Projekt Regulaminu uczestnictwa w projekcie "CHEST"
Opis projektu CHEST
Projekt "Cultural and nature heritage is European strength and treasure" - CHEST, po polsku „Kulturalne i przyrodnicze dziedzictwo jest siłą i bogactwem Europy” (czyli SKRZYNIA) został przygotowany i będzie realizowany przez partnerstwo strategiczne 4 organizacji z Polski (koordynator), Litwy, Turcji i Portugalii. Głównymi uczestnikami projektu we wszystkich organizacjach będą edukatorzy i kandydaci na edukatorów.
Uczestnicy projektu poznają najciekawsze elementy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego swoich regionów, poznają historię swoich regionów, a następnie zaprezentują je pozostałym uczestnikom projektu podczas spotkań edukacyjnych w organizacjach partnerskich. Na tej podstawie wszyscy partnerzy wspólnie opracują propozycję swoich i ponadnarodowych szlaków dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Będziemy zwiedzać, proponować i promować te transnarodowe szlaki tematyczne. Jeżeli na takim ponadnarodowym szlaku znajdują się co najmniej 3 kraje, szlak taki jest uważany za europejskie dziedzictwo kulturowe. Być może opracowane przez nasze partnerstwo szlaki zostaną uznane za europejskie dziedzictwo kulturowe i zostaną włączone do europejskiej bazy danych takich szlaków.
Opisy zwiedzanych obiektów, opracowanych szlaków, informacje wszelkiego rodzaju o kulturze i przyrodzie, zdjęcia i filmy zostaną przedstawione na wspólnych stronach internetowych projektu.
Edukacja projektowa w tej dziedzinie zostanie uzupełniona i wzbogacona o praktyczną wiedzę na temat rytuałów, zwyczajów i zabaw, obrzędów, rękodzielnictwa artystycznego i rzemiosła charakterystycznych dla niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionów partnerów. Zostanie to zrobione poprzez:
1. Nauczanie tradycyjnych pieśni ludowych i tańców oraz ich prezentacja w specjalnych otwartych spektaklach podczas międzynarodowych spotkań edukacyjnych.
2. Poznawanie ludowych tradycyjnych obrzędów weselnych i zwyczajów oraz poszukiwanie ich pozostałości we współczesnych zwyczajach weselnych we wszystkich krajach partnerskich.
3. Namalowanie obrazów przedstawiających dziedzictwo kulturowe lub przyrodnicze oraz organizowanie ogólnodostępnych wystaw.
4. Zorganizowanie ogólnodostępnych wystaw regionalnych eksponatów dziedzictwa kulturowego podczas edukacyjnych spotkań partnerskich.
5. Robienie zdjęć i nagrywanie filmów przedstawiających obiekty i miejsca dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz tradycyjne obrzędy, zwyczaje, rytuały, itd. i umieszczanie ich na stronach internetowych projektu CHEST oraz na Facebook'u projektu.
6. Zorganizowanie międzynarodowego konkursu i ogólnodostępnej wystawy najlepszych zdjęć i obrazów zwiedzanych miejsc i prezentowanych zdarzeń kulturalnych.
7. Opracowanie albumu poznanych szlaków dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz książki przedstawiającej główną ideę projektu "Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze na rzecz wspólnych wartości europejskich, wrażenia kulturowe na rzecz wspólnej przyszłości Europy" .
8. Itd..
Kryteria uczestnictwa w projekcie CHEST:
W projekcie uczestniczyć będą wszystkie osoby, które zgłoszą się. Zgłoszenia do projektu
będą przyjmowane w Biurze UTW. Uczestnik musi podać adres e-maila do
przekazywania informacji projektowych. Na każde 6-dniowe szkolenia zagraniczne (do
Portugalii, Litwy i Turcji) wyjedzie po 10 edukatorów lub kandydatów na edukatorów,
czyli razem wyjedzie 30 osób. Wszyscy edukatorzy będą podpisywali zobowiązania do
wolontariackiej poprojektowej działalności edukacyjnej w tematyce projektu.
Uczestnik projektu powinien;
-
Posiadać podstawową znajomość angielskiego.
-
Posiadać podstawową znajomość komputerów, szczególnie powinien posiadać e-maila albowiem przepływ informacji w tym projekcie będzie odbywał się tylko pocztą e-mailową oraz poprzez komunikaty na stronie internetowej UTW.
-
Pozyskać, podczas trwania projektu, wiedzę na temat dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego w Europie, Polsce i w krajach partnerów.
-
Posiadać określone umiejętności i zainteresowania artystyczne potrzebne do poznawania kultury i przyrody narodów krajów partnerów.
-
Brać aktywny udział w krajowych i zagranicznych zadaniach i spotkaniach projektowych.
-
Tworzyć teksty opisujące zadania i tematykę projektową.
-
Wypełnić ankietę wiedzy o tematyce projektu na początek i na koniec działalności projektowej.
1. Zgłoszenia do uczestniczenia w projekcie "CHEST" będą przyjmowane w Biurze UTW w terminie do końca listopada 2019 r.
2. Każdy uczestnik projektu musi mieć opłacone na bieżąco składki członkowskie przez cały czas trwania projektu.
3. Każda osoba uczestnicząca w projekcie winna zgłosić się do pracy w poszczególnych zadaniach na pierwszym spotkaniu wszystkich uczestników projektu w listopadzie 2019 r. W przypadkach nie zgłoszenia się do udziału w żadnym zadaniu i nie wykazywania aktywności w celu pomocy innym uczestnikom projektu, osoba ta zostanie skreślona z listy uczestników projektu po 2 miesiącach.
4. Uczestnicy projektu zobowiązani są do:
-
udziału w szkoleniach organizowanych w ramach projektu i do uzyskania certyfikatu ukończenia tych szkoleń,
-
udziału w kursie języka angielskiego i do uzyskania certyfikatu ukończenia tego kursu (oprócz tych osób, które już posiadają znajomość angielskiego w mowie i piśmie),
-
osoby nie posiadające umiejętności korzystania z Internetu powinni uczestniczyć w specjalnym kursie komputerowym.
-
udziału w seminariach projektowych i szkoleniach zagranicznych.
-
uczestniczenia w próbach i występach artystycznych w kraju i za granicą, jeśli taka potrzeba wystąpi.
-
uczestniczenia w ogłaszanych zebraniach i naradach związanych z postępem prac nad projektem,
-
uczestniczeniu w pracach związanych z przygotowaniem międzynarodowego spotkania projektowego w Białymstoku w 2021 roku,
-
tworzenia tekstów opisujących tematykę projektową.
-
aktywnym i kreatywnym uczestniczeniu w poszczególnych zadaniach organizacyjnych projektu.
-
każdy uczestnik projektu musi godnie reprezentować nasze UTW podczas wszelkich zadań i spotkań.
5. Każdy uczestnik wykonujący pracę w określonym zadaniu będzie otrzymywał pisemne poświadczenie od osoby odpowiedzialnej za to zadanie.
6. Każdy uczestnik, który będzie wyjeżdżać na międzynarodowe edukacyjne spotkanie projektowe będzie zobowiązany do aktywnego i kreatywnego uczestnictwa we wszystkich przedsięwzięciach realizowanych również po zakończeniu tego spotkania i podczas międzynarodowego edukacyjnego spotkania partnerów w Białymstoku. Ewentualna nieobecność musi być usprawiedliwiona.
7. Osoby zgłaszające się do projektu CHEST, które uczestniczą już w projekcie KCA a nie wykonują swoich zobowiązań wobec tego projektu nie będą kwalifikowani do projektu nowego.
8. Każde zadanie, w których będzie uczestniczyć uczestnik projektu będzie punktowane i to zarówno za aktywne zaangażowanie (kierowanie zadaniem) w pracach projektu jak i za uczestniczenie w poszczególnych zadaniach projektu. Punkty będą zgłaszane do osoby odpowiedzialnej za zestawienie listy ogólnej punktacji.
Zasady i sposób punktacji
Ogólnie, za każde zrealizowane zadania i uczestnictwo w szkoleniach, spotkaniach, pracach. Itd., uczestnikom projektu będą przydzielane punkty, które będą podstawą do kwalifikacji osób na wyjazdy zagraniczne.
Kwalifikacja na wyjazdy zagraniczne będzie ustalana przez odpowiednią komisję.
I tak po 1 do 20 punktów można będzie uzyskać za;
-
uczestniczenie w projekcie międzynarodowym po raz pierwszy - 10 punktów,
-
uczestniczenie w próbach, spotkaniach, wyjazdach poznawczych, zajęciach i kursach (zawsze należy podpisywać listę obecności) – po 1 punkcie. Punkty te nie liczą się gdy uczestnik przestanie uczestniczyć w zadaniach grupy,
-
za uczestniczenie w innych pracach i zadaniach organizacyjnych – od 1 do 5 punktów,
-
za napisanie tekstu na stronę internetową w tematyce realizowanych zadań – 5 punktów
-
udział w przygotowaniu, zorganizowaniu i przeprowadzeniu spektakli –
3 - 5 punktów,
-
zorganizowanie i prowadzenie kursów – 3-5 punktów
-
zorganizowanie i prowadzenie zajęć w grupach artystycznych, redakcyjnej, turystycznych, śpiewającej, tanecznej, teatralnej, malarskiej – 5 punktów
-
zorganizowanie wystawy podczas spotkania partnerskiego w Białymstoku – 5 punktów
-
napisanie artykułu, opisów spotkań międzynarodowych na stronę internetową, przygotowanie i prezentacja tematu na seminarium– od 2 do 5 punktów,
-
prowadzenie kroniki – 5 punktów
-
prowadzenie Sekretariatu projektu – 5 punktów
-
prowadzenie tabeli punktacji uczestników projektu – 5 punktów
-
opracowanie w Power Point prezentacji dotyczącej projektu – 5 punktów
-
robienie filmów i CDs, prowadzenie strony YouTube projektu CHEST
– od 2 do 5 punktów za każde zrealizowane zadanie
-
inne zadania, które powstaną w trakcie trwania projektu od 1 do 5 punktów, itd.
Na szkolenia zagraniczne wyjadą te osoby, które uzyskają najwięcej punktów. Typowaniem osób do wyjazdów zagranicznych zajmować się będzie zespół osób odpowiedzialnych za pracę w poszczególnych zadaniach tematycznych:
D. Sajur, M. Szulga, H. Łukaszewicz, A. Temler, J. Barcewicz, H. Wiszowata,
Janina Jakoniuk, Maria Wójcicka, Waldemar Malewicz, Józefina Bukin.
Z każdego posiedzenia tej grupy powstanie protokół uzasadniający typowanie.
Kaucje
1. Osoby wyjeżdżające na szkolenia projektowe do zagranicznych partnerów będą wpłacali zwrotną kaucję w wysokości 500 zł. (zwrot kaucji nastąpi po otrzymaniu V raty dotacji czyli w grudniu 2021 r.) oraz będą pisali zobowiązania, że znają warunki zwrotu kaucji i będą uczestniczyć i czynnie współpracować przy organizacji międzynarodowego edukacyjnego spotkania partnerów organizowanego w Białymstoku w 2021 roku.
2. Kaucja jest bezzwrotna w sytuacji rezygnacji z wyjazdu po wykupieniu biletu lotniczego bez względu na uzasadnienie rezygnacji z wyjazdu.
Główne zadania związane z realizacją projektu CHEST z propozycją osób odpowiedzialnych za zadanie (osoby mogą się zmienić w zależności od sytuacji)
-
Szkolenia w obszarze kursów:
Zorganizowanie kursu języka angielskiego (podstawowy) – pozyskanie lektora, sali, prowadzenie listy obecności, przygotowanie świadectw, itd.; odpowiedzialna – H. Łukaszewicz
Jeśli powstanie potrzeba zorganizowanie i prowadzenie kursu komputerowego oraz przygotowanie świadectw; Odpowiedzialny; Lech Wiszowaty i Krzysztof Stasiak.
Zorganizowanie kursów innych – odpowiedzialność zostanie ustalona później w zależności od realizowanych kursów i sytuacji.
-
Zorganizowanie zajęć w następujących obszarach:
-
tańce ludowe; odpowiedzialna - H. Wiszowata
-
śpiew i muzyka; odpowiedzialny - Z. Kulikowski
-
zajęcia teatralne; odpowiedzialna - A.Temler
-
zajęcia malarskie i organizacja wystaw; odpowiedzialna – J. Jakoniuk, A. Paszkiewicz- Gadek
-
zajęcia tańca cygańskiego – J. Bukin
-
organizowanie ogólnych wykładów projektowych i prowadzenie seminarium; odpowiedzialna - D. Sajur
-
przygotowanie wielokulturowego spektaklu; odpowiedzialny – Z. Kulikowski
3).Organizacja wystawy fotograficznej, obrazów i haftu na spotkaniu partnerów projektu w Białymstoku (sierpień 2021); odpowiedzialna - A. Paszkiewicz-Gadek i J. Jakoniuk
4) Opracowanie edycji albumu, książek, artykułów: odpowiedzialna - Maria Wójcicka, Barbara Wilczewska.
5). Tworzenie pełnometrażowych filmów i CD’s oraz prowadzenie strony YouTube projektu CHEST; odpowiedzialni - Jadwiga Barcewicz i Kazimierz Kierus.
6). Robienie zdjęć i montaż filmów ilustrujących projekt, tworzenie strony internetowej, opracowanie kroniki projektu: odpowiedzialna - J. Barcewicz, wspomaga sekcja fotograficzna.
7) Organizacja międzynarodowych spotkań partnerów projektu w Białymstoku: odpowiedzialna - D. Sajur, H. Łukaszewicz oraz wszyscy uczestnicy projektu.
8) Zorganizowanie przyjęcia, hoteli, wyżywienia i opieki nad partnerami podczas międzynarodowych spotkań w Białymstoku: odpowiedzialna – H. Łukaszewicz.
9) Komputerowa prezentacja UTW: odpowiedzialna – A. Temler.
10) Komputerowa prezentacja projektu CHEST; odpowiedzialna - ????
11) Prowadzenie międzynarodowych spotkań w Białymstoku: odpowiedzialna – H. Łukaszewicz
12) Zorganizowanie artystycznej prezentacji naszego UTW na międzynarodowym spotkaniu partnerów w Białymstoku; odpowiedzialny – Z. Kulikowski.
13) Media i promocje: odpowiedzialna – M. Szulga.
16) Gazetka okolicznościowa i e-booklet: odpowiedzialna - Barbara Wilczewska i Maria Wójcicka.
17) Zdobywanie materiałów promocyjnych i albumów o Białymstoku i Podlasiu: odpowiedzialna - Maria Szulga, H. Łukaszewicz, A.Temler.
18) Opracowanie projektów, dyplomów i zaświadczeń: odpowiedzialna – H. Załęska i M. Waśkiewicz.
19) Obsługa sekretarska projektu CHEST: odpowiedzialna – ??????
20) Prowadzenie tabeli punktacji; odpowiedzialna – H. Załęska i M. Waśkiewicz
REGULAMIN SZKOLEŃ
organizowanych w ramach projektu CHEST (dotyczy szkolenia informatycznego, zajęć artystycznych, języka angielskiego i innych).
§1
Warunkiem przyjęcia uczestnika na kurs jest wypełnienie ankiety określającej jego poziom wiedzy tematyce szkolenia.
§2
Miejsce, daty i godziny zajęć będą podane w harmonogramach każdego kursu.
§3
Obowiązki uczestnika szkolenia:
-
Systematyczne uczęszczanie na zajęcia - frekwencja nie może być niższa niż 80% ogólnego czasu kursu. Każdą nieobecność (bez względu na przyczynę) uczestnik zobowiązany jest usprawiedliwić pisemnie.
-
Rzetelne przygotowywanie się do zajęć i podnoszenie swojej wiedzy.
-
Dbanie o mienie i porządek sal, w których odbywają się zajęcia.
-
Dowodem na uczestniczenie w poszczególnych zajęciach jest własnoręczny podpis uczestnika na liście obecności.
§4
Każdy uczestnik szkolenia po jego pozytywnym ukończeniu otrzyma certyfikat.
§5
Uczestnik szkolenia jest zobowiązany do powiadamiania Sekretariatu o ewentualnych zmianach swojej sytuacji życiowej związanej z uczestnictwem w szkoleniu, uniemożliwiającej mu rozpoczęcie lub kontynuację szkolenia.
§6
Rezygnacja z udziału w szkoleniu wymaga pisemnego oświadczenia. Nieuzasadniona rezygnacja z kursu powoduje skreślenie uczestnika z listy projektu "CHEST".
§7
Uczestnik nie ponosi kosztów szkolenia z zastrzeżeniem, że:
-
Będzie uczestniczył w minimum 80% zajęć szkoleniowych.
-
Będzie systematycznie się uczyć i przygotowywać do zajęć
-
Ewentualna rezygnacja będzie spowodowana chorobą, pobytem w szpitalu lub inną przyczyną usprawiedliwiającą niemożliwość uczestniczenia w szkoleniu w wyznaczonych terminach.
Podpisy grupy organizacyjnej projektu "CHEST";
Danuta Sajur, Maria Szulga, Jadwiga Barcewicz,Helena Łukaszewicz Maria Wójcicka, Waldemar Malewicz, Maria Waśkiewicz Anna Paszkiewicz-Gadek, Józefina Bukin, Halina Wiszowata Zdzisław Kulikowski, Alicja Temler