Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / BASE / Partnerzy projektu 

Partnerzy UTW w projekcie BASE



 



HISZPANIA

 

Orquesta Ciudad de Alcalá

Centro cultural "Gilitos" Avenida Jesuitas s/n

28806 Alcalá de Henares

www.orquestadealcala.com

Koordynator: Vicente Ariño

Orquesta Ciudad de Alcalá została założona 19 lat temu  jako grupa partnerska, a cztery lata temu jako część fundacji.

Fundacja zrzesza ludzi w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat, którzy mają na celu wspólną wymianę doświadczeń muzycznych. Są oni przekonani, że edukacja artystyczna jest wiedzą nabytą poprzez edukację  społeczną i kulturalną.

Fundacja posiada dwie sekcje orkiestrowe: sekcję juniorów,  której członkowie są w wieku od 7 do 14 lat oraz symfoniczną z dorosłymi członkami, gdzie najmłodszy ma 14 lat.

Naszym głównym celem jest: rozpowszechnianie, nauczanie i  prowadzenie zajęć praktycznych oraz bawienie muzyką różnych odbiorców, podchodzących z uznaniem do zjawiska kultury poprzez muzykę.

Cele:

1.      kontynuowanie wykształcenia muzycznego poprzez osobiste relacje z różnymi grupami

      społecznymi,

2.      wprowadzanie muzyki klasycznej dla różnych grup ludności, odnajdujących przyjemność

w obcowaniu z muzyką swoich sąsiadów,

3.      integracja różnych pokoleń w orkiestrze z różnymi grupami muzycznymi,

4.      łączenie mieszkańców różnych narodowości mieszkających razem  w mieście, pod

      wspólną ideą kultury i muzyki ( w ostatniej dekadzie populacja imigrantów z innych

      krajów do miasta stanowi 20% całej populacji).

Fundacja ma trzy sekcje: symfoniczną, kameralną i młodzieżową, każda z nich odgrywa ważną rolę w projekcie w którym uczestniczy, jednocześnie integrując fundację.

Zasadniczymi celami naszego projektu  są:

1)      promocja i udoskonalanie edukacji muzycznej w mieście wśród dzieci i młodzieży, jak również wśród ogółu

      mieszkańców;

2)      uczestniczenie w życiu społecznym oraz w wydarzeniach muzycznych i wymiana doświadczeń  z innymi

      stowarzyszeniami kulturalnymi;

3)      promocja kultury muzycznej głównie przez jedną z naszych orkiestr.

 

 Generalnie w projekcie BASE  będziemy inicjować i kreować scenariusze wspólnych imprez oraz odpowiadać za kierownictwo artystyczne tych imprez na międzynarodowych spotkaniach partnerskich. Będziemy szerzyć kulturę hiszpańską za granicą oraz rozwijać stosunki kulturalne z osobami i podmiotami innych krajów, poprzez wymianę wspólnych doświadczeń przy organizacji imprez muzycznych.

 

Tłumaczyła z angielskiego: Zofia Pytel-Król



 



 TURCJA

Global Development Association (GDA)

AnadoluBulvariAnadolu Sites C-1 Blok D: 1, Sagutozu, Cankaya

06 510 Ankara

Coordinator: Ümit Yusuf  ERTÜRK

www.globodev.com

  Global Development Association jest organizacją pozarządową, która prowadzi edukację młodzieży i dorosłych w Ankarze. Ankara jest stolicą Turcji. Pomimo, że są tu organizacje rządowe i instytucje edukacyjne, wielu ludzi poszukuje możliwości podniesienia swoich kwalifikacji i uczynienia lepszym, wzbogacenia swego czasu wolnego. Ci ludzie są czasami młodymi ludźmi, takimi jak studenci, czasami dorosłymi pracującymi albo bezrobotnymi, a czasami ludźmi starzejącymi się.

  W naszym stowarzyszeniu uczymy fotografii, tańców folklorystycznych, muzyki, a także prowadzimy kursy językowe. Kurs fotograficzny wiąże dwa aspekty, artystyczny i kulturalny. Prowadzi to do podniesienia walorów artystycznych fotografii i do wprowadzenia do fotografii tematów z dziedziny kultury. Kursy muzyczne i tańców ludowych są oparte głównie na tradycyjnej muzyce tureckiej. Są też organizowane podstawowe kursy języka angielskiego i kursy  języka angielskiegokonwersacyjnego.

Stowarzyszenie planuje organizację międzynarodowych seminariów i szkoleń oraz uczestniczenie w międzynarodowych projektach.

  Stowarzyszenie powstało w 2012 roku i ma tylko 7 osób personelu. Pracuje we współpracy z wolontariuszami. W naszych docelowych grupach są seniorzy, młodzież i osoby niepełnosprawne, które też będą uczestniczyć w artystycznych przedsięwzięciach naszego projektu.

  Jako małe stowarzyszenie będziemy bardzo usatysfakcjonowani, jeśli będziemy mogli wnieść wkład kulturowy do naszego wspólnego projektu. Uczestnicząc w projekcie, będziemy mieć lepsze wyobrażenie na temat edukacji dorosłych prowadzonej przez organizacje europejskie. Możliwe jest też przełamanie wzajemnych uprzedzeń za pośrednictwem spotkań w ramach projektu. Poza tym, uczestnicy spotkań będą mogli nabrać wprawy w porozumiewaniu się w językach obcych i zdobędą wiedzę na temat kultury każdego z krajów partnerskich.     

Tłumaczenie Halina Stelmach



 



 

LITWA

Petrasiunai Community Centre (PCC) - Kowno

www.petrasiunai.lt

Coordinator: Tomas Senuta

Petrasiunai Community Centre (PCC) zostało założone  w roku 1994 w czasie realizacji Litewsko-Holenderskiego co-projektu „Zachowanie Litewskiego Dziedzictwa (Kulturalnego)”.

  PCC było ,w tym momencie, pierwszym tego typu centrum, które powstało na Litwie. W tym samym czasie dzielnica (Kowna) Petrasiunai stawała się obszarem z dobrymi perspektywami dla rozwoju turystyki i rekreacji w rejonie kowieńskim, pomimo tego, że Petrasiunai jest wciąż częścią obszaru przemysłowego.

  Mieszkańcy Petrsiunai są bardzo przedsiębiorczy. Tylko w PCC mamy 7 różnych, aktywnie działających grup:

1.     Sekcja gimnastyczna dla kobiet starszych

2.     Chór skupiający głównie seniorów „Monte Pacis”

3.     Grupa dla dzieci ze szkół podstawowych z zajęciami sportowymi i rękodziełem

4.     Grupa dla matek i dzieci (do 2 lat) z rękodziełem i gimnastyką

5.     Grupa skautów „morskich”

6.     Grupa malarska dla dzieci

7.     Grupa związana z muzeum „Petrasiunai”

  Jednym z głównych przedsięwzięć  PCC jest studium wokalne „Monte Pacis”, które edukując dorosłych poprzez muzykę, wskazuje na wielkie znaczenie muzycznej ekspresji i uczy aktywności kulturalnej.

  Drugim ważnym działaniem PCC jest zbieranie i wytwarzanie wyrobów rękodzielniczych, które są później prezentowane w lokalnym muzeum „Petrasiunai”.

  Reprezentanci chóru seniorów „Monte Pacis” i grupy związanej z „Petrasiunai” muzeum wezmą udział w projekcie „BASE”. Wśród uczestników projektu „BASE” będą głównie seniorzy. Będzie też kilku nie-seniorów reprezentujących nauczycieli wolontariuszy. Wszyscy oni będą uczyć się, poprzez projekt, jak stawać się lepszym nauczycielem seniorów.  Inni wolontariusze z naszego centrum będą włączeni w projekt poprzez lokalne wspólne zajęcia seniorów i młodych.

  Projekt „BASE”  daje duże możliwości wymiany doświadczeńz partnerami z różnych krajów europejskich, wymiany pomysłów i informacji związanych z muzyką i będzie motywacją dla naszych członków do integracji z innymi organizacjami.

  W projekcie będziemy kooperować z koordynatorem głównym, będziemy prowadzić sekretariat. Będziemy odpowiadać za bloga projektu „BASE”, prezentację w PP, rozpowszechnianie CD. Będziemy współpracować ze wszystkimi partnerami podczas powstawania każdego produktu naszego projektu.

 


 



Tłumaczenie Halina Stelmach


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.