Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / BASE / Spotkanie partnerskie w Białymstoku (POLSKA) 


SPOTKANIE PARTNERSKIE W BIAŁYMSTOKU 

 

29 - 31 sierpień 2014r.


 






3 spektakle "ArtBridge"

 

dodane dnia: 2014-08-23 przez: UTWBASE

Termin imprezy:
2014-08-30 - 2014-08-31

 

„ArtBridge” - Europejska impreza w Białymstoku

W ostatnich dniach sierpnia dzięki nadzwyczaj aktywnej grupie białostockich seniorów, należących do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, odbędzie się wyjątkowa międzynarodowa i międzypokoleniowa impreza. A wszystko to w ramach partnerskiego projektu Grundtviga pt. „Seniorzy łączą Europę poprzez sztukę” w skrócie BASE, który startuje z ogólnym przesłaniem mówiącym o tym, że „praktykowanie sztuki czyni nas lepszymi ludźmi i lepszymi obywatelami Europy”.
Mieszkańcy naszego miasta będą mogli podziwiać występy artystów – amatorów (około 60 osób) z kilku europejskich państw: Hiszpanii, Litwy, Turcji i Polski.

W dniu 30 sierpnia o godz. 17.30 w sali Urzędu Wojewódzkiego zaprezentowany będzie wspólny spektakl (ArtBridge-1), starannie przygotowany mimo ogromnych odległości dzielących od siebie poszczególne grupy artystów, w którym każdy z utworów będzie wspólnie wykonywany przez partnerów. Dlatego naprawdę warto zobaczyć to niezwykłe widowisko, którym kieruje hiszpański dyrygent Vicente Arino. Obok popularnej polskiej ludowej piosenki „Hej, Mazury” i naszego regionalnego tańca „Podlasiak” zabrzmią piosenki hiszpańskie, litewskie i tureckie, a białostockie seniorki będą tańczyć w rytm popularnej hiszpańskiej piosenki „La Paloma” oraz „Tureckiego marsza” Lullego. Część tą zakończy wspaniały hiszpański utwór „Los Gavilanos”. Druga część spektaklu składa się z czterech fragmentów, w których również będą prezentowane wokalno – muzyczne utwory hiszpańskie, litewskie, tureckie i polskie.
Wspólny – sztandarowy spektakl zostanie powtórzony w Urzędzie Wojewódzkim 31 sierpnia o godz. 16.00 (ArtBridge-2). W 2-giej części tego spektaklu o godz. 17.00 rozpocznie się koncert hiszpańskiej orkiestry pod batutą Vicente Arino.
O godz. 18.00 w Spodkach w czterech częściach ponownie swoje piosenki i tańce przedstawią grupy artystów z Hiszpanii, Litwy, Turcji i Polski. W tym spektaklu (ArtBridge-3) w większości będą to utwory inne niż prezentowane w poprzednich spektaklach.

Wstęp wolny.

 

 

Miejsce imprezy

Sala UW, ul. Mickiewicza 3; ArtBridge-1 i ArtBridge-2 oraz "Spodki"; ArtBridge-3

 

 

 





OPIS SPOTKANIA PARTNERÓW PROJEKTU "BASE"

 

w BIAŁYMSTOKU



Dzień I - 29.08.2014 (piątek)

 

W dniach  29 – 31 sierpnia 2014r. w Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie w ramach międzynarodowego projektu BASE, który zakłada łączenie seniorów różnych narodów poprzez sztukę. Przyjechali do nas przedstawiciele wszystkich partnerskich krajów, czyli Hiszpanie, Litwini i Turcy.

Po raz pierwszy wszyscy spotkali się w Centrum Kultury Prawosławnej. O godz. 9.00 prezes naszego UTW Krystyna Szner otworzyła spotkanie, serdecznie witając zgromadzonych uczestników projektu oraz zaproszonych gości. Wystąpienie to przetłumaczyła na język angielski niezawodna anglistka – koleżanka Helena Łukaszewicz, a następnie przekazała głos Danucie Sajur – koordynatorce tego projektu, która uroczyście powitała Małgorzatę Borowik, Krystynę Tuzinowską, Ewę Bloch, Agnieszkę Panas, Czesława Kryszkiewicza, Jadwigę Tiszczenko. Potem odbyła się prezentacja koordynatorów wszystkich partnerskich krajów oraz całych grup przybyłych na to spotkanie. Nasze wokalnie utalentowane koleżanki Józefina Bukin i Zofia Pytel – Król tradycyjnie zaśpiewały „Odę do radości”. Programowy wykład na temat kultury Podlasia wygłosił Jarosław Parzyszek – prywatnie syn naszej uniwersyteckiej koleżanki Jadwigi. Głównym motywem wystąpienia była rola języka esperanto i osoba jego twórcy, Ludwika Zamenhofa. Pod kierunkiem naszego wykładowcy śpiewaliśmy wspólnie znaną pieśń „Panie Janie” w tym języku. Helena Łukaszewicz przedstawiła specjalne wydanie uniwersyteckiej gazetki „Wiecznie Młodzi” oraz informator o Białymstoku, Podlasiu i UTW, opracowane po angielsku. Halina Stelmach w komputerowym pokazie zaprezentowała kulturę naszego regionu, a Alicja Temler przy pomocy  Heleny Łukaszewicz – białostocki Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 


Helena Łukaszewicz- prowadząca spotkanieDanuta Sajur koordynator projektuAlicja Temler prezentuje działalność UTW w Białymstokuuczestnicy spotkania

prezentacja partnerów - LitwiniHiszpanieTurcyuczestnicy projektu z UTW Białystok (Polska)


        Po tej wstępnej, oficjalnej części uroczystości na wszystkich czekał bogato zastawiony stół z kawą i herbatą oraz mnóstwem słodyczy, wśród których królował tradycyjny podlaski sękacz. Fundatorem tego okazałego regionalnego wypieku był pan Marek Tryburski – syn naszej koleżanki Łucji, która przy pomocy Alicji Temler po krótkiej prezentacji kroiła to ciasto i częstowała nim wszystkich obecnych. Uczestnicy spotkania, korzystając z wolnego czasu, prowadzili swobodne rozmowy, wymieniali uwagi i doświadczenia – oczywiście po angielsku.

     



       Po kawowo – herbacianej przerwie wszyscy obejrzeli specjalną wystawę prac malarskich, hafciarskich i fotograficznych, wykonanych przez słuchaczy UTW. Uroczystej ceremonii otwarcia dokonali wspólnie koordynatorzy projektu z poszczególnych państw.

 


otwarcie i zwiedzanie wystawy artystycznej słuchaczy UTW >>>>


Po obiedzie uczestnicy projektu zwiedzali z przewodnikiem Białystok a następnie od godz. 18-tej mieli pierwsze wspólne próby. Wcześniej wszyscy przygotowywali się do występów w swoich krajach, grając, śpiewając, tańcząc. Mimo różnych języków, tradycji, temperamentów dość szybko nastąpiła pełna harmonia i zrozumienie. Wszystkich połączyło zamiłowanie do sztuki, a także talent i wzajemna życzliwość.


uczestnicy projektu zwiedzają Białystok >>>>

próby do spektakli "ArtBridge" >>>>


 

Dzień II - 30.08.2014 (sobota)

 

Drugi dzień nasi goście rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Ikon, Monasteru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny  w Supraślu i spaceru wzdłuż rzeki, Bulwarem im. Wiktora Wołkowa.

 

 


zwiedzanie Supraśla >>>>

Po południu natomiast w gościnnej auli Urzędu Wojewódzkiego mieliśmy premierę swego wspólnego spektaklu. Na widowni zgromadzili się przede wszystkim słuchacze UTW z rodzinami i znajomymi. Reżyserem widowiska był dyrygent hiszpańskiej orkiestry Vicente Arino, który wraz ze swym zespołem zapewnił muzykę. Wprowadzające słowa powitania wygłosiła Helena Łukaszewicz. Na początku Polki śpiewały znaną ludową piosenkę „Hej, Mazury”, a na zakończenie hiszpańską „Los gavilanes”. Wspólnie z grupą litewskiego chóru wykonały „Riding daj, Riding do”. Poza tym tańczyły swój regionalny taniec „Podlasiak”, a przy śpiewie połączonego chóru Polek i Litwinów –  „La Paloma”. Polski siedemnastowieczny taniec dworski wykonały w rytm znanego „Marsza Tureckiego” Lullego. Turcy również zaprezentowali oryginalny kunszt artystyczny, grając i śpiewając tradycyjne pieśni swego narodu. Po przerwie w drugiej części widowiska nadal grała hiszpańska orkiestra pod batutą Vicente Arino. W czterech częściach rozbrzmiewały kolejno stare litewskie romanse, tradycyjne śpiewy tureckie oraz znane polskie piosenki ludowe, legionowe i te z naszej młodości, połączone w specjalną wiązankę. Hiszpanów i Turków najbardziej porwało brawurowe wykonanie przez polskie seniorki szlagieru sprzed lat „Orkiestry dęte”. Rozpoczęli oni żywiołowy, spontaniczny korowód wokół sali, porywając do wspólnej zabawy widownię i wbiegając na scenę.


spektakl "ArtBridge-1">>>>>>>>>




Film z całego spektaklu "ArtBridge - 1",  ktorego autorem jest Kazimierz Kierus jest umieszczony w zakładce "Wspólne spektakle partnerów projektu".



 

Dzień III - 31.08.2014 (niedziela)

W ostatnim dniu spotkania zorganizowaliśmy Hiszpanom, Litwinom i Turkom wyprawę po kładkach i promach w Śliwnie, które wszyscy dobrze znamy z naszych rajdowych wypraw. Pokazaliśmy również zabytkowy pałacyk w Choroszczy, znany niegdyś jako letnia rezydencja Branickich.

 

 

 

 

 

 


na kładkach i promach w Śliwnie >>


Natomiast popołudnie uczestnikom projektu ponownie upłynęło na występach. Powtórzyliśmy swój wspólny międzynarodowy spektakl, a następnie hiszpańska orkiestra wykonała „Hiszpańską Suitę’, złożoną z kilku części; „Asturias”, „Cadiz”, „Cordoba”, „Mallorca”, „Sevilla”. Litwini, Turcy i Polacy znowu zaprezentowali swoje muzyczne, wokalne i taneczne umiejętności, tradycyjnie w czterech cyklach. Występy polskich seniorek tym razem wzbogacił taniec brzucha w wykonaniu koleżanek z Akademii 50+. Spotkanie zakończyło się uroczystą kolacją w białostockiej restauracji „Astoria”, gdzie przedstawiciele różnych narodów i pokoleń bawili się wyśmienicie. Po raz kolejny wszystkich połączyły muzyka, taniec i śpiew. Był też czas na oficjalne podziękowania i wręczenie certyfikatów.

            Po tych bardzo udanych miłych dniach artystycznego spotkania czekają nas podobne występy w Hiszpanii, Turcji i na Litwie. Dlatego nie spoczywamy na laurach, lecz wytrwale ćwiczymy dalej chóralne śpiewy i zespołowe tańce.

 

 

Barbara Wilczewska

 


Spektakl "ArtBridge - 2" >>>>>>>>


koncert orkiestry hiszpańskiej pod batutą Vincente Arino >>>>

Spektakl "ArtBridge - 3" >>>TurcyLitwiniPolacy


uczestnicy z Turcji >>>>

zakończenie spotkania i pożegnalna kolacja >>>>>

wręczenie certyfikatów>>>>

 

Opis spotkania - Barbara Wilczewska

Filmy - Jadwiga Barcewicz, Kazimierz Kierus, Władysław Król

Zdjęcia - Jadwiga Barcewicz, Barbara Wilczewska, Alicja Temler

Opracowanie na stronę internetową UTW - Jadwiga Barcewicz


 




Orquesta Ciudad de Alcala: Proyecto BASE Polonia (czas 12:02)



 


BASE PL Concert - Global Development Association - TURKEY



 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.