWA W SUPRAŚLU        

24 marca 2013r.w niedzielne popołudnie grupa uczestniczek projektu CONGENIAL pod kierunkiem Elżbiety Urban wybrała się ponownie do Domu Dziecka w Supraślu. W spotkaniu uczestniczyły: Elżbieta Kułak, Luba Michalczuk, Elżbieta Stachurska, Halina Stelmach, Elżbieta Urban i Barbara Wilczewska. Tym razem zaplanowałyśmy zajęcia bardzo urozmaicone. Każda z nas zabrała ze sobą odpowiednie akcesoria; druty i włóczkę, materiał na serwetki wraz z kompletem igieł i nici, kolorową bibułkę, a także towarzyskie gry planszowe. Usiadłyśmy wspólnie z dziećmi przy dużym okrągłym (albo prawie okrągłym) stole. W miłej swobodnej atmosferze młodzi mieszkańcy Domu Dziecka mogli wypróbować swoje zdolności manualne, artystyczne, intelektualne. Najlepszym i najwytrwalszym hafciarzem okazał się Daniel – uczeń pierwszej klasy gimnazjum, który również chętnie służył pomocą swoim młodszym koleżankom. Na serwetce wyhaftował nawet swoje imię. Jego rówieśnik Dawid wolał gry towarzyskie. Monice obrębianie serwetki utrudniała zabandażowana ręka. Bardziej niecierpliwe były najmłodsze dziewczynki; one jednak też próbowały swojej twórczości, ozdabiając wielkanocne jajka i asystując Eli Urban w tworzeniu pięknych imponujących bibułkowych kwiatów. Same również próbowałyśmy takie kwiaty robić, bo tylko Ela od kilku dni posiadała tę umiejętność.

Swobodna przyjazna atmosfera sprawiła, że tym razem dzieci (szczególnie te małe dziewczynki) zaczęły śpiewać. Dodatkową motywacją były przywiezione przez jedną z nas  czekoladowe jajeczka, które doskonale sprawdziły się jako nagrody. Największą niespodzianką tej Niedzieli Palmowej była zaśpiewana przez Natalkę kolęda.

Przy pożegnaniu dzieci i tym razem zapraszały nas ponownie do siebie. Niesamowite było to, że tak jak poprzednio i tym razem próbowały ustalić jakiś dokładny termin; pewnie dlatego, żeby nas do tego spotkania zobowiązać, żebyśmy na pewno przyjechały. To bardzo miłe, ale też smutne, bo oczekiwania dzieci z pewnością są większe niż nasze możliwości.

 

Barbara Wilczewska







 

7. MIĘDZYPOKOLENIOWE  SPOTKANIE INTEGRACYJNE  - "PIOSENKI STARE I NOWE"

 "...Moja planeta raz zimna raz przegrzana. Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama. SOS-to Ziemia woła ludzi. Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić. SOS-ratujmy siebie sami. SOS-do siebie wysyłamy..." - tak śpiewały piosenkę Majki Jeżowskiej dzieci z osiedla TBS na międzypokoleniowym spotkaniu integracyjnym, które odbyło się 17 kwietnia br. w świetlicy przy ul. Pietkiewicza w Białymstoku. Spotkanie to połączyło trzy pokolenia – dzieci, ich „wychowawców podwórkowych” oraz seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczestników międzynarodowego projektu partnerskiego CONGENIAL (Łączenie pokoleń). Przybyły dzieci z osiedla TBS oraz ze szkół podstawowych nr 8, 28, 50 i Zespołu Szkół Sportowych nr 1 oraz pasjonaci śpiewania z UTW w Białymstoku. Świetlica z trudem pomieściła uczestników tego spotkania. Dzieciaki siedziały na materacach i podłodze. Wychowawcy stali. Tylko seniorzy siedzieli na fotelach i krzesłach. W ramach rozgrzewki na początku śpiewaliśmy wspólnie karaoke "Konik na biegunach". Potem swój repertuar prezentowały poszczególne grupy dzieci na przemian z seniorami. Wszyscy otrzymali teksty śpiewanych piosenek. Dzieciaki śpiewały najnowsze hity: "Moja planeta" Majki Jeżowskiej, "Cicho" Ewy Farna, "Lili" Eneja, "Niepokorny rozum" i "W stronę słońca" Eweliny Lisowskiej. Panie i panowie z UTW śpiewali piosenki retro i ludowe przygotowane przez grupę „PRL” z międzynarodowego projektu CONGENIAL: "I znów zakwitły jabłonie", "Biedroneczki", "Pod jaworem", "Obozowe tango" i "Z tamtej strony". Na przerwie były rozmowy przy herbacie i słodyczach a potem odbyło się głosowanie na temat, które piosenki będą się nawzajem uczyć 2 grupy  (seniorzy i dzieci).  Dzieci wybrały piosenkę  "I znów zakwitły jabłonie", którą chciały nauczyć się śpiewać od nas. Seniorzy będą uczyć się śpiewać piosenkę "W stronę słońca" zaprezentowaną wcześniej przez dzieci z Zespołu Szkół Sportowych nr 1.

    To bardzo ciekawe dowiedzieć się, co śpiewali nasi dziadkowie i babcie - mówiły dzieci. Wspólna nauka piosenek z różnych epok zbliżyła dwa pokolenia, była wielką radością i fantastyczną zabawą  i spontanicznie, faktycznie połączyła 3 pokolenia (dzieci, ich „wychowawców podwórkowych” i seniorów).

 

 

Danuta Łada członek UTW w Białymstoku, kierownik grupy „PRL” projektu CONGENIAL.

 

Sprawy organizacyjne imprezy z dziećmi pt "Piosenki stare i nowe"zostały wcześniej omówione na spotkaniu Wychowawczyni podwórkowej z osiedla TBS Ewy Kraszewskiej z Danutą Ładą, Zofią Pytel-Król i Bożeną Kosior w kawiarni hotelu "Gołębiewski".

 

         Wychowawcy podwórkowi pracują z dziećmi w ramach programu Prezydenta Miasta Białegostoku pt "Wychowawca podwórkowy".
          Na imprezie obecni byli następujący seniorzy z UTW: Danuta Łada, Zofia Pytel-Król, Halina Wiszowata, Józef Szumilas, Walentyna Łuksza, Elżbieta Kułak, Elżbieta Urban, Halina Okońska, Halina Stelmach, Jadwiga Łuckiewicz, Regina Ostapowicz, Jadwiga Jaroszyńska, Janina Mucha, Bożena Kosior, Krystyna Szner, Danuta Sajur, Kazimierz Kierus.




Autor filmu -  Kazimierz Kierus




8. SZKOŁA BABĆ


8.1 Pierwsze zajęcia w Szkole Babć

 

Dnia 17 kwietnia 2013r. w Żłobku Miejskim nr1 Integracyjnym w Białymstoku przy ul. Wesołej 10, odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem Babć:

1.      Reginy Ostapowicz

2.      Elżbiety Urban

3.      Jadwigi Łuckiewicz

4.      Elżbiety Wiktor

5.      Cecylii Sosnowskiej

6.      Barbary Delis

7.      Walentyny Łuksza

8.  Anna Paszkiewicz - Gadek

9.      Elżbiety Kułak

Poświęcone ono było omówieniu sposobów postępowania w tzw. trudnych sytuacjach, z jakimi spotykamy się w kontaktach z naszymi „ milusińskimi”. W żłobku powitała nas Pani Dyrektor, mgr Teresa Walaszek, wyrażając zadowolenie z naszej obecności i zainteresowania problematyką wychowania najmłodszych dzieci.

Spotkanie prowadziła młoda  pani psycholog, mgr Agata Szpakowska.

W oparciu o nasze doświadczenia, trudności a czasami niewiedzę, jak  zachować się w stosunku do dorosłych dzieci i małych wnuków, analizowała  różne trudności, proponując pomysły na ich rozwiązanie. Wyposażone w gotowe ściągi  (Rady dla dziadków,  powody ”niegrzeczności” dzieci) ustaliłyśmy termin kolejnej wizyty w żłobku na maj, kiedy to już spotkamy się z dziećmi.

                                                                                     

Elżbieta Kułak

 





8.2 BAJKOWY ZAKĄTEK

W dniu 4 czerwca 2013 r. Regina Ostapowicz, Cecylia Sosnowska i Elżbieta Kułak w ramach " Szkoły Babć" wzięły czynny udział w festynie z okazji Dnia Dziecka w Żłobku Miejskim Nr 1 Integracyjnym w Białymstoku.                   

Zorganizowałyśmy "Bajkowy Zakątek" -  miejsce, gdzie zmęczone  wieloma atrakcjami dzieci mogły wyciszyć
się i odpocząć słuchając naszych bajek i oglądając bogato ilustrowane książki. Najmłodsi z ogromną ciekawością i wypiekami na twarzach uczestniczyli w przygodach Pinokia i towarzyszyli Czerwonemu Kapturkowi w drodze do babci.                                         
                   

Elżbieta Kułak
 

 
 
 




9. Wycieczka integracyjna dzieci, wychowawców i

 

seniorów UTW na łono natury.

 

W  wycieczce pieszej Koła PTTK Senior w dniu 11 maja 2013r. brała udział grupa słuchaczy UTW uczestników projektu międzynarodowego „CONGENIAL” oraz dzieci i wychowawcy z „Programu Wychowawca Podwórkowy" , z którymi ta grupa współpracuje.

Dzieci i wychowawcy są uczestnikami „Programu Wychowawca Podwórkowy”,  którego głównym celem jest przeciwdziałanie patologiom społecznym oraz zapobieganie społecznie nieakceptowanym  zachowaniom dzieci i młodzieży poprzez organizowanie im czasu wolnego oraz   rozwijanie ich zainteresowań. Program adresowany jest do dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym od 6 do 18 roku życia, mieszkających na 19 białostockich osiedlach. W programie uczestniczy ponad 600 dzieci i młodzieży, pochodzących z różnych środowisk wychowawczych, często borykających się z trudnościami i problemami szkolnymi, rodzinnymi, natury socjalnej, czy emocjonalnej. 

W kwietniu 2013 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku rozpoczął współpracę  w ramach projektu „Connecting Generations" (Łączenie Pokoleń) CONGENIAL z „Programem Wychowawca Podwórkowy”. Dzieci z  programu będą miały możliwość poznania i nauczenia się od seniorów różnych tradycyjnych umiejętności, które zanikają np.: gotowanie tradycyjnych potraw, szydełkowanie, haftowanie, malowanie, szycie itp. Planowane są wspólne wycieczki integracyjne na łono natury, zwiedzanie zabytków. W zamian dzieci  będą uczyć seniorów m.in. obsługi komputerów, telefonów komórkowych i języków obcych. Pierwszym wspólnym spotkaniem była zorganizowana  w świetlicy programowej na osiedlu TBS impreza Piosenki Stare i Nowe, czyli Karaoke Międzypokoleniowe" w dniu 17.04.2013.

Kolejną wspólną imprezą była wycieczka integracyjna zorganizowana przez  Koło PTTK „Senior” w dniu

11 maja 2013r., do której dołączyła sie grupa słuchaczy UTW uczestnicząca w projekcie Congenial.

Trasa wycieczki  wiodła szlakiem  czerwonym od Sobolewa do  Stawów Dojlidzkich, liczyła ponad 5 km a przewodnikiem była Barbara Mikłaszewicz. Dzień był piękny i słoneczny a najważniejsze było to, że nie sprawdziły prognozy pogodowe podawane w mediach.

W wycieczce integracyjnej uczestniczyło ogółem 65 osób w tym:

- 35 dzieci:   Szkoły Podstawowe Nr 7, 50, 8, 19,  Zespół Szkół Sportowych Nr 1, Osiedle Dojlidy, Osiedle TBS

- 10 wychowawców : Ewa Kraszewska, Magdalena Walińska, Damian Dydkowski, Diana Paszkiewicz, Wioletta Pojawa, Milena Wybraniak, Elżbieta Mnich, Jacek Waszczuk, Magdalena Mancewicz, Tomasz Hryń

oraz 20 słuchaczy UTW członków Koła PTTK  Senior i uczestników projektu CONGENIAL.

Podczas wycieczki słuchacze UTW przekazali swoje aparaty fotograficzne dzieciom i  uczyli ich fotografowania przyrody, krajobrazów, ptaków i ludzi. Zdjęcia wykonane przez „ uczniów” będą zamieszczone na stronie internetowej naszego UTW w projekcie ‘NATURE” pod adresem:

 

link:   http://www.utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=238

 

W przerwie na spożycie posiłku i odpoczynek  dzieci osobno  i wspólnie z seniorami śpiewali piosenki, do których słowa przygotowały Danuta Łada i Zofia Pytel – Król. Oblegana przez dzieci była Helena Łukaszewicz, lektor języka angielskiego, z dziećmi rozmawiała w języku angielskim, już nawet poczyniła wstępne ustalenia co do  wspólnej „kawiarenki językowej”.

Wycieczka była udana, bardzo zbliżyła oba pokolenia, dzieci i seniorzy fajnie się bawili, humory dopisywały, co zostało uwiecznione na zdjęciach i filmikach.

Miłego oglądania!

 

 

Jadwiga Barcewicz





seniorzy z uczniami fotografowania >>>>>>>>


wspólne śpiewanie >>>>


Autor filmu - Kazimierz Kierus




10. Pokoleniowe warsztaty robótek ręcznych

 

Warsztaty robótek ręcznych odbyły się w dniu 22 maja 2013r. na Osiedlu TBS w świetlicy przy ul. Pietkiewicza 8A. W warsztatach udział wzięły  studentki  Uniwersytetu  Trzeciego Wieku w Białymstoku uczestniczki projektu „CONGENIAL”:

 

    1. Walentyna Łuksza – organizator spotkania

    2. Elżbieta Kackieło

    3. Teresa Lautsch

    4. Halina Wiszowata

    5. Barbara Wiczewska

    6. Zofia Pytel – Król

    7. Jadwiga Barcewicz

 

wychowawcy podwórkowi:  

Ewa Kraszewska, Katarzyna Szpańska,  Elżbieta Mnich

oraz dzieci z Osiedla TBS z „Programu Wychowawca Podwórkowy” :

Magdalena, Julia, Elwira, Katarzyna, Patrycja, Karolina, Daria i Dominika.

 

Każda z nas zabrała ze sobą odpowiednie akcesoria; druty, szydełka, włóczkę, kordonek oraz już gotowe własnoręcznie  serwetki, chusteczki, szaliczki, czapki itd… Usiadłyśmy wspólnie z dziećmi przy dużym stole i w miłej swobodnej atmosferze młode dziewczynki próbowały swoich zdolności manualnych i artystycznych pod okiem ”nauczycielek” z UTW. Dzieci zadawały wiele pytań, dużo mówiły o sobie, o swoich zainteresowaniach, szkole i bardzo ochotnie próbowały tworzyć. Niektóre z nich już umiały troszeczkę robić na drutach , ale większość po raz pierwszy trzymała w ręku szydełko czy też druty, poznały jak się robi oczka prawe, jak lewe. Najbardziej jednak zainteresowane były szydełkiem, wszystkie nauczyły się jak robić łańcuszek i bardzo chciały coś wykonać by zabrać za sobą do  swoich domów. Były to małe bransoletki na rękę, opaski na włosy, torebeczki.

Ogromne zainteresowanie dzieci robótkami, swobodna, niemal rodzinna atmosfera sprawiły, że czas bardzo szybko upłynął, a przy pożegnaniu dzieci  ponownie do siebie nas zaprosiły.

Czy spełniłyśmy ich oczekiwania…?

 

Jadwiga Barcewicz

 

 

 

 







11. ZDERZENIA Z MODĄ

W dniu  06 czerwca 2013r. w ramach współpracy ze Szkołą Odzieżową , grupa  uczestniczek  programu „CONGENIAL” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku , została zaproszona  do Teatru Dramatycznego  na „ BIAŁOSTOCKIE ZDERZENIA MODOWE – V edycja KONKURSU na MŁODEGO PROJEKTANTA BIELIZNY DAMSKIEJ”. Organizatorem jest Zespól Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. St. Staszica w Białymstoku oraz firma „KINGA” : patronat nad imprezą objęli  Urząd Miejski, Urząd Wojewódzki  i Urząd Marszałkowski. Jest to impreza, która promuje  Białystok, jako miasto z dobrymi i ważnymi  pomysłami, jednocześnie pokazuje trendy mody w bieliźnie i w ubiorach, a także promuje młode talenty w tej dziedzinie. Nie wszyscy wiemy, że w Białymstoku jest jedna z największych  firm bieliźniarskich w Polsce -„KINGA”(Kinga Leszcz), i nasze miasto na mapie mody bieliźniarskiej  istnieje jako numer 1 w Polsce.

W Teatrze Dramatycznym przygotowano  piękny duży wybieg z czerwonym dywanem, a widownia wypełniła się elegancko ubranymi gośćmi - w większości młodzieżą.

Po uroczystym powitaniu gości zaproszonych, przy pięknej muzyce miałyśmy przyjemność obejrzenia propozycji modnych kolekcji  młodych projektantów .

Pochodzący z Białegostoku  Bartosz Malewicz, zaprezentował nam różne połączenia  odzieży, dającą zupełnie ciekawą i fajną  wizję ubioru.  Okazuje się, że znane panie  Małgorzata Foremniak i Marta Żmuda noszą stroje tego projektanta.

Paulina Matuszewska- białostoczanka, w ubiorach stworzyła  plastyczne kompozycje tworzące obrazy. Poszczególne  elementy stroju  łączył dany wzór.

Iwona Bielecka – Mackiewicz – ubierająca przedstawicieli różnych zespołów swojej kolekcji nawiązała do gotyku i stylu pin up girl – to sznurowane gorsety, kraty, pasy ,szerokie spodnie i spódniczki na tiulu. Było trochę szmaragdowej zieleni z czernią jeśli chodzi o kolory.

Ewelina Baran ze Świnoujścia – zeszłoroczna zwyciężczyni Gali  stworzyła kolekcję bielizny (jedna z jej koszulek zdobyła złoty medal w Poznaniu)- z gorsetami, błyszcząca gadżetami i  kamieniami.

Lidia Bąkiewicz – nawiązała do natury z nutką futuryzmu. Ubiory przypominały kielichy kwiatów.

Pokazały też swoje kolekcje uczennice naszej szkoły odzieżowej. Były to gorsety; kolekcja koronkowo militarna i  nawiązywała  do rocka.

Następnie odbył się pokaz konkursowy. Dziesięć modelek pokazało projekty nocnych koszulek młodych projektantek. Przeważały lekkie, przeźroczyste tkaniny w beżu i czerni. Widzowie mogli też głosować na swoją faworytkę. Mnie podobała się w czerwonym kolorze, najmniej przeźroczysta.

Nagrodę główną jury przyznało  PAULINIE BURYŁO uczennicy z Białegostoku,  drugą Annie Hryniewickiej też z tej szkoły, a trzecią Aleksandrze Ratajczak.

Podczas gali wysłuchaliśmy koncertu Pawła Pinkiewicza  "BIBA" ,finalisty drugiej edycji programu X- FAKTOR.

Po zakończeniu imprezy mogłyśmy porozmawiać z  projektantkami i zrobić zdjęcia. Między innymi znana  w Białymstoku Elwira Horosz z uwagą słuchała naszych propozycji. „Biba” przyznał się że oglądał strony UTW Białystok i ucieszył się, że go słuchał i trzeci wiek. Gratulowałyśmy występującym dziewczynom a one obiecały ze będą mieć coś dla nas w swoich przyszłych pracach.

Zadowolone z występów  stwierdziłyśmy, że pierwszy raz w życiu byłyśmy na takiej imprezie i mogłyśmy posmakować atmosferę pokazów, jaką czasami widzimy w telewizji.

Był  to bardzo udany wieczór z młodzieżą i modą.

 

Józefina Bukin

fot. Jadwiga Barcewicz






 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.