22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku

Imienieny obchodzą:
Anastazy, Wincenty, Wiktor
Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / CONGENIAL / Wizyta edukacyjna w LA SPEZIA, WŁOCHY 

WIZYTA  EDUKACYJNA  W LA SPEZIA (WŁOCHY)


 



 

                                 CONGENIAL

              6  WIZYTA  EDUKACYJNA  w  LA  SPEZIA /WŁOCHY/

                                   3 - 5  października  2013 r.


  
  ŚRODA, 2 października

     
Przyjazd  uczestników do  La Spezia

       Pierwsze spotkanie organizacyjne

       Wyjazd do Lerici

       Wspólna kolacja i spacer po mieście.

    CZWARTEK,  3 października

     
10.00   Spotkanie powitalne w  Pałacu  Province  w  La Spezia.
                
 Prezentacja  prowincji La Spezia,  działalności w projekcie, wprowadzenie uczestników,

                 Q&A na  programie i na  Festa   della  Marineria
     12.30    Lekki  lunch

     14.00    Rejs statkiem do Porovenere 

     19.00    Kolacja i koncert na nabrzeżu. Występy   Vinicio  Caposella/.
                   
  PIĄTEK,  4 października

     
9.00  - 10.30   Warsztaty w Muzeum  Marynarki  Wojennej:  badanie  wystawy oczyma  seniorów  i dzieci   ze  szkoły

                                 podstawowej.

      11.00 - 13.00   Wizyta w  Tall  Ships.

      13.00 -               Lunch

      15.00 - 18.00   Warsztaty  garncarskie w  Miejskim  Centrum  razem z
  seniorami  i  dziećmi.
         
 SOBOTA,  5 października
   
     10.00  Spotkanie w klasycznej  średniej szkole  z byłymi  uchodźcami  z Istrii   podczas  II  Wojny  Światowej  i

                uczniami, badającymi  ten rozdział  historii.

                Inne działania międzypokoleniowe: tradycyjna kuchnia lokalna i gry teatralne na Marcinelle


 NIEDZIELA, 6 października  

 Wizyta w 5 Terre pociągiem

 Wolne  popołudnie  i  pożegnalna kolacja

 

      Inne przydatne strony internetowe:

 

             www.aidealaspezia.org

             http://www.turismoprovincia.laspezia.it/it

             http://www.festadellamarineria.com/

             www.trenitalia.it

 


Lista osób wyjeżdzających do La Spezia (Włochy):

1. Jadwiga Barcewicz

2. Anna Paszkiewicz - Gadek

3. Elżbieta Kackieło

4. Helena Łukaszewicz

5. Danuta Sajur

6. Alicja Temler

7. Halina Wiszowata


 

Pierwsze spotkanie  partnerów projektu” Congenial “ w La Spezia

 

   Na pierwsze  spotkanie z partnerami projektu „Congenial”udałyśmy się (2 października) do  restauracji, gdzie czekali już na nas gospodarze z Eda Forum Włochy Florencja i AIDEA Włochy La Spezia (pięć osób). Z poszczególnych  krajów partnerów projektu do La Spezia przyjechało: po sześć osób ze Slovenii i Anglii, dwie z Grecji, trzy z Turcji, siedem z Polski, razem 29 osób. Były serdeczne powitania, rozmowy (po angielsku!) przy zastawionych stołach, a nawet wspólne śpiewanie. Spotkanie rozpoczęła Gilda Esposito główny koordynator projektu, serdecznie wszystkich przywitała, przedstawiła menu i plan zajęć na drugi dzień wizyty edukacyjnej w ramch projektu.


spotkanie w hotelu >>spotkanie w restauracji >



 

Powitanie w Pałacu Province w La Spezia

 

 

Następnego dnia (3 października) po śniadaniu czekała już na nas koordynator projektu Gilda Esposito  (wszyscy partnerzy oprócz Turcji byliśmy zakwaterowani w tym samym  hotelu ) i razem udaliśmy się na oficjalne spotkanie do Pałacu Province, w którym urzęduje prezydent miasta La Spezia. Spotkanie prowadziły Gilda Esposito i Gabriella Peroni oraz Jacopo Bianchi. Przywitały nas bardzo serdecznie 2 przedstawicielki władz miasta w tym Patrizia Bianchetto vice prefetto La Spezia. Następnie koordynatorzy z poszczególnych krajów przedstawili uczestników, swoje kraje i organizacje.

Po części oficjalnej odbyły się pierwsze programowe zajęcia. Zajęcia rozpoczęto od przedstawienia się kolejno wszystkich uczestników z każdego kraju. Uczestnicy  mówili o sobie, o swoich zainteresowaniach, pasjach, co robią w organizacjach  do których należą, co robią  w ramach projektu Congenial. 

Lokalny przewodnik zaprezentował w formie  multiumedialnej historię, bogactwo i piękno prowincji La Spezia oraz  program Festa della Marineria

Następnie organizacje z Włoch Eda Forum i AIDEA przedstawiły multimedialną prezentację  swoich organizacji, ich cele oraz zrealizowane zadania i  planowane działania w ramach projektu “CONGENIAL”. W dalszej części spotkania dyskutowano  głównie na tematy związane z projektem.


Gilda Esposito&Gabriella Peroni

Patrizia Bianchetto vice prefetto La Spezia



 

WARSZTATY PROJEKTOWE

 

1. POZNAWANIE KULTURY, TRADYCJI i HISTORII REGIONU -

 

     Rejs statkiem do PORTOVENERE.

 

Portovenere, niewielkie miasteczko w Ligurii, jedno z najpiękniejszych miejsc na zachodnim wybrzeżu Włoch. W 1997 roku razem z Cinque Terre zostało uznane za część Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do Portovenere dopłynęliśmy statkiem a następnie wąskimi uliczkami miasteczka udaliśmy się na zwiedzanie następujących obiektów:

1. Kościół św. Piotra (San Pietro) - jest to pierwszy zabytek, który widzieliśmy płynąc do Portovenere statkiem. Początkowo wydaje się, że jest to potężny zamek, ufortyfikowany wieżami i starymi murami, lecz w rzeczywistości jest to piękny, stary kościół, wybudowany w roku 1198, zachowany w bardzo dobrym stanie i w pełni udostępniony dla zwiedzających.

2.      Jaskinia Arpaia (Byron)
Region słynie z pięknych jaskiń, na samej Palmarii jest ich aż 36. My widzieliśmy tylko Jaskinię Arpaia leżącą na stałym lądzie, obok kościoła św. Piotra, w którym z kościelnego placu prowadzi zejście do punktu widokowego u wejścia do jaskini.

3.      Zamek Doriów w Portovenere - przepiękny zamek na skale w Portovenere, zbudowany w XII-XIV wieku (dokładna data nie jest znana). Należał on do rodu Doria, najbardziej znaczącego w Republice Genui. Obecnie jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych Portovenere, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na miasto i kościół św. Piotra.

4.      Kościół św. Wawrzyńca - kościół został wzniesiony pomiędzy rokiem 1118 a 1130, po tym, gdy Portovenere zostało włączone do Republiki Genui. Był on wielokrotnie restaurowany i dlatego zachował się w dobrym stanie. Obecnie jest to bardzo piękny kościół. Położony jest on w ścisłym centrum miasta, niedaleko zamku Doriów. Co roku, 17 sierpnia, obchodzone jest tu święto „Białej Madonny”, patronki Portovenere.

5.      Fasady w stronę morza - od strony brzegu rzędem wznoszą się stare domy. Zdawałoby się – cóż w tym dziwnego; domy te są jednak wyjątkowe. Z drugiej ich strony są skały – domy te jakby oparły się na nich i wiszą nad morzem. Długie schody-tunele łączą nabrzeże z główną ulicą Portovenere, wiodącą równolegle do linii brzegowej przez niewielkie wzgórze, z tyłu owych domów.

Port Venery, czyli Venus oczarował mnie. To małe dumne miasto  zachwyca barwami. Z miasteczka z jednej strony rozpościera się przedni widok na zatokę, przecinaną niezliczoną ilością jachtów jak również statków handlowych, z drugiej na  wyspę Palmarię, o której podczas rejsu na statku opowiadał Jacobo. Świetne miejsce na morską twierdzę, która  wisi nad cieśniną, otwarta dla turystów, świetnie prezentuje się na skalistym półwyspie, z którego co odważniejsi skaczą 20 metrów do lazurowej wody, niedaleko groty Lorda Byrona.

W drodze powrotnej w centrum miasteczka spotkaliśmy się z Ciovanną Angelino szefem ds. edukacji i kultury Portovenere. Opowiedziała nam o historii miasteczka, życiu mieszkańców , były pytania, oczywiście najwięcej pytań zadawała nasza grupa. W wolnym czasie wspólnie z innymi uczestnikami spotkania  zjedliśmy włoskie lody i udaliśmy się na statek powrotny do La Spezia.








Giovanna Angelino consigliere delegato del Comune di Portovenere(od lewej)

 

2.  KONCERT  NA NABRZEŻU - VINICIO CAPOSELLA

    We czwartek (3 października) późnym  wieczorem wszyscy uczestnicy spotkania udali się na nabrzeże portowe na koncert Vinicio Caposella. Jest on  jest jednym z najbardziej utalentowanym włoskim kompozytorem i piosenkarzem swojego pokolenia (ur.14 grudnia 1965r.), bardzo zafascynowany morzem i jego mitologią. Było to wielkie wydarzenie, specjalnie zaprojektowane z okazji „Festa della Marineria”, które odbywały się w La Spezia w dniach 3 – 6 października 2013r. Piękna muzyka, szorstki śpiew, blus, jazz, śródziemnomorskie melodie, ballady, marsze, pieśni miłosne o tematyce związanej z morzem, portami. Organizatorzy pokazu zapomnieli o teledimach , były tłumy ludzi i nie wszyscy mogli być blisko sceny. A szkoda!!!


Vinicio Caposella

 

3.  WARSZTATY w MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ „NAVALE

 

        W kolejnym dniu ( 4 października - piątek) pod przewodnictwem koordynator Gildy Esposito udaliśmy sie  do Muzeum Marynarki Wojennej „Navale”.  W muzeum prowadzone są lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży  ze szkół  La Spezia. Celem warsztatów było zwiedzanie wystaw i obejrzenie prezentacji mutumedialnej dziejów włoskiej marynarki wojennej. W ten sposób mieliśmy my seniorzy poznać i odczuć to co uczą się młodsze pokolenia tego regionu ale i porównać to z naszymi systemami edukacji.  Muzeum Navale  to ogromna twierdza, przeniesiona do La Spezia z Genui w 1870 r. Jest to bardzo ważne miejsce dla historii morskiej i do badań ewolucji technicznej związanej z morzem i żeglugą. Znajduje się w nim wiele bardzo ciekawych eksponatów  począwszy od małych modeli dawnych łodzi i statków aż po ważne fragmenty fregat, okrętów i statków  oraz zdobiących  je poleny. Muzeum posiada broń, karabiny maszynowe (1901r.), torpedy , radia (1897r.) oraz wiele innych znalezisk, ważnych osobliwości świadków historii marynarki wojennej.





 

4. WARSZTATY GARNACARSKIE DZIECI I SENIORÓW w  URBAN CENTRE

       Kolejne warsztaty uczestników projektu Congenial razem z dziećmi odbyły się w Miejskim Centrum w La Spezia. Warsztaty prowadziła Lilli Cazdone, która na wstępie opowiedziała o miejscu w którym byliśmy, o dzieciach  uczestnikach warsztatów oraz o historii garncarstwa. Obejrzeliśmy wystawę finalnych produktów procesu garncarskiego. Następnie  rozdano nam materiały do lepienia, deseczki, farby, pędzle, formy i zabraliśmy się razem z grupą dzieci do tworzenia. Efekty naszej „radosnej” twórczości są na zdjęciach niżej.






 

5. ZWIEDZANIE ŻAGLOWCÓW (TALL SHIPS)

     Podczas naszego pobytu w La Spezia odbywał się Festiwal „ Festa Della Marineria”, który jest częścią kultury, tradycji ale również już i historii tego miasta.  W ciągu 4 dni to ponad dwieście wydarzeń od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych regaty, wystawy zabytkowych łodzi, zwiedzanie statkó , spotkania z autorami, naukowcami i osobistości ze świata morza, wystawy tematyczne, pokazy, muzyka, jedzenie. W Miejskim Centrum poznaliśmy Karolinę, Polkę z Gdyni mieszkającą od kilku lat w La Spezia, z którą   po zakończonych warsztatach garncarskich udaliśmy się na zwiedzanie żaglowców w porcie. W drodze dołączyła do nas jej rodzina mąż z synkiem i teściowie. W regatach  uczestniczyło około 30 wielkich żaglowców  z całego świata, z czego w klasie żaglowców rejsowych siedem, a wśród nich Pogoria z Gdyni. Istotą tych zawodów jest udział młodzieży w wieku 15-25 lat, która ma stanowić co najmniej połowę każdej z załóg. Pogoria wraz ze Szkołą pod Żaglami warunek ten spełniła, natomiast porównanie wyników bardzo różnych jednostek odbywa się przez stosowanie odpowiednich przeliczników - im starszy i wolniejszy żaglowiec tym większe ma fory. Czwarte miejsce Pogorii w swojej klasie oraz ósme w całej armadzie nie jest rewelacyjnym wynikiem, ale świadczy o bardzo dobrym poziomie naszej załogi. Na pokładzie Pogorii byliśmy,  rozmawialiśmy z młodzieżą i robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Wizyta w porcie wywarła na nas ogromne wrażenie, to  niesamowity widok, tyle żaglowców  w jednym miejscu i ogromne  tłumy ludzi je zwiedzających i oglądających.



na POGORII z Gdyni >>>


 

6. SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ Z GIMNAZJUM

W sobotę 5 października odbyło się spotkanie z młodzieżą gimnazjum badającą temat uchodźców z Istrii w czasie II wojny światowej. Spotkanie prowadziły koordynator projektu  Gilda Esposito oraz Gabriela Peroni, która jest absolwentem tej szkoły a obecnie  nauczycielem. Na wstępie koordynatorzy lub ich  asystenci z poszczególnych krajów prezentowali uczestników, kraje i regiony,  w których  działają,  prowadzące zaś Gilda i Gabriela grono pedagogiczne szkoły oraz licznie przybyłych uczniów. Naszą grupę polską,  kraj, region Podlasia i nasz  Uniwersytet zaprezentowała Helena Łukaszewicz W dalszej części spotkania w formie teatralnej z liryczną oprawą muzyczną obejrzeliśmy prezentację  multimedialną o historii  uchodźców z Istrii . Młodzież gimnazjum  wspólnie z profesorem z ogromnym przejęciem przedstawiła wyniki badań laboratoryjnych prowadzonych nad tym etapem  historii Włoch. Po prezentacji odbyła się bardzo ciekawa,  żywa dyskusja, padło wiele pytań  związanych z tematem od uczestników wszystkich partnerów projektu. Jedna z młodych licealistek  powiedziała,  że nie rozumie historii i dlaczego wywołuje ona tak wielkie emocje. Młoda uczestniczka projektu CONGENIAL ze Słowenii powiedziała, iż historia  uchodźców Istrii została przedstawiona tylko z pozycji strony włoskiej. Rozpoczęła się dyskusja na obiektywizmem historii. Wszyscy wypowiadający podkreślali, ze historia powinna prezentować racje i punkt widzenia wszystkich stron zdarzeń historycznych. Na zakończenie dyskusji  koordynator projektu z Polski Danuta Sajur podziękowała za najważniejszy moment projektowy wizyty w La Spezia, mówiąc , że pomimo iż jest seniorem, zgadza się z młodymi przedstawicielami dyskusji, iż jesteśmy we wspólnej Europie i powinniśmy mieć wspólną, obiektywną i uwzględniającą rację wszystkich stron historię Europy. Ten wniosek uzyskany wspólnie w trakcie tej dyskusji uznała za najważniejsze osiągnięcie projektu CONGENIAL na tym spotkaniu, za co otrzymała duże brawa i serdeczne podziękowania.

W dalszej części, Jacopo Bianchi , przedstawiciel organizatorów,  zaprezentował  inne, wybrane działania międzypokoleniowe  realizowane  w ramach projektu CONGENIAL  przez organizację włoską. A mianowicie w ramach zajęć z tego projektu przeprowadzono zajęcia językowe z młodzieżą, na których  seniorki przedstawiały tradycyjne regionalne przepisy kulinarne a młodzież tłumaczyła je na kilka języków. Odbyły się również  gry teatralne seniorów i młodzieży  prowadzone w różnych językach na Marinella.




Jacopo BianchiGabriela Monri


 

7. KAWIARENKA JĘZYKOWA

       Z inicjatywy Heleny Łukaszewicz odbyły się dodatkowe warsztaty językowe grupy polskiej z Jacopo Bianchi.  Na spotkanie umówiliśmy się w kawiarence niedaleko hotelu Astoria,  w którym mieszkaliśmy. Zajęcia były w języku angielskim i polskim, ale nie tylko. Jacopo bardzo chciał poznać język polski, nasze zainteresowania, hobby, czym się zajmujemy w swojej organizacji,  ponieważ ma zamiar do nas przyjechać na zakończenie projektu a  nasza grupa  doskonaliła język angielski. Były gry, zabawy na wesoło w bardzo miłej, sympatycznej atmosferze. Na koniec Jacopo poczęstował nas czekoladkami, w których wewnątrz znajdowały się liściki z motto lub aforyzmem  w pięciu językach.



 

8.  CINQUE TERRE

W ramach poznawania tradycji, historii i kultury regionu w programie tego spotkania znalazło się zwiedzanie tzw. 5 Terre, czyli 5 regionalnych wsi. Polska na ograniczenia czasowe  wybrała tylko 3 wsie do zwiedzania :Riomaggiore, Manarola i Vernazza.

Cinque Terre to pięć małych wsi usadowionych na skałach, jedyne pięć wsi na świecie, gdzie mieszkańcy pracując przez wieki dali radę przekształcić mało urodzajny teren w wioski morskie, w bogate  płodne tarasy, pełne życiodajnych roślin takich jak drzewa oliwkowe i winorośle

Zatoki, plaże, skały, groty, morskie urwiska, rybki, ryby aż po niemalże wieloryby, to część z powodów, dla których Cinque Terre to teren pod ochroną. Wyjątkowe środowisko, jedyne na świecie, stworzone przez wybrzeża i morskie urwiska z zatokami i małymi plażami, tysiące kilometrów murków sygnalizujących granice między polami uprawnymi winorośli, charakterystyczna wiejskość, średniowieczne osady, sanktuaria, widokowe ścieżki nadmorskie, Cinque Terre zostały uznane przez UNESCO, własnością światową ludzkości w roku 1997 i dziś stanowią Park Narodowy i Chronioną Strefę Morską.

Riomaggiore
       Wyjeżdżając z La Spezia pociągiem, była to pierwsza wioska na trasie  naszej podróży. Rozwijając się pionowo, osada jest usiana schodkami i wzgórkami, które znajdują się pomiędzy domami z dachami z łupka, domami pomalowanymi typowymi, liguryjskimi kolorami. Pod główną ulicą biegnie strumień Rivus Maior, od którego pochodzi nazwa wioski. W Riomaggiore zaczyna się słynna Ulica Miłości, znana ścieżka przecięta przez skały, nad morskim urwiskiem, która prowadzi do Manarola. My niestety tam pojechaliśmy koleją.



Manarola
       Kamienisty, urwisty cypel, osadzony na ciemnej skale, pomiędzy dwoma imponującymi skałami. Na ramionach Manarola podziwialiśmy  typowe tarasy z winnicami i murki z zaprawy; schodząc w stronę morza znajdują się urocze pasaże i punkty widokowe o niespotykanej piękności . Spacer po tej wsi poprzecinanej skałami, pozwala obejrzeć zieleń dolin z jednej strony i błękit nieba z drugiej.

 




 

Vernazza
        Powstała około tysięcznego roku  wioska Vernazza, jest tym z  pięciu osad Cinque Terre, które najlepiej zachowało aspekt morskiej osady dzięki swojemu wygodnemu i bezpiecznemu portowi i morskiej tradycji zauważalnej tu od czasów antycznych. Jedyny port naturalny w Cinque Terre rozwija się wzdłuż strumienia Vernazzola (dziś zakrytego) i wznosi się na stoki czerwonej ostrogi, zasłaniającej część mieszkalną wsi. Spadziste i ciasne trasy obniżają się w kierunku głównej ulicy, która zamyka się na małym placyku zwróconym przodem do morza. Obecność elementów architektonicznych o szczególnej wartości, ukazuje iż poziom życia w tej osadzie był wyższy niż w innych pod względem ekonomicznym i społecznym. Nawet dziś prezentuje się jako wioska elegancka i szlachetna, otoczona stromymi, kamienistymi brzegami. To była ostatnia wioska naszej podróży, czas nie pozwolił nam na zwiedzenie kolejnych, musieliśmy wracać do La Spezia.

 



KUCHNIA WŁOSKA

 

 

       Kuchnia włoska – jedna z najbardziej popularnych kuchni europejskich. Charakteryzuje się korzystaniem z dużej ilości warzyw i przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn, a także używaniem parmezanu. W kuchni tej dość powszechnie stosuje się też oliwę, pomidory oraz cebulę i czosnek, a także oliwki. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się szczególnie w potrawach mącznych oraz w rybnych i owocach morza. Tradycyjny posiłek włoski składa się z antipasto (przystawka), pasta (danie mączne albo zupa); główne danie to ryby, mięso albo drób wzbogacone risotto lub sałatką. Taki posiłek zakończony jest deserem, np. panna cotta lub tiramisu. Pierwszego dnia po przyjeździe do La Spezia udałyśmy się do prawdziwej włoskiej pizzerii aby degustować ten włoski specjał narodowy jakim jest pizza. Pyszna! Następnego dnia udałyśmy na prawdziwy bazar zwany targiem, na którym królowały wyżej wymienione włoskie specjały. Podczas pobytu we Włoszech degustowałyśmy (bardzo skromnie) ale wiele regionalnych potraw, a że wszystkie znamy się na kuchni i gotowaniu sprawiało to nam wielką frajdę i ogromną przyjemność. Jako prezent od Włochów dostałyśmy ogromne placki, które nie mieściły się w naszych walizkach ale mimo to przywiozłyśmy je do Polski. Pewnie jeszcze czekają na degustację.





POŻEGNALNA KOLACJA I PODSUMOWANIE WIZYTY.

 

     Ostatnie wspólne spotkanie wszystkich partnerów projektu „Congenial” odbyło sie na uroczystej kolacji. W programie było podsumowanie wizyty, wręczenie certyfikatów, drobnych upominków oraz wspólne biesiadowanie. Menu kolacji oczywiście pizza włoska, której w karcie menu było aż około 50  rodzajów. Pod koniec  Ania Paszkiewicz – Gadek wręczyła koordynator projektu Gildzie Esposito własnoręcznie namalowany obraz , a pozostali gospodarze otrzymali od nas drobne upominki, książki i słodycze. Pożegnałyśmy się naszą tradycyjną polską piosenką „Pożegnanie” i ze śpiewem na ustach udałyśmy się do hotelu, a były to już późne godziny nocne…





ZWIEDZANE MIASTA:

 

1. LA SPEZIA

       La Spezia leży w południowej Ligurii, na Riwierze Włoskiej. Dziś La Spezia to niespełna 100 tysięczne hałaśliwe, gwarne i tłoczne miasto typowo portowe. Życie toczy się tu w urokliwych tawernach i restauracjach przy porcie, turyści spacerują wzdłuż nadmorskich deptaków, które otoczone są parkiem i skwerami. Znajduje się tu jeden z najważniejszych włoskich portów wojskowych, duża marina jachtowa i port promów pasażerskich. Tereny portowe otaczają eleganckie, ruchliwe ulice i place z dużą ilością sklepów, barów i restauracji.La Spezia to także miasto o bogatej historii i zabytkowej architekturze,  średniowieczne zamki, barokowe kościoły i pałace, secesyjne kamienice z ogrodami dostępnymi publicznie i liczne muzea. Zwiedzanie miasta rozpoczęłyśmy już w dniu przyjazdu po zakwaterowaniu w Hotelu ”Astoria”.

 




2. LERICI

      Lerici – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji La Spezia, którą  zamieszkuje niewiele ponad 11 tysięcy osób. Do tej bardzo malowniczej miejscowości udałyśmy się podmiejskim autobusem . Zwiedziłyśmy Kościół pw. Świętego Franciszka, przystań dla żaglówek, piaszczyste i skalne plaże, bulwary nadmorskie oraz podziwiałyśmy morze.Widoki cudowne!

 




3. PIZA

     Piza jest miastem leżącym we Włoszech, nad rzeką Arną, w prowincji Toskania. Liczy około 90 tysięcy mieszkańców i ma bardzo wysoką gęstość zaludnienia,  przekraczającą 460 osób na km². Niegdyś miasto to leżało nad Morzem Liguryjskim, jednak odkładające się osady rzeczne odcięły Pizę od morza i dziś centrum miasta oddalone jest od wybrzeża o około 10 km. Miasto ma własne lotnisko, które nazwano na cześć wielkiego naukowca pochodzącego z Pizy Galileo Galilei. Piza jest miastem przyjaznym dla turystów, ciepły klimat, barwne kafejki oraz liczne zabytki i ciekawe architektonicznie budynki kuszą podróżnych z całego świata. Najpopularniejszym zabytkiem tego malowniczego miasta jest La Torre di Pisa (Krzywa Wieża), której budowę rozpoczęto w XII wieku, a ukończono dopiero w XIV wieku. Wieża oraz katedra znajdują się na tak zwanym Campbo di Miracole (Plac cudów). Krzywa Wieża to niewiarygodny widok – każdemu kto spojrzy na nią pierwszy raz wydaje się, że runie za parę sekund. Wieża była pochylona od zawsze, ale przechył wieży zmieniał się na przestrzeni setek lat, w zależności od tego, z jakim powodzeniem realizowano projekty jego skorygowania. Galileusz wykorzystał go w jednym ze swych sławnych eksperymentów, zrzucając ze szczytu przedmioty o różnej masie, by udowodnić prawo swobodnego spadania ciał. Co roku atrakcję odwiedza ponad 10 milionów turystów. Zaraz po przyjeździe udaliśmy się na zwiedzanie miasta  i udaliśmy się pod Krzywą Wieżę. Wieża prezentuje się wspaniale, jest zbudowana z białego marmuru, liczy w sumie osiem kondygnacji. Wieża ma około 55 metrów wysokości, a jej odchył od pionu to współcześnie około 5 metrów.

 

Fot.  Piza  Alicja Temler




Opracowanie, zdjecia & filmiki Jadwiga Barcewicz


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.