22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku

Imienieny obchodzą:
Anastazy, Wincenty, Wiktor
Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / KCA "Wiedza to Szansa na Akceptację" / Zajęcia z dziećmi uchodźców 


 Zajęcia z dziećmi uchodźców


 


Konkurs z Fundacją "Dialog"

W ubiegłym roku nawiązaliśmy piękną współpracę z Fundacją Dialog pomagając dzieciom uchodźców w odrabianiu lekcji. Zaprzyjaznilimy się z nimi coraz więcej czasu spędzając razem. Robiliśmy ozdoby choinkowe,dekorowaliśmy pierniczki,graliśmy w różne gry,zwiedzaliśmy Białystok. 

W tym roku wszyscy zostaliśmy zamknięci w swoich domach więc zaproponowalismy im konkurs rysunkowy o tematyce ,,Życie i obyczaje w krajach uchodźców,,.

Dzieci zaangażowały się i mamy piekne prace a my im za to przygotowalismy drobne prezenty, które już są w Fundacji.
Żeby nikogo nie narażać na zakażenie, dzieci będą zapraszane po kilkoro i otrzymają nagrody za zaangażowanie.
Z kolei Fundacją Dialog doceniła nas i też przygotowała nam upominki w postaci koszulek z napisem ,,Dziękujemy ze jesteś,, i czekolady.
Koordynator projektu Danuta Sajur wręczy te upominki osobom zaangażowanym w pomoc przy odrabiania lekcji dzieciom uchodźców. 
Prace dzieci będą prezentowane na wystawie razem z obrazami namalowanymi przez uczestników naszego projektu.
Miejmy nadzieję,  że już niedługo będzie jak dawniej.
Niżej są zdjęcia prezentów przygotowanych przez nas, rysunków dzieci i upominków dla nas z napisem ,,wszystkiego dobrego,,
Walentyna Łuksza





koszulka od Fundacji "Dialog" >>

 


Choinka 2020 - prezenty dla dzieci uchodźców.

Pomimo tego, że przeżywaliśmy tak trudny i mało przyjacielski (z powodu pandemii)  rok 2020, członkowie UTW i uczestnicy projektu KCA jednak przygotowali prezenty z okazji  Świąt Bożego Narodzenia dla dzieci uchodźców. Zebrano wiele zabawek i słodyczy.  Logistycznie najlepszy kontakt z grupami uchodźców posiada Fundacja Dialog z Białegostoku. Właśnie z tą Fundacją współpracują wolontariusze projektu KCA „Wiedza jest Szansą Akceptacji”. Dlatego też paczki te przekazaliśmy do tej Fundacji z prośbą o przekazanie najmłodszym dzieciom uchodźców. Część z nich dostały między innymi dzieci z przedszkola przy Ośrodku dla Uchodźców w Czerwonym Borze. Informacja o tym zdarzeniu znajduje się na Facebooku Fundacji Dialog z Białegostoku (patrz zdjęcie poniżej). Bardzo żałujemy, że nie mieliśmy możliwości spotkania z tymi dziećmi bezpośrednio, jak to zrobiliśmy przy okazji wręczania podobnych prezentów choinkowych w roku poprzednim. Miejmy jednak nadzieję, że niedługo będziemy mieli wreszcie czas normalności i spotkamy się z tymi dziećmi przy okazji ogłoszenia wyników konkursu rysunkowego o tematyce „Życie i obyczaje w krajach uchodźców”.  Konkurs ten ogłosiliśmy wspólnie z Fundacją Dialog, a nagrody i prezenty na tę okoliczność, przygotowane przez nas, już czekają.

 

Danuta Sajur





 Mikołaj odwiedził też maluchy z naszej "Akademii Przedszkolaka" w Ośrodku dla Cudzoziemców w Czerwonym Borze

🎀🌲
Paczki przygotowali wspaniali wolontariusze z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. Dziękujemy za Waszą nieustanną, bezinteresowną chęć czynienia dobra🌲🌟
W tym roku łącznie udało nam się zrobić prezenty dla ponad setki dzieci!😍 To nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu osób i całych firm... Wiecie ile to radości!?😃

 


 

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. (Źródło Wikipedia)

Fundacja „Dialog” w Białymstoku na FB tak napisała:

„Wesoła gromadka dzieci i wolontariuszy świętowała w Fundacji Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Bawiliśmy się więc słowami, odpowiadając na pytania dotyczące języka polskiego jak i tego z ojczyzny naszych dzieci. Oprócz tego były rebusy, puzzle i pisanie zdań w różnych językach, robienie kartek itd... Czyli niezwykle twórcza sobota!

 

Foto Jadwiga Barcewicz


 


W dniu 22 lutego 2020 zjawiliśmy się jak zwykle w każdą sobotę w Fundacji „Dialog”. Nasza aktywność  przerosła nasze oczekiwanie. Początkowo przychodziło nas 4 – 5 osób , a teraz dwa razy więcej.  Zaraziłam tą chęcią pomocy moje 2 wnuczki (I kl. LO i 7 kl. Szkoły Podstawowej). Przyszły razem ze mną pełne obaw czy poradzą, przecież niekiedy przeszkodą jest bariera  językowa. Teraz dzieci w szkole nie uczą się języka rosyjskiego a uchodźcy to w większości  rosyjskojęzyczni. Poradziły sobie, przełamały stres, poznały nowych ludzi. Chcą  przychodzić i  pomagać. Cieszę się bardzo.

Dzieci, których los ciężko doświadczył już zaczynają przyzwyczajać się do nas i ufać nam. Już potrafią przytulić się do nas, laurkę nam narysować. Aż łezka zakręciła się w oku niejednej z nas jak na Dzień Babci dostałyśmy życzenia, laurki i uściski. Ponieważ piątej 21 lutego  był Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego my obchodziliśmy go w sobotę. Były konkursy i prawdziwa rywalizacja. Na niektóre pytania trzeba było odpowiadać w języku polskim i ojczystym. Tak więc wolontariusze też przypomnieli sobie język rosyjski. Wielką frajdę miały dzieci jak zobaczyły pozawieszane na sznurkach kartki z napisanymi wyrazami ale nie wszystkie poprawnie. Te „fałszywki” ostentacyjnie rwały i mówiły jak trzeba napisać poprawnie.

Ta sobota była pracowita, ponieważ Fundacja „Dialog” prosi o przekazanie 1% podatku to dzieci zrobiły laurki, żeby razem je dołączyć do darczyńców. Pomagałyśmy wycinać serduszka, by takich i innych ozdób jak najwięcej znalazło się na laurkach. Miejmy nadzieję, że to zaprocentuje i Fundację zasilą wpływy  z 1% podatku.

 

Walentyna Łuksza






 


W sobotę 15.02.2020 od godz. 10.15 w Fundacji „Dialog” już tradycyjne odbyły się  tzw. "Odrabianki" z dziećmi uchodźców. Po zajęciach z dziećmi grupa wolontariuszy UTW Białystok uczestniczyła w spotkaniu z  p. Natalią  podczas którego , zostały omówione następujące tematy :

1/obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego  (21.02.2020)

2/wykład o Czeczenii oraz warsztaty z Czeczeńcami na temat ich kultury

3/Spotkanie edukacyjne w Białymstoku pt. „Podlasie - azyl dla cudzoziemców”

  (przełom VIII/IX 2020  uczestników projektu KCA z 3 krajów Włoch, Turcji i

   Polski), w tym udział Fundacji „Dialog”

4/Wspólna impreza integracyjna w miesiącu VI/2020 połączona z

   Międzynarodowym Dniem Uchodźcy 2020, pożegnaniem roku szkolnego,

   wspólne ognisko, warsztaty dla dzieci i rodzin uchodźców itd…

5/Nowe miejsce na kulturalnej mapie Białegostoku – Dom przy ul.Wiktorii 5 –

   Galerii im. Sleńdzińskich. W nowym budynku galeria będzie mogła

   upowszechniać dorobek artystyczny fotografów. Galeria planuje prowadzić

   tam działalność m.in. wystawienniczą oraz naukowo-edukacyjną.

 

 

Jadwiga Barcewicz



 


Ferie ”zimowe”  (19.01- 24.01.2020 r.) z dziećmi z obozu uchodźców.

(Integracja wielokulturowa i wielopokoleniowa w ramach projektu KCA)

W okresie ferii zimowych 2020 r. współpraca  wolontariuszy - seniorów z projektu KCA z dziećmi i młodzieżą polegała na spędzaniu wolnego czasu na rożnych zajęciach fakultatywnych przygotowanych przez Fundację Dialog a konkretnie przez Panią Natalię Mikulicz. Były to różne gry, zajęcia ruchowe, plastyczne, manualne, zajęcia poprawiające znajomość np. języka polskiego, wiedzy o naszym mieście, umiejętności gastronomiczne oraz uczestniczenie w spektaklach teatralnych i filmowych. Spotykaliśmy się w godzinach 10 - 14.00, najczęściej dzieliliśmy się na grupy ze względu na dużą liczbę uczestników tych zajęć a mianowicie dzieci czeczeńskich z obozu dla uchodźców ale i uczni polskich. Nasze seniorki (Anna Paszkiewicz-Gadek, Alicja Temler, Alicja Adamowicz, Teresa Lautsch, Walentyna Łuksza, Maria Beręsewicz,  itd.) zajmowały się głównie dziećmi uchodźców.  Poniżej krótki opis wybranych zajęć

19.01.2020r. Niedziela wieczór.

 

Spektakl, w wykonaniu dzieci i młodzieży na temat trudnej drogi uchodźcy do bezpiecznego kraju.  Przedstawiał on zdarzenia i sytuacje rodzin uchodźców jakie mają miejsce w czasie drogi prowadzącej z kraju, w którym jest wojna i bombardowania, poprzez granice, odprawy celne, rewizje osobiste do krajów bezpiecznych. Z naszych uczestników projektu KCA uczestniczyła w nim Tereska Lautsch.



 21.01.2020r. Wtorek. Impreza z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Dzieci samodzielnie przygotowały na  tę okoliczność laurki dla Seniorów oraz sałatkę owocową. Laurki zawierały wierszyki, rymowanki oraz piękne ozdoby i obdarowywały nimi „przyszywane” babcie i dziadków z naszego projektu. Spotkanie przepojone było sympatią i miłością /życzenia, śpiewy, konsumpcja sałatki,/ oraz sprawiło wiele radości  i wzruszeń obu stronom.



22.01.2020r,  Środa

Tego dnia zajęcia rysunkowe były na zmianę z pracami kulinarnymi. Nasza koleżanka Wala Łuksza upiekła na tę okoliczność pierniczki. Lukier, czekoladki, ozdoby do ciasteczek dostarczyła p. Natalia. Dekoracje wypieków w formie ludzików, gwiazdeczek, choinek i najróżniejszych figurek prowadzono na specjalnie przygotowanych stołach. Czynności te bardzo  spodobały się dzieciom, prześcigały się w pomysłach, a poza tym było słodko. Efekt tych prac został uwieczniony na zdjęciach zanim ciasteczka nie powędrowały do buzi lub do pojemniczków śniadaniowych dzieci. My również potwierdziliśmy doskonały smak i wygląd tych słodkości. Następnie odbyły się zajęcia z wykorzystywaniem szycia i wyszywania. 



 23.01.2020 r. Czwartek. Zgaduj zgadula - gra terenowa

Zebrało  się sporo dzieci które zostały  podzielone na 2 grupy. Wszystkie wyruszyły z w  kierunku centrum miasta z mapami oraz zadaniami do wykonania,. Punktami zatrzymania były: Ratusz,  Aleja Bluesa, Pomnik psa Kawelina, Pałac Branickich, Pałacyk ślubów, kościół  farny. W  poszczególnych miejscach  postojowych nasi seniorzy oraz dzieci omawiały historię poszczególnych obiektów.  Zabawa była świetna.

Tekst opracowała: Anna Paszkiewicz-Gadek



 


 

Choinka w Fundacji "Dialog"

 

Wczoraj 21 grudnia 2019 (sobota)  Centrum Aktywności Społecznej zamieniło się w wesoły tygiel wielokulturowy. Zaprosiliśmy na wyjątkowe spotkanie dzieci pochodzenia m. in. syryjskiego, białoruskiego, tatarskiego, polskiego, czczeńskiego, ukraińskiego i rosyjskiego.

Było pięknie! Dla części dzieci była to choinka, ale prezenty dostał każdy bez wyjątku! 🎅

Kreatywne zabawy poprowadziły animatorki z Młodzieżowej Sceny Twórczości, biorące udział w naszym projekcie "Razem możemy więcej".

Swoim doświadczeniem podzielili się również studenci UTW Białystok. Fantastycznie dogadywali się z maluchami, które z chęcią uczyły się np. origami 😍

(tekst Facebook "Fundacja "Dialog")

Opracowała na stronę UTW Jadwiga Barcewicz

 



 


W sobotę 14 grudnia 2019 w Fundacji "Dialog" odbyły się kolejne zajęcia z dziećmi. Po udzieleniu pomocy w odrobieniu lekcji oraz  wyjaśnień w zagadnieniach sprawiających kłopoty w szkołach, odbyły się warsztaty plastyczne, które prowadziła Alicja Temler. Dzieci przygotowały piękne "śnieżynki", które zabrały ze sobą a kilka pozostało jako dekoracje w Fundacji.
 
Jadwiga Barcewicz
 


 


Spotkanie z dziećmi 7 grudnia 2019

W kolejną (sobotę) 7 grudnia 2019 nasi słuchacze spotkali się w Fundacji „Dialog” z dziećmi i młodzieżą cudzoziemców, którzy osiedlili się w naszym mieście (Ukraińców, Białorusinów, Rosjan, Czeczenów). Pomagaliśmy im w odrabianiu lekcji, a właściwie w zrozumieniu niektórych zagadnień sprawiających kłopoty w szkole. Są to, np. działania na ułamkach, zmiana jednostek miary, wagi, długości, piramida żywieniowa i budowa przewodu pokarmowego, siatka geograficzna, podział świata na kontynenty, święta w Polsce, ćwiczenia z języka angielskiego.

Po odrobieniu lekcji wszystkie dzieci oraz wolontariusze grali w samodzielnie stworzoną grę planszową zatytułowaną „Zwyczaje świąteczne”. Pytania dotyczyły świąt obchodzonych przez katolików, prawosławnych i muzułmanów. Uczestnicy podzielili się na kilka grup, odczytywali wylosowane pytania i starali się na nie poprawnie odpowiedzieć. Nad wszystkim czuwała komisja oraz pomocnicy i wolontariusze, którzy skrupulatnie zapisywali zdobyte punkty. Dzieciom bardzo podobała się ta forma zabawy.

W przerwie między zajęciami wszystkie dzieci otrzymały prezenty Mikołajkowe przygotowane przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. Składały się na nie słodycze, książki, maskotki, przybory szkolne zebrane przez sekcję Kreatywność i uczestników projektu KCA. Ładnie zapakowane sprawiły im wielką niespodziankę. Bardzo cieszyły się z otrzymanych prezentów.

Spotkanie zakończyły warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonywały, z kolorowego papieru, Mikołaja. Prowadziła je nasza Śnieżynka Tereska Lautsch, udzielając fachowego instruktażu. Pomagali jej nasi wolontariusze. Dzieci wykazały się wielką kreatywnością, ozdabiając dodatkowo strój Mikołaja, różnymi lamówkami. Wykonane figurki ładnie prezentowały się na końcowej wystawie.

Zajęcia te sprawiły nam wiele satysfakcji. Dzieci są otwarte, chętne do rozmowy i zabawy. Szybko się uczą, są aktywne, grzeczne dlatego szybko nawiązywałyśmy z nimi kontakt.

 

Notatkę przygotowała: Maria Beręsewicz



 


 

2. Św. Mikołaj w tradycji chrześcijańskiej

 

Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego żył na przełomie III i IV wieku. Urodził się w Patarze (dzisiejsza Turcja), około 270 roku, w rodzinie ludzi bogobojnych. Od najwcześniejszych lat bardziej oddawał się modlitwie, nauce i rozmyślaniu o Bogu niż dziecięcym zabawom. Gorliwie zgłębiał Pismo Święte. Został biskupem Miry (dawniej Myry), którą jak głosi legenda uchronił od zarazy. Wsławił się licznymi cudami, pomocą biednym i potrzebującym. Swoje dary podrzucał w tajemnicy - nie zależało mu na rozgłosie i nie chciał, by honorowano go jako darczyńcę.

Zasłynął uwolnieniem niesłusznie skazanych na śmierć żołnierzy, udowadniając przed sądem ich niewinność. Uratował od pohańbienia trzy córki ubogiego ojca, podrzucając pieniądze na ich posag. Podobno ocalił również tonących żeglarzy i nie dopuścił do katastrofy morskiej.

 

Żył 65 lat. Zmarł 6 grudnia - pomiędzy rokiem 345 a 352. Ciało biskupa spoczęło w podziemnej krypcie katedralnej świątyni w Mirze. Otaczająca go za życia charyzma, wkrótce przerodziła się w kult. Piśmiennictwo religijne, zawierające żywoty świętych, legendy z nimi związane oraz opisy cudów, zachowało opowieść o cudownych uzdrowieniach, dokonujących się przy jego grobie (relikwie wydzielały leczniczą mirrę).

W 1075 r. Mirę zajęli muzułmanie. Bojąc się zbezczeszczenia grobu 47 włoskich marynarzy, udając kupców, dostało się do miasta – zabrali relikwie i przywieźli je do Bari we Włoszech. Złożono je w wybudowanej świątyni romańskiej, istniejącej do dzisiaj. Sanktuarium św. Mikołaja zaczęli odwiedzać liczni pielgrzymi, zwłaszcza mieszkańcy Europy. Zaś chrześcijańscy mieszkańcy Turcji i sąsiednich krajów nadal oddawali cześć św. Mikołajowi w Mirze.

Do Europy zachodniej kult św. Mikołaja dotarł za sprawą mnichów greckich, którzy uciekali z powodu prześladowań chrześcijan. Świątynie ku jego czci budowano na Sycylii, w Kalabrii, Rzymie, Rawennie i Wenecji. W rzymskiej bazylice św. Jana Laterańskiego poświęcono mu kaplicę,

Uważa się go powszechnie za patrona dzieci, ale pomaga wszystkim, w każdej potrzebie. Patronuje między innymi marynarzom i pannom na wydaniu, więźniom, kupcom, piekarzom.

W XVIII w polskich kościołach ustawiano skrzynki św. Mikołaja, a dzięki datkom wrzucanym do skrzynek fundowano posagi dla najbiedniejszych dziewcząt z danej parafii. W polskiej tradycji ludowej św. Mikołaj został także patronem pasterzy bydła i zwierząt, które chroni przed atakami ze strony wilków. Jednocześnie św. Mikołaj troszczy się także o wilki, aby podczas surowej zimy nie pomarły z zimna i głodu.

Pomysł rozdawania prezentów (24.12.), ale i wymierzania kar, pojawił się w XIII wieku, najpierw w szkołach i szybko rozpowszechnił się znajdując licznych naśladowców.

Zwyczaj wręczania prezentów w dzień św. Mikołaja (6.12.) prawdopodobnie narodził się w Niemczech. W Polsce mikołajki obchodziło się już w XIX wieku, przede wszystkim na Śląsku, ziemi lubelskiej, krakowskiej i na Mazurach.

Gdy Mikołaj nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się mu pokazać, że czekają na prezenty, na różne sposoby. W Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku i parapetach okien. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie. We Francji prezenty wkłada się tylko do wyczyszczonych kapci. W Szwecji do skarpet zawieszonych przy kominku z przyczepionymi karteczki z wierszykiem zagadką. W USA Mikołaj wchodzi do domów przez komin i – w zależności od możliwości – zostawia prezenty w skarpetach lub pod choinką. Dawniej podarkami były pierniki, drewniane zabawki lub ciepła odzież.

Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie. W wielu szkołach uczniowiewymieniają się drobnymi prezentami, losując wcześniej „swojego mikołajka” (czyli osobę, którą się obdaruje).

Dzieci z całego świata piszą listy do św. Mikołaja do Rovaniemi, w Laponii, miejsca zamieszkania Mikołaja, prosząc o wymarzone zabawki, słodycze.

Święty Mikołaj na przestrzeni wieków zmienił także swój wygląd. Dawniej był to poważny, dostojny i pełen godności biskup, ubrany w strój liturgiczny, na głowie miał biskupią mitrę, w ręce pastorał. Taki wizerunek św. Mikołaja przedstawiony jest na ikonach, starych rycinach czy obrazach religijnych.

Dzisiaj jednak wygląda bardziej na bohatera filmów Walta Disneya. Św. Mikołaj stał się tęgim, krzepkim, zdrowo wyglądającym staruszkiem, zawsze tryskającym dobrym humorem. Przez swoje podróże ma zarumienioną twarz, bez przerwy śmiejące się oczy, długą, białą brodę i białe, gęste wąsy. Ubiera się na czerwono, nosi gruby płaszcz obszyty białym futrem, na głowie ma czerwoną czapkę z pomponem, a na plecach dźwiga wielki worek wyładowany po sam brzeg prezentami dla dzieci. Podróżuje saniami zaprzęgniętymi w renifery.

Jedno, co w osobie św. Mikołaja pozostało niezmienione, to jego wielka dobroć, szczodrość i ogromna miłość do dzieci. Do tej pory głównym posłannictwem św. Mikołaja jest nieść radość i szczęście wszystkim dzieciom, sprawiać cuda i czynić dobro.

Św. Mikołaj, Santa Claus, Babbo Natale, Pai Natal, Kaledu Senis, St. Nicholars, … - jest jedynym świętym, łączącym ludzi różnych wyznań, na całym świecie.

 

Opracowała Maria Beręsewicz

Źródło informacji – Ciekawostki historyczne.pl

Zdjęcia: Ciekawostki historyczne.pl (domena publiczna), Oficjalny Portal Miasta Białystok – Dawid

Gromadzki



 


Relacja ze współpracy UTW Bialystok w ramach projektu KCA z Fundacją „Dialog”
(2 grudnia 2019)
 
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku rozpoczął współpracę z Fundacją „Dialog” w ramach międzyanrodowego projektu KCA pt.„ Knowledge is the Chance of Acceptance” (KCA) czyli „Wiedza to szansa na akceptację”. Jest  to projekt szkoleniowy na temat szeroko pojętego problemu fali uchodźców do Europy. Od 17 października 2019 nasi seniorzy/wolontariusze/ spotykają się w soboty w godz. 10- 13:00 w siedzibie Fundacji "Dialog" z dziećmi z klas podstawowych i młodzieżą z Czeczeni i innych krajów  z klas gimnazjalnych i licealnych, w celu pomocy  w odrabianiu lekcji. Z ramienia fundacji współpracą kieruje  p. Natalia Mikulicz a ze strony UTW, Anna Paszkiewicz- Gadek. Na 1-2 dni przed spotkaniem jesteśmy informowani ile wolantariuszy potrzeba do pomagania w odrabianiu lekcji /w przybliżeniu/. Przychodzą też i nasze polskie „prymusy” aby pomagać dzieciom. Zakres potrzeb jest ogromny, gdyż dotyczy to różnych przedmiotów np. języka polskiego, niemieckiego, angielskiego, matematyki, chemii, geografii, biologii  itd. i nigdy dokładnie nie wiadomo ile osób potrzebujących się zgłosi i z jakimi problemami. Do tej pory odbyło się  6 spotkań. Nasza  grupa seniorów z 4 osób zwiększyła się do 10 osób, z racji wzrastającej ilości oczekujących pomocy młodych ludzi. Młodsze dzieci przychodzą też z rodzicami, najczęściej matkami, którym też można by zaoferować jakąś pomoc. 
Także drodzy Koledzy i Koleżanki z UTW zgłaszajcie się, jeśli czujecie się z jakichś przedmiotów dobrzy na poziomie wspomnianym, zapraszamy. Nie musicie należeć do projektu, pomoc dzieciom daje dużo satysfakcji i może być to dobry ludzki uczynek.
 
Anna Paszkiewicz-Gadek


 foto i oprcowanie filmiku Jadwiga Barcewicz


 


9 listopada 2019 (sobota) grupa członków projektu KCA (Ania Paszkiewicz Gadek, Walentyna Łuksza, Alicja Adamowicz, Barbara Delis, Kazimierz Kierus, Danuta Sajur ) uczestniczyła  w zajęciach z dziećmi z obozu uchodźców w Białymstoku, które polegały na pomaganiu im w odrabianiu lekcji. Dzieci te chodzą do normalnych polskich szkół i przerabiają program identyczny jak dzieci polskie. Nie znają dobrze języka polskiego więc nie wszystko rozumieją. Nie mogą uzyskać pomocy od swoich rodziców, którzy najczęściej język polski znają jeszcze gorzej i nie znają polskich programów nauki. Kontakty tych dzieci z nami seniorami były wyjątkowe. Często tuliły się do nas jak do babć. Pomoc ta jest im bardzo potrzebna i to w każdym przedmiocie.
Każda osoba prowadząca te zajęcia będzie miała pod opieką jedno dziecko i będzie pomagała gdy to dziecko będzie potrzebowało jakiejś pomocy. Spotkania te będą odbywały się raz na tydzień, w sobotę o godz. 10-tej lub 11-tej i to tylko w razie potrzeby. W związku z tym, że to będzie kontakt na zasadzie 1 senior - 1 dziecko to wolontariuszy do tych zajęć potrzeba bardzo dużo. Prosimy zgłaszajcie się w tej  sprawie do Ani Paszkiewicz-Gadek, tel. 602704426.
Danuta Sajur




 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.