22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku
Imienieny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor
|
1. Premiera spektaklu „Witaj Europo – Hello Europe”
Spektakl „Witaj Europo – Hello Europe”, przygotowany przez uczestników projektu BASE, po raz pierwszy został zaprezentowany w dniu 29 maja 2014 r. w Białymstoku w pierwszym dniu międzynarodowego spotkania w ramach projektu CONGENIAL. Na widowni obok słuchaczy UTW obecni byli goście z Włoch, Anglii, Grecji, Turcji, Węgier, Rumunii, Słowenii i Litwy.
Na scenie seniorom z białostockiego UTW towarzyszyły dzieci z programu „Wychowawca Podwórkowy” oraz z Samorządowego Ogniska Baletowego. Na początku oba pokolenia wykonawców radośnie odśpiewały „Jak dobrze nam zdobywać góry” oraz „Odę do radości”.
Potem nastąpiło przedstawienie kultury poszczególnych krajów, uczestniczących w projekcie – najpopularniejszych piosenek i tańców. Kolejne prezentacje zapowiadane były przez grupę dzieci, które w rytm piosenki „Pociąg” żywo maszerowały, niosąc na dużych kartkach napis z nazwą kraju oraz flagi. Podróż po Europie rozpoczęła się od Węgier; grupa seniorów zaśpiewała „Tokaj piłem” i „Yundari dan”, a dwie koleżanki w tym czasie w bogatych barwnych strojach brawurowo wykonały taniec cygański. Następnie na scenie zapanowała kultura turecka; taniec brzucha, piosenka „Ptaszek”, zaśpiewana przez grupę dzieci pod kierunkiem Józefiny Bukin oraz imponujący taniec dużej grupy seniorek w specjalnych barwnych strojach. Po występie Roberta Panka dzieci zapowiedziały Rumunię. Widzowie usłyszeli znaną wszystkim piękną rytmiczną piosenkę „Maszerują chłopcy’ i oryginalną piosenkę rumuńską po rumuńsku w wykonaniu Zosi Pytel – Król. Grupa słoweńska (i wszyscy uczestnicy) doskonale bawiła się przy dźwiękach znanych słoweńskich utworów: „Słowenia jest zielona”, czyli „Kje murke cveto” i „Dolina jest zielona”. Następnie zostały zapowiedziane i wykonane wdzięczne popularne piosenki angielskie: „My Bony” i „Yellow submarine”. Wszystkich zachwyciły niezwykle melodyjne utwory włoskie; „Santa Lucia” w wykonaniu Zosi Pytel – Król i „O sole Mio”, przejmująco zaśpiewana przez Bogusię Wierzbicką. Charakterystyczne greckie melodie były reprezentowane w dwóch piosenkach; „Dzieci Pireusu” i „Cyganeria”. Ostatnia zagraniczna część tego spektaklu należała do Litwinów, którzy osobiście wykonali swoje narodowe utwory. Grupa sześciu litewskich seniorek ze swym młodym kompozytorem przebywała bowiem w Białymstoku na zaproszenie przedstawicieli z UTW w ramach międzynarodowego wolontariackiego projektu AFIS(ZA). Spektakl zwieńczyła kompozycja polskich piosenek i tańców. Na wstępie zabrzmiał radosny żywiołowy śpiew seniorów „Mazury”, a potem na scenie pojawili się młodzi tancerze z Samorządowego Ogniska Baletowego, prezentując nasz najbardziej narodowy taniec polonez oraz suitę kurpiowską. Zachwycili urodą, postawą, umiejętnościami i talentem. Na koniec ich miejsce zajęli seniorzy, którzy w odpowiednich regionalnych strojach tańczyli Podlasiaka oraz śpiewali piosenki „Nocka” i „Szła dzieweczka do laseczka”. Wykonawcom przez cały czas ofiarnie akompaniowali Zdzisław Kulikowski i Robert Panek.
Zagraniczni goście nasz wielopokoleniowy spektakl przyjęli z wielkim entuzjazmem. Byli zdumieni i zachwyceni artystycznymi zdolnościami i możliwościami białostockich seniorów, którzy doskonale znają całe mnóstwo piosenek z różnych europejskich krajów. Cieszymy się z sukcesu naszych koleżanek i kolegów – szczerze gratulujemy. Wierzymy, że jeszcze nieraz będą podziwiani i nagradzani gorącymi brawami. Serdecznie im tego życzymy.
Barbara Wilczewska
2. Premiera spektaklu „Kapcie precz!”
Uczestnicy projektu BASE od kilku miesięcy wytrwale przygotowują spektakl „Kapcie precz!”, pomyślany jako swobodne występy starszych ludzi, tęskniących za młodością. Seniorzy w swoich wierszach i piosenkach do lat młodości powracają na wesoło; z humorem i widoczną autoironią.
Efekty tej pracy – zabawy słuchacze UTW po raz pierwszy mogli podziwiać w dniu 16 czerwca 2014 r. podczas obchodów dwudziestolecia swojej uczelni. W gościnnej auli Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku wśród licznie zgromadzonych widzów znaleźli się także goście zaproszeni na jubileuszowe uroczystości. Byli przedstawiciele uniwersytetów trzeciego wieku z całej Polski, między innymi z Olsztyna, Lublina, Kielc i Opola. Najliczniejszą grupę stanowili seniorzy województwa podlaskiego, którzy przybyli z Suwałk, Augustowa, Sokółki, Zambrowa, Wysokiego Mazowieckiego, Grajewa, Bielska Podlaskiego, Hajnówki. Z ogromną przyjemnością i wzruszeniem gościliśmy polskich seniorów zza wschodniej granicy; panie z Grodna na Białorusi i pana z Solecznik na Litwie. Aktorzy spektaklu „Kapcie precz!” mieli więc publiczność nie tylko ogólnopolską, ale nawet zagraniczną.
Na scenie w swobodnej kawiarnianej scenerii Grażyna ogłasza komunikat o tym, że przygotowywany jest fajny spektakl „To były piękne dni”. Apeluje do tych, którzy znają jakieś wiersze lub piosenki o miłości, by zgłaszali się na scenę. Pierwszą „ochotniczką” jest Alicja, która recytuje tekst „W zielone gramy”. Wszystkim udziela się młodzieńczy nastrój podczas rapowania Krystyny, buntującej się przeciw stereotypowi babci, siedzącej bezczynnie w domu w szlafroku, kapciach i papilotach. Po zrzuceniu szlafroków seniorki radośnie tańczą w modnych leginsach i wzorzystych, kolorowych tunikach. W zapowiedzianym spektaklu „To były piękne dni” wykonują cały szereg wierszy i piosenek o miłości. Bogusia poza pięknym śpiewem recytuje swój własny wiersz pt. „Miłość”. W podobnej podwójnej roli występuje Łucja, urzekając wierszem „Nowa miłość” i piosenką „Przy kominku”. Ela w swojej recytacji wyraża żal, że w jej młodości było za mało szaleństwa. Zosia niezawodnie profesjonalnie wykonuje przebój sprzed lat pt. „Kasztany” i nieco młodszy „Józek wszystko wie”. Halina w eleganckiej kobiecej sukni głównie panów porywa zmysłową piosenką „Sexapil”, a Józefina dowcipnie i przekornie twierdzi; „Bo ja się boję utyć”. Nina w duecie z Grażyną po rosyjsku śpiewa miłosne wyznanie „Tolki z taboju”. W tym czasie niezwykle pomocny okazuje się jedyny w tym towarzystwie mężczyzna – Kazimierz, o którego względy zabiegają obie panie. Nasz dzielny kolega na scenie jest wyjątkowo aktywnym artystą; obtańcowuje zebrane w „kawiarni” damy, a także brawurowo śpiewa „Wesołe jest życie staruszka”, wzruszając i rozbawiając widownię. Cały spektakl kończy tytułowa piosenka „To były piękne dni”, wspaniale zaśpiewana oryginalnym niskim głosem przez Marię, wykonawczynię również zmysłowego szlagieru „Prosił pocałuj jeszcze raz”. Niezwykle ważną, nieodzowną postacią na scenie przez cały czas pozostaje Zdzisław, który nie tylko wypełnia przedstawienie muzyką, akompaniuje wszystkim artystom, ale też prowadzi dialogi, wtrącając dowcipne, sympatyczne zdania i uwagi. Dzięki temu panuje prawdziwie kawiarniana atmosfera.
Zaprezentowane widowisko było tylko częścią przygotowanego spektaklu. Uczestnicy projektu BASE w swoim repertuarze mają dużo więcej recytowanych i śpiewanych tekstów. Jednak już to pierwsze wstępne przedstawienie zostało przyjęte bardzo entuzjastycznie. Wszystkim nadzwyczaj podobał się sam pomysł, a także swobodne niewymuszone wykonanie, pełne lekkości, humoru, wigoru i niemal młodzieńczej fantazji. Zaproszona na scenę Danuta Sajur, reżyserująca to całe artystyczne przedsięwzięcie, zachwyconej publiczności powiedziała skromnie, że to tylko próba generalna.
Barbara Wilczewska tekst
film Jadwiga Barcewicz
3. PROGRAM "KOGEL MOGEL"
W Klubie "Zenit" na Osiedlu Piasta w Białymstoku z okazji corocznych obchodów Dnia Seniora odbyła się impreza pt. "Graszki i róże". Podczas imprezy min. wystąpiła grupa artystyczna Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku międzynarodowego projektu BASE z programem pt. "Kogel Mogel". Danuta Sajur koordynator projektów międzynarodowych przedstawiła założenia projektu BASE, uczestniczące w nim kraje, etapy realizacji oraz program koncertu.
W programie artystycznym wystąpiły:
Maria Waśkiewicz, Anna Paszkiewicz-Gadek, Elżbieta Kackieło, Halina Stelmach, Alicja Adamowicz, Teresa Lautsch, Krystyna Rogalska, Irena Kasabuła, Elżbieta Stachurska, Bogusława Wierzbicka, Alicja Barbara Temler, Danuta Sajur - główny koordynator projektu, Helena Łukaszewicz.
Opracowała Jadwiga Barcewicz
4. "Święto Białej Laski"
Uczestnicy projektu BASE, którzy wyjeżdżali do Turcji, w ramch próby generalnej występowali na Międzynarodowym Dniu Niewidomych "Święto Białej Laski". Uroczystość miała miejce 18.10.2014r w Restauracji "Dąbrówka". Zebrało się liczne grono członków Polskiego Związku Osób Niewidomych, Okręg Podlaski w Białymstoku i między innymi nasza grupa tancerzy. Po częśći oficjalnej, którą prowadzila pani prezes Cecylia Hlebowicz występowaliśmy z czterema tańcami: Podlasiakiem, tańcem tureckim, La Palomą i tańcem Lullego. Poza tym odbyły się występy solowe naszej koleżanki Bogusi Wierzbickiej i pań z zespołu "Szept". Nasz zespół został nagrodzony licznymi brawami i owacjami. Na zakończenie spotkania zostaliśmy ugoszczeni uroczystym obiadem. Był to miło spędzony czas przy muzyce, tańcach i rozmowach.
Anna Paszkiewicz-Gadek
5. „Kapcie precz” w Pałacu Branickich
Słuchacze UTW w Białymstoku, należący do międzynarodowego projektu BASE, w dniu 6 listopada 2014 r. zaprezentowali swój spektakl „Kapcie precz” w najpiękniejszej sali naszego miasta. Widowisko w wersji mini przedstawili w Auli Magna Pałacu Branickich podczas uroczystych jubileuszowych obchodów XX Miejskiego Dnia Seniora. W pięknym zabytkowym pałacowym wnętrzu licznie zgromadzili się białostoccy seniorzy, przybyli szacowni zaproszeni goście na czele z prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim. Na początku wszystkich serdecznie powitała Zdzisława Sawicka – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W części oficjalnej spotkania kilkadziesiąt osób wyróżniono i nagrodzono dyplomami oraz pamiątkowymi książkami za działalność na rzecz seniorów. Wśród nich znalazły się obie nasze młode instruktorki tańca, które uczestniczki projektu BASE nauczyły mniej i bardziej skomplikowanych kroków chodzonego, Podlasiaka, tańca tureckiego i La Paloma; Anna Tarasik i Anna Błażko.
Grupa projektowych artystów z UTW wystąpiła obok innych znakomitych amatorskich zespołów. Przed nami tańczyli uczestnicy zespołu tańca integracyjnego, tańca flamenco i tańca hawajskiego, śpiewali uczniowie zrzeszeni w Młodzieżowym Domu Kultury. Spektakl „Kapcie precz”, mimo niedyspozycji zdrowotnej wielu uczestników projektu, jak zwykle wypadł świetnie i został gorąco przyjęty. Wprowadzeniem do niego był nostalgiczno – humorystyczny wiersz Agnieszki Osieckiej „Kochać za młodu się nie chciało” w wykonaniu Elżbiety Kackieło. Wystąpili nasi niezawodni utalentowani soliści: Bogusława Wierzbicka z piosenką „O mnie się nie martw”, Józefina Bukin, zalotnie powtarzająca retoryczne pytanie w piosence „Kto ma tyle wdzięku co ja”, Zofia Pytel – Król w żywej dowcipnej piosence „Józek, Józek”. Jedyny w tym damskim zespole mężczyzna Kazimierz Kierus sympatycznie wykonał znany szlagier „Wesołe jest życie staruszka”, a Grażyna Wilimajtys i Nina Bielenia w języku rosyjskim skierowały do niego piękną nastrojową miłosną piosenkę „Tolki s taboju”. Grupa koleżanek zaprezentowała piosenkę i taniec „La Paloma” – część przedstawienia, należącą do międzynarodowego spektaklu, wykonywaną już wcześniej podczas partnerskich spotkań w Białymstoku, hiszpańskim mieście Alcala i w stolicy Turcji – Ankarze. Zespół seniorek w bardzo współczesnych strojach zaprezentował wiązankę piosenek ze swej młodości pod wspólnym tytułem „Baw się razem z nami”. Cały występ zakończyło brawurowe wykonanie piosenki „Orkiestry dęte”, tej samej, którą seniorki z UTW śpiewały na zakończenie polskiej części artystycznej na wszystkich międzynarodowych spotkaniach. W Dniu Seniora widzowie przyjęli ten znany wszystkim utwór z widoczną sympatią, śpiewając razem z nami. Trzeba jednak przyznać, że prawdziwą furorę i entuzjazm piosenka ta wzbudziła wśród naszych młodych partnerów projektu z Hiszpanii i Turcji, którzy po prostu szaleli; radośnie nam wtórowali, wbiegali na scenę i w żywiołowym korowodzie okrążali całe teatralne pomieszczenie; scenę i widownię. Tak też pewnie będzie w Kownie, gdzie w maju 2015 r. po raz ostatni w ramach projektu BASE wystąpimy wspólnie na scenie.
Barbara Wilczewska
6. Mini mini... "Kapcie precz"
na imprezie z okazji uniwersyteckiego "Dnia Seniora" Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, która odbyła się w dniu 14 listopada 2014 w Restauracji "Astoria" w Białymstoku.
7. Spektakl pt. "A to Polska właśnie"
PROGRAM DNIA MIESZKAŃCA POŁĄCZONEGO Z DNIEM OTWARTYM DOMU 18.11.2014 .
10.00 - 10.05 Powitanie gości
10.05 - 10.15 Wystąpienie Dyrektor Domu.
10.15 - 10.25 Prezentacja - "Muzykoterapia w DPS jako działanie wspomagające rehabilitację osób przewlekle chorych, w tym ze schorzeniami układu nerwowego" (A. Knabe).
10.25 - Występy artystyczne zaproszonych gości i mieszkańców Domu. Karolina Kuklińska: 1. G. Gershwin - The man I love 2. C. Saint-Seans - Mon coeur s'ouvre a ta voix 3. I.J. Paderewski- Krakowiak fantastyczny- solo pianistki Małgorzaty Marczyk 4. G. Bizet - Sequidilla / ---//---- - Habanera z opery Carmen
10.45 - wręczenie podziękowań mieszkańcom Domu.
10.50 - występy grupy członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, którzy zaprezentują fragment spektaklu utworzonego w ramach międzynarodowego projektu BASE" - program folkowy + 1 taniec.
11.15 - wręczenie podziękowań rodzinom mieszkańców i pracownikom Domu.
11.20- 11.30 Program kabaretowy grupy literacko - teatralnej "U doktora". 1130- 1150 - występ Zespołu "Świerki": 1. "Ballada o szczęściu" 2. "Tu jest twój dom" 3. "Żeby się ludzie kochali" 1200- podziękowania za przybycie i zakończenie części oficjalnej.
II część- godz. 1400- 1700 Zabawa taneczna z Zespołem "Trio" przeplatana przygotowanym programem rozrywkowym przez naszych opiekunów.
Imprezy towarzyszące: • Wystawa prac mieszkańców. • Pokaz pracowni terapeutycznych Domu oraz udzielanie informacji dotyczących zasad funkcjonowania Domu osobom zainteresowanym.
Program występów
w Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku na ul. Świerkowej 9
w dniu 18 listopada 2014r.
pt. „A to Polska właśnie"
1. „Hej z góry z góry jadą mazury” – cała grupa
2. „Ej dziewczyno” – Józefina Bukin
3. „Nocka”- cała grupa
4. „Podlasiak” – taniec i śpiew
5. “Hej przeleciał ptaszek” – Bogusława Wierzbicka
6. „Kukułeczka kuka” – cała grupa
7. „Polskie kwiaty” – cała grupa
8. „Sokoły” – cała grupa
Uwaga! Towarzyszy Robert Panek, który gra na flecie razem z każdą melodią.
Autor filmiku Kazimierz Kierus
8. Spektakl na spotkanie "Zakończenie projektu CONGENIAL"
19 listopada 2014r. w Klubie „Jubilat” odbyło się uroczyste podsumowanie projektu CONGENIAL, zorganizowane przez Danutę Sajur – koordynatora tego międzynarodowego przedsięwzięcia.
Po części oficjalnej uczestnicy projektu BASE zaprezentowali program artystyczny. Śpiewali przeboje znane z lat naszej młodości, recytowali nastrojowe wiersze, tańczyli przy akompaniamencie muzyki zapewnionej przez Roberta Panka i Zdzisława Kulikowskiego. Uczestnicy spotkania, racząc się kanapeczkami i ciastem, z przyjemnością oglądali występ młodych seniorów, a nawet sami chętnie ruszyli w tany.
9. KOLĘDOWANIE Z GWIAZDĄ
Kolędowanie należy do najstarszych i najbardziej widowiskowych obrzędów. Zwyczaj ten, znany wielu narodom europejskim, do dziś jest kultywowany w podlaskich wsiach. Kolędnicy w okresie od świąt Bożego Narodzenia do uroczystości Trzech Króli odwiedzają kolejno wszystkie domy, by z gwiazdą lub szopką składać świąteczne i noworoczne życzenia oraz śpiewać kolędy – pieśni o narodzeniu Chrystusa. Niekiedy wydarzenie w Betlejem przedstawiane jest w postaci teatrzyku kukiełkowego, odgrywanego w szopce lub bezpośrednio przez kolędników ubranych w specjalne kostiumy Matki Bożej (z Jezusem – lalką na rękach), świętego Józefa, aniołów, pastuszków, trzech króli, króla Heroda. W inscenizacjach pojawiają się również zwierzęta, a także śmierć i diabeł.
Obecnie kolędowaniem nazywane są liczne w okresie świąt Bożego Narodzenia spotkania, na których uczestnicy śpiewają powszechnie znane kolędy.
Grupa słuchaczy UTW, należących do projektu BASE, swoje kolędowanie miała w niedzielę 28 grudnia 2014 r. W samo południe spotkaliśmy się na Rynku Kościuszki w Białymstoku przy miejskiej choince. Na głowach mieliśmy stylowe czerwone czapki Mikołaja, a jedna z koleżanek przyniosła prawdziwą tradycyjną kolędniczą gwiazdę. Zgodnie ze zwyczajem składaliśmy życzenia – naszym partnerom projektu. Wspólnie radośnie śpiewaliśmy kolędy przy choince, a następnie w bożonarodzeniowej szopce usytuowanej przy Ratuszu. Mieliśmy wielu widzów, którzy całymi rodzinami odwiedzali szopkę w tę mroźną niedzielę. Nie otrzymaliśmy wprawdzie datków jak prawdziwi kolędnicy, ale spotkanie zakończyliśmy tradycyjnie przy wspólnym stole. Miło spędziliśmy czas w kawiarni „Esperanto”, gdzie przy gorących napojach w dalszym ciągu śpiewaliśmy, rozmawialiśmy, cieszyliśmy się swoją obecnością.
Barbara Wilczewska
10. Projekt BASE na otwarciu wystawy malarskiej w Klubie "Jubilat"
W Klubie „Jubilat „ 22.04.2015 odbyło się uroczyste otwarcie już 15-tej wystawy obrazów grupy malarskiej grupy UTW „Pędzel”. Wystawa zgromadziła liczne grono zwiedzających. Byli wśród nich studenci UTW - członkowie programu BASE, siostrzana grupa malarska „Kolor” i zaproszeni goście. Wszyscy podziwiali prace, a było ich dużo, bo ponad 60! Wernisaż wystawy uświetnił występ zespołu taneczno-chóralnego z projektu BASE pod kierunkiem Danuty Sajur. Występ został nagrodzony wielkimi brawami
11. Występ wokalno-taneczny z okazji promocji książki Bogusławy Wierzbickiej pt. "Bąble na duszy"
13 maja 2015 r. słuchacze UTW w Białymstoku, uczestniczący w artystycznym projekcie BASE, mieli swoje kolejne uroczyste spotkanie, przeznaczone dla szerszej publiczności, również spoza naszej uczelni. Okazją do zorganizowania tej uroczystości w klubie „Jubilat” przy ul. Głowackiego 14 była promocja zbioru wierszy Bogusławy Wierzbickiej pt. Bąble na duszy. Książka została wydana w ramach projektu BASE, ponieważ jej autorka aktywnie uczestniczy w życiu UTW, występuje w uniwersyteckim chórze „Astra”, z powodzeniem realizuje zadania projektu. Wcześniej zostały przygotowane plakaty, zapowiadające spotkanie z poetką Bogusławą Wierzbicką oraz spektakl w wykonaniu uczestników projektu BASE, który będzie prezentowany podczas wizyty edukacyjnej w Kownie. Rozdano też około 100 zaproszeń – biletów wstępu.
Spotkanie prowadziła Helena Łukaszewicz – asystentka koordynatora projektu. Na początek poprosiła do stolika na scenę Bogusławę Wierzbicką – autorkę zbioru wierszy oraz Barbarę Wilczewską – redaktorkę tej książki. Przedstawiła zgromadzonym obie panie, a następnie zadała poetce kilka pytań o jej twórczość i plany na przyszłość. Wzruszona Bogusia mówiła o początkach swego pisania, o inspiracjach, o przynależności do UTW. Przeczytała wiersz pt. Uczucie, a następnie szereg jej utworów zaprezentowały koleżanki z projektu BASE. Recytację zakończyła sama poetka wierszem Trwam. Uczestnicy projektu oraz licznie zgromadzona publiczność spontanicznie zaśpiewali Bogusi Sto lat. Na zakończenie tej części Danuta Sajur – koordynatorka projektu BASE podziękowała pani Ani (instruktorce tańca), pani Wali (krawcowej) i pani Alicji (kierowniczce klubu „Jubilat) za współpracę, wręczając im książkę Bogusławy Wierzbickiej pt. Bąble na duszy. Wszyscy chętni zbiór wierszy naszej koleżanki mogli zakupić po skończonej uroczystości, z czego chętnie i licznie skorzystali.
Po tej pełnej wzruszeń i uznania dla naszej poetki uroczystej promocji odbyła się prezentacja projektowego spektaklu. Po raz kolejny uczestnicy projektu BASE wystąpili przed słuchaczami UTW i mieszkańcami Białegostoku ze swym bogatym programem artystycznym. Prawie wszystkie piosenki i tańce wcześniej zostały przedstawione podczas partnerskich spotkań w Białymstoku, Hiszpanii i Turcji. W pięknych barwnych ludowych strojach uczestniczki projektu wykonały piosenki: Hej Mazury, Kwiaty polskie, Nocka, Hej sokoły, Furman, Kukułka, Ptaszek, Cyraneczka i taniec Podlasiak. Natomiast piosenki Paloma i Ta ostatnia niedziela oraz taniec do melodii Lulego zaprezentowały w długich stylowych sukniach. Zupełnie współczesne stroje mieli na sobie wykonawcy kolejnych piosenek: Wesołe jest życie staruszka, Na pierwszy znak, Kolorowe jarmarki, Orkiestry dęte. Wszystkim tym utworom towarzyszyła muzyka w wykonaniu Zdzisława Kulikowskiego i Roberta Panka.
Barbara Wilczewska
12. Dzień Matki w Klubie "Zenit"
26 maja 2015 r. słuchacze UTW w Białymstoku, uczestniczący w artystycznym projekcie BASE, mieli swoje kolejne spotkanie, przeznaczone dla publiczności spoza naszej uczelni. Zostali zaproszeni do Klubu Zenit na spotkanie z okazji Dnia Matki. Część artystyczną spotkania prowadziła Krystyna Szner prezes UTW. Wystąpili: Zofia Pytel Król, Nina Bielenia, Bogusława Wierzbicka, Elżbieta Stachurska, Maria Waśkiewicz, Robert Panek, Krystyna Rogalska, Teresa Lautsch, Alicja Adamowicz. W trakcie spotkania prowadząca przedstawiła Bogusławę Wierzbicką – autorkę zbioru wierszy pt. „Bąble na duszy” wydaną w ramach projektu BASE. Autorka przeczytała wiersz tematycznie związany z Dniem Matki. Wszyscy chętni zbiór wierszy naszej koleżanki mogli zakupić po skończonym spotkaniu. Prawie wszystkie piosenki wcześniej były zaśpiewane na spotkaniach partnerskich w Białymstoku, Hiszpanii i Turcji oraz na Litwie. Wszystkim piosenkom towarzyszyła muzyka w wykonaniu Zdzisława Kulikowskiego i Roberta Panka.
13. Projekt BASE i zakończenie roku akademickiego UTW w B-stoku (19.06.2015)
Grupa projektowa BASE wystąpiła w dniu 19.06.2015 w Venessie przed słuchaczami UTW z okazji zakończenia roku akademickiego 2014/2015. Zaprezentowano mini spektakl „A to Polska właśnie”. W części nieoficjalnej grupa muzyczna projektu BASE (Zdzisław Kulikowski i Robert Panek) oraz grupa śpiewająca zabawiała uczestników spotkania różnymi piosenkami, wcześniej przygotowanymi na potrzeby spektakli projektowych Białymstoku, Hiszpanii, Turcji i Litwy. W pięknych barwnych ludowych strojach uczestniczki projektu wykonały piosenki: Hej Mazury, Kukułka, Hej sokoły, Trudno, Kolorowe jarmarki, Furman. Zupełnie współczesne stroje mieli na sobie wykonawcy kolejnych piosenek śpiewanych na parkiecie razem z uczestnikami spotkania. Wszystkim utworom towarzyszyła muzyka w wykonaniu Zdzisława Kulikowskiego i Roberta Panka.
14. "A to Polska właśnie" - piknik rodzinny w Domu Kultury "Zachęta"
W dniu 20 czerwca 2015 zostalismy zaproszeni aby wystąpić na Festynie Rodzinnym zorganizowanym przez Dom Kultury "Zachęta" na osiedlu Piasta. Na Festynie tym zgromadziło się dużo osób lokalnej społeczności, dla których zorganizowano wiele atrakcji. Grupa projektowa BASE z UTW w Białymstoku zaprezentowała spektakl „ A to Polska właśnie”. O projekcie na wstępie opowiedziała Danuta Sajur i zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Występ naszej grupy bardzo się podobał i był nagradzany brawami publiczności.
15. Zakończenie projektu "BASE"
22 lipca 2015r. w Zajeździe "Viking" odbyło się uroczyste zakończenie międzynarodowego projektu „BASE” na UTW w Białymstoku , zorganizowane przez Danutę Sajur - głównego koordynatora tego ogromnego międzynarodowego przedsięwziecia.
Na to spotkanie grupa uczestniczek projektu przygotowała artystyczną "niespodziankę" w ciągu zaledwie jednego dnia. A był to mini spektakl, jako podziękowanie Danucie Sajur i Helenie Łukaszewicz pt. "Rymowanka BASE". Autorką tekstu jest Józefina Bukin główna inicjatorka, a wykonała grupa uczestniczek projektu z muzyką Zdzisława Kulikowskiego. Dwie piosenki zaśpiewała Elżbieta Stachurska, do których również napisała słowa. Wykonawczynie mini spektaklu były ubrane w piękne, barwne kapelusze , w których tak jak w tekście wyglądały odlotowo.Było wesoło, było radośnie ale były również i momenty wzruszenia.
|
|