22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku

Imienieny obchodzą:
Anastazy, Wincenty, Wiktor
Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / CONGENIAL / Spotkanie partnerskie TOLMIN,SLOVENIA 

SPOTKANIE PARTNERSKIE, TOLMIN (SLOVENIA)


 



                                       PROGRAM  

 

   SPOTKANIA  PARTNERSKIEGO  w  TOLMINIE  /SŁOWENIA/


Środa, 22 maja


 Przyjazd uczestników i zakwaterowanie.
18.00   Oficjalne otwarcie spotkania, krótka prezentacja organizacji  goszczącej i porządku dnia.

18.30 Prezentacja  Petera  Beltrama /ACS/

 Film  o edukacji  dorosłych w Słowenii    i  film  promujący  dolinę  rzeki  Socza.

około 20.00 - "robocza"  kolacja  /okazja do dyskusji nieformalnych/



Czwartek, 23 maja /Bovec/

Sprawozdawcze  spotkanie robocze:

10.00 -- 11.00   Analiza pracy w projekcie  i identyfikacja  czynności
/każdy partner prezentuje swoją  działalność/.

11.00 - 11.15:  przerwa  na kawę

11.15 - 12.30: Prezentacja zarządzania projektem /dokumentacja,  raport  przejściowy, finanse, etc.../

12.30 - 13.30  Czas  na mały  posiłek.

13.30 - 15.00:  Zarządzanie projektem /kontynuacja/

15.30: Zwiedzanie  miasta  Bovec  i okolic  przygotowane dla uczestników  projektu CONGENIAL przez  grupę  młodych ludzi,   zdających egzamin  na  przewodnika  turystycznego -- jako  międzypokoleniowe przekazanie
 wiadomości /historia, sztuka i rękodzieło.../

Około  19.30:  Kolacja



Piątek,  24 maja /Tolmin/

Program dla  wszystkich uczestników:

9.30 - 12.30:  Wizyta w ogrodzie ziół , prezentowana  przez  Lado Tuta.

12.30 - 13.30:  Degustacja  domowego jedzenia i syropów /przygotowane  przez  grupę młodych ludzi,
z projektu  nauczania młodego pokolenia/

15.30:  Wizyta w muzeum w Tolminie  /wystawa  ''Trzechsetna  rocznica powstania w  Tolminie"/.

19.00 - Kolacja  i  wręczenie certyfikatów  uczestnictwa.
 


Tłumaczenie na język polski Helena Łukaszewicz


 

Spotkanie partnerskie projektu „Congenial” w Słowenii

  W dniach 22-24 maja 2013 r. w Słowenii, odbyło się bardzo ważne  spotkanie partnerskie w ramach projektu Congenial. Spotkanie to było zaplanowane jako sprawozdawcze, z połowy realizacji tego projektu. W spotkaniu tym, z racji jego rangi, uczestniczyli przedstawiciele wszystkich partnerów.

    Słowenia jest jednym z najmniejszych krajów Europy. Jej powierzchnia  liczy 20 tys. km kw. Słowenia ma tylko ok. 3 mln mieszkańców. Połowa  powierzchni kraju pokryta jest lasami. W części północno - zachodniej znajdują się tzw. Alpy Julijskie.

   Z naszego UTW w spotkaniu uczestniczyły: Barbara Delis, Elżbieta Wiktor, Halina Stelmach,  Helena Łukaszewicz i Danuta Sajur.

Dzień przyjazdów 21 maja 2013

Nasza podróż rozpoczęła się o godzinie 7.30 w dniu 21.05.2013. O godzinie 12.50 miałyśmy lot do Rzymu, a następnie  do Triestu we Włoszech. W Trieście czekał na nas bus, który zawiózł nas do hotelu Kanin w Bovec na Słowenii. Od granicy włosko-słoweńskiej nasza droga prowadziła przez malowniczą dolinę pięknej, górskiej rzeki Socza. W Bovec byłyśmy około 20.30. Po  kolacji i krótkim  spacerze w okolicy hotelu, odpoczywałyśmy po podróży. W tym czasie dojeżdżały na to spotkanie następne grupy partnerskie.


 

Dzień pierwszy 22 maja 2013

     Pierwsza, seminaryjna część spotkania partnerskiego rozpoczęła się późnym popołudniem,  gdyż w tym czasie dojeżdżały następne grupy.  W oczekiwaniu na rozpoczęcie spotkania, nasza grupa udała się na zwiedzanie Bovec.

   Bovec to niewielkie miasteczko, liczące ok. 1200 mieszkańców, położone w malowniczej dolinie rzeki Socza. Otoczone jest wysokimi górami pokrytymi lasami.  Bovec słynie jako centrum sportów zimowych i  raftingu (kajakarstwa górskiego). Zjeżdżają się tutaj miłośnicy  raftingu z całej Europy. Rzeka Socza jest znanym miejscem połowu pstrągów. Nad miasteczkiem góruje masyw Kanin 2300 m n.p.m. Przez cały czas naszego spaceru, nad górami otaczającymi  miasteczko snuły się wielkie chmury. Okazało się, że ta część Słowenii charakteryzuje się ogromną ilością opadów. Obfite deszcze powodują, że,  drzewa i  trawa  mają bardzo głęboki soczysty kolor.

Podczas spaceru po Bovec spotkaliśmy grupę seniorów z Polski i Słowenii. Nawiązaliśmy ciekawą rozmowę i wymieniliśmy wrażenia z pobytu w Słowenii. Okazało się, że byli to seniorzy  z UTW z Bytomia i  seniorzy z UTW w Nowym Mieście w Słowenii, którzy wspólnie wybrali się na zwiedzanie Słoweni. Polacy z Bytomia  pracowali w Słowenii w ramach wolontariackiego projektu Grundtviga i   bardzo nam zachwalali ten projekt.

  Obiad w tym dniu jadłyśmy w restauracji w Bovec, a zamówiłyśmy oczywiście pstrąga.

  Po południu rozpoczęło się spotkanie seminaryjne wszystkich uczestników, któremu przewodniczyły: Gilda Esposito z Włoch, główny  koordynator projektu i Nika Kikelj, koordynator projektu „Congenial” w Słowenii.

  Spotkanie rozpoczęło się powitaniami i jak zwykle prezentacją własną wszystkich uczestników. W spotkaniu uczestniczyły następujące kraje: Anglia ( 3 osoby ), Grecja ( 2 osoby ), Włochy (5 osób), Rumunia  (5 osób),Turcja (5 osób), Węgry (6 osób ), Polska ( 5 osób) oraz gospodarze, Słowenia (3 osoby).

  Uczestnicy zapoznali się  z prezentacją przedstawioną przez dr Petera Beltrama z Lubljany na temat edukacji dorosłych w Słowenii i obejrzeli 2 filmy. Pierwsza projekcja dotyczyła Słowenii, jej położenia i walorów turystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, w którym się znajdowaliśmy, a więc doliny rzeki Socza. Druga projekcja dotyczyła działań, które podjęli partnerzy ze Słowenii pracujący w projekcie „Congenial” na rzecz integracji międzypokoleniowej. Są to działania mające na celu wzajemną międzypokoleniową naukę i wspólną pracę oraz zapobieganie socjalnemu wykluczeniu. Zobaczyliśmy wspólne przygotowywanie przetworów i  tradycyjnych potraw oraz naukę robótek ręcznych.

   Około godziny 20.00 uczestnicy spotkania udali się na „roboczą kolację”, która była okazją do dyskusji nieformalnych.





 

Dzień drugi 23 maja 2013

Tego dnia rozpoczęło się sprawozdawcze spotkanie robocze uczestników projektu „Congenial”,  którzy przybyli do Bovec. Przypomniano kluczowe hasła, wokół których skupiają się prace prowadzone w poszczególnych krajach partnerskich  i rodzaje prowadzonych działań międzypokoleniowych. Spotkanie to było bardzo istotne, ponieważ stanowiło podsumowanie pracy w projekcie na jego półmetku. Przeanalizowano wykonane prace projektowe, wypunktowano niedociągnięcia oraz przedstawiono przyszłe zadania. Każdy z partnerów projektu przedstawił swoje dokonania.

Po krótkiej przerwie na kawę i ciastka, koordynatorzy projektu z poszczególnych krajów zebrali się celem omówienia zasad i zawartości raportu przejściowego (z połowy okresu trwania projektu),  który każdy partner musi przygotować dla swoich Agencji Narodowych w czerwcu, oraz omawiali zasady i sposób przygotowania się do opracowania raportu końcowego projektu. Pozostali uczestnicy mieli czas wolny.

  Około godziny 13.00 koordynatorzy i uczestnicy degustowali przekąski serwowane przez gospodarzy. Podano ziemniaki w mundurkach z bryndzą , salami swojskie a na deser tradycyjne pierożki z jabłkiem. Produkty te były przygotowane specjalnie dla naszej grupy przez seniorów biorących udział w projekcie.

  Około godziny 15.30 rozpoczęła się prezentacja lokalnego programu młodych przewodników turystycznych. Dla tych młodych ludzi był to sprawdzian wiedzy, umiejętności posługiwania się językiem angielskim i jednocześnie egzamin uprawniający ich do pracy w zawodzie przewodnika turystycznego. Zapoznali nas oni z historią miasteczka, tradycjami i tradycyjnymi lokalnymi wyrobami. Szczególnie ciekawa prezentacja odbyła się w lokalnym malutkim sklepiku z regionalnymi produktami z wełny i filcu.  Następnie towarzyszyli nam w wyprawie w dolinę rzeki Socza.  Socza to rzeka przepływająca przez Włochy i Słowenię. Wypływa z Alp Julijskich i uchodzi do Zatoki Weneckiej koło Monfalcone. Jej długość to 140 km. Nad Soczą leżą Kobarid i Nowa Gorica po stronie słoweńskiej oraz Gorycja i Monfalcone po stronie włoskiej. Dolina rzeki Socza to jedno z najpiękniejszych miejsc w Alpach Julijskich a sama rzeka uważana jest za najpiękniejszą rzekę Europy ze względu na niepowtarzalny, turkusowy kolor wody. Podczas wycieczki mieliśmy okazję podziwiać rzeki Socza i Krajcarca. Byliśmy w multimedialnym muzeum przyrodniczym. Po powrocie do Bovec zostaliśmy zaproszeni do biura turystycznego, gdzie otrzymaliśmy przewodniki i foldery turystyczne.







 

Dzień trzeci 24 maja 2013

Trzeci dzień spotkania przywitał nas ulewnym deszczem. W tym dniu mieliśmy zaplanowane warsztaty w Tolminie. Jednym z punktów programu pobytu w Tolminie miała być wizyta w ogrodzie ziół Lado Tuta. Zielarz zazwyczaj oprowadza po swoim ogrodzie i informuje o różnych właściwościach ziół, przekazując swą wiedzę młodszemu pokoleniu. Ze względu na pogodę, ogrodu nie odwiedziliśmy, ale spotkaliśmy się z zielarzem (starszym panem), który prezentował przygotowane przez siebie mieszanki ziołowe z ziół wyhodowanych we własnym ogrodzie.  

 Oprócz zielarza w spotkaniu z uczestnikami projektu „Congenial” wzięli udział młodzi ludzie (uczestnicy projektu nauczania młodego pokolenia przez starszych), którzy serwowali przygotowane przez siebie ciasta, kanapki i syropy. Wszystkie te wyroby, które mieliśmy okazję degustować,  były oparte na starych recepturach pozyskanych od starszego pokolenia. Otrzymaliśmy też książeczkę z przepisami na prezentowane smakołyki, która jest jednym z produktów finalnych partnera słoweńskiego  Należy podkreślić,  że w prezentowanych pastach kanapkowych i ciastach były używane zioła. Najbardziej smakowały ciasteczka anyżkowe.

  Po  przerwie na kawę odwiedziliśmy Muzeum Miejskie w Tolminie znajdujące się w rezydencji Coronini z drugiej połowy XVIII wieku. Posiada ono bogate zbiory dokumentujące dziedzictwo kulturowe i historię regionu oraz nietypowe prezentacje zasobów muzealnych. Wystawa czasowa w muzeum jest związana z trzechsetną rocznicą powstania w Tolminie. W muzeum powitała nas dyrektor muzeum Damjana Cernilogar oraz mer miasteczka Tolmin. Do najciekawszych punktów programu zwiedzania należała prezentacja, w której  starsze kobiety prezentowały prace związane z obróbką wełny pozyskiwanej od owiec hodowanych  w dolinie Socza. Interesującym był też pokaz, w którym brała udział  jedna z uczestniczek projektu „Congenial”. Została ona krok po kroku ubrana w strój damy dworu. Bardzo ciekawa była też ekspozycja dotycząca czasów budowy socjalizmu na terenach byłej Jugosławii, w skład której, miedzy innymi, wchodziła Słowenia.

  Po wizycie w muzeum udaliśmy się na obiad do gospodarstwa agroturystycznego położonego wysoko w górach. Obiad był tradycyjny, typowo wiejski, ale uroczysty. Podano nam powitalnego drinka w postaci różnych, własnej roboty, nalewek. Jedliśmy bulion z serem, ziemniaki z kapustą, żeberkami i kiełbasą. Degustowaliśmy sery i pierogi regionalne (potice) ze słodkim nadzieniem. Potice były wykonane przez bardzo starą, 92 letnią, kobietę, która dostała od nas moc oklasków.  Obiad był bardzo smaczny i zjedliśmy go z wielkim apetytem.

Po obiedzie odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów uczestnictwa w tym spotkaniu. Wręczone zostały prezenty. Grupa polska bardzo serdecznie podziękowała Gildzie, koordynatorowi całego projektu i Nice, która była organizatorem spotkania w Słowenii. Nasza grupa  wręczyła obu paniom regionalne prezenty z Podlasia.








 

Dzień wyjazdów 25 maja 2013

W tym dniu, po śniadaniu, które było okazją do indywidualnych pożegnań, nasza grupa opuściła hotel Kanin w Bovec i udała się busem do Monfalcone. W Monfalcone zatrzymałyśmy się w hotelu Sam położonym niedaleko lotniska w Treście, z którego wczesnym rankiem dnia następnego udałyśmy się do Rzymu, a następnie do Warszawy i Białegostoku.


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.