22 stycznia 2025
Środa, 22 dzień roku
Imienieny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor
|
SEMINARIA ONLINE PROJEKTU CHEST
DZIEDZICTWO PRZYRODNICZE
1. Rezerwat Przyrody "Krzemianka" (9 maja 2020) film - Alicja Temler
2. "Biebrzański Park Narodowy" (19 maja 2020) film - Jadwiga Barcewicz
2a. "Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego" (artykuł) - Jadwiga Barcewicz
3. Rezerwat Przyrody "Gorbacz" (27 maja 2020) film - Nina pietuchowska,
Jadwiga Barcewicz, Waldemar Malewicz
4. "Białowieski Park Narodowy" ( 8 czerwca 2020) film - Jadwiga Barcewicz
5. "Cuda natury Polski' (12 października 2020) film - Jadwiga Barcewicz
1. Rezerwat przyrodniczy "KRZEMIANKA" (9 maja 2020)
Prezentację w formacie PPT przygotowała i opracowała Alicja Temler, konwersję na formaty JPEG i MP4 plus oprawę muzyczną opracowała Jadwiga Barcewicz
Dyskusja, opinie, uwagi...
Przed chwilą obejrzałem 2 filmiki z projektu CHEST: "Krzemianka" i "Marzanna". Filmy są bardzo fajne : Ala Temler - piękne zdjęcia, Danka - ciekawy, bogaty tekst, ale mam też uwagi: "Krzemianka" - za szybko znikają napisy, nie jestem analfabetą, ale z trudem czytałem, a częściej nie zdążyłem przeczytać do końca krótkich zresztą tekstów. To mankament nie tylko tego filmu - w wielu poprzednich trzeba być niezwykle sprawnym, by przeczytać tekst.
"Marzanna" - tu znów, moim zdaniem, za szybko znikają ilustracje, niektóre to tylko mignięcie, a szkoda bo to ilustracje ciekawe. Podejrzewam, że jest to związane z próbą zgrania tekstu z podkładem muzycznym czy komentarzem. Tam gdzie ilustracja jest obok tekstu piosenki - nie ma problemu, ale same ilustracje, fajnie dobrane - to błysk i już nie ma , szkoda.
Może ja się czepiam, ale wiesz, że zawsze staram się mówić i pisać co myślę, i nie jest to "krytykanctwo", broń Boże, ale tak myślę. A przecież na początku zaznaczyłem, że filmiki bardzo mi się podobały.
Waldek
Witam.
Mamy następne seminarium internetowe Jadwiga Barcewicz przygotowała prezentację o Biebrzańskim Parku Narodowym z częścią o ostatnim pożarze i nadzieją na szybkie "zabliźnienie ran". Koniecznie obejrzyjcie.
2. Biebrzński Park Narodowy ( 19 maja 2020r.)
"Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego”
W niedzielę 19 kwietnia 2020r. w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego wybuchł pożar. Przez cały tydzień nad Biebrzą trwał prawdziwy kataklizm, akcję gaśniczą zakończono dopiero 26 kwietnia 2020r. Biebrzański Park Narodowy płonął w zupełnej ciszy z powodu światowej pandemii koronawirusa oraz sytuacji politycznej w naszym kraju.
Pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał w różnych kierunkach z uwagi na silne wiatry, tworzące „ogniste wiry”, w wyniku silnej konwekcji i dużego gradientu temperatury, niszcząc całe połacie parku wraz z zamieszkującą je zwierzyną i ptactwem.
Szacowana powierzchnia pożaru to około 6000 hektarów. Ogień zniszczył bardzo cenne przyrodniczo tereny, gdzie znajdują się siedliska lęgowe i żerowiska ptaków. Widok był zatrważający, bo po przejściu ognia na spalonej ziemi bociany i wrony dojadały ostatnie zwierzęta, które się spaliły! W przyrodzie nie ma bowiem próżni: tam, gdzie kończy się jedno życie, zaczyna się drugie. Niemniej w tym przypadku korzyści jednych gatunków nie zrównoważą całościowych strat przyrodniczych.
Biebrzański Park Narodowy jest pokryty torfowiskami, co jest sytuacją bardzo trudną, gdyż pożar ukryty jest pod glebą i stwarzał ogromne niebezpieczeństwo służbom gaśniczym. Ale na szczęście ogień nie wniknął w głąb torfowisk.
Płonęły nie tylko torfowiska, ale też bardzo ważne ekosystemy leśne: grądy, cenne olsy. Jeżeli chodzi o rośliny. Czy ocaleją, czy się odrodzą?
Szacowane jest, że spaliła się 1/10 część parku. Pożar skoncentrował się na basenie środkowym, na jednym dużym obszarze. Straty będą zupełnie niepowetowane dlatego, że stało się to w najważniejszym w ciągu roku sezonie – „sezon rozrodu ptaków i innych zwierząt". Pożar wybuchł w okresie lęgowym, kiedy ptaki łączą się w pary, budują gniazda i odchowują młode. Jest to również okres, gdy rodzą się młode łosie, sarny, jelenie. Media donoszą że, "Jest to ogromny kataklizm i z całą pewnością przyroda przez długie lata po nim będzie dochodziła do stanu sprzed pożaru. W niektórych miejscach mogą to być zmiany nieodwracalne".
W medialnych relacjach z pożarów pojawiały się informacje, że dorosłe ptaki ginęły w ogniu, bo próbowały osłonić przed nim swoje młode. Czy tak faktycznie zachowują się ptaki? Nie, jak mówią ornitolodzy, ptaki nie poświęcają się w ten sposób. Dorosłe osobniki dbają o swoje życie, bo jego utrata oznacza po prostu, że już nigdy nie będą się mogły rozmnożyć i przekazać dalej swoich genów. Dlatego ptasi rodzic nie będzie ryzykował w takiej sytuacji – po prostu porzuca lęg.
Po ugaszeniu pożaru, być może niektóre gatunki przystąpią jeszcze do lęgów. Jest szansa, że tam, gdzie ogień strawił tylko suche, ubiegłoroczne pędy roślin, ptaki znajdą miejsca do gniazdowania.
Świadkowie kataklizmu, opowiadają o łosiach uciekających przed ogniem. Pożar spowodował przemieszczanie się tego gatunku na większą skalę. Z uwagi na migrację tych zwierząt należy szczególnie zwracać uwagę na zwierzęta przekraczające drogi.
Istnieje obawa, że pożar może pojawić się również w innych częściach Parku, gdyż cały jego obszar jest bardzo przesuszony, łącznie z torfowiskami. Związane jest to z bezśnieżną zimą i brakiem opadów. Na to nakłada się kumulujący się efekt bardzo suchych i ciepłych ostatnio sezonów letnich.
Tuż po pożarze rozpoczęto obserwację mającą na celu sprawdzenie, jak przyroda zareagowała na ten pożar. Naukowcy mają zbadać, jakie są długotrwałe skutki pożaru na florę i faunę całego obszaru Biebrzańskiego Parku Narodowego poprzez porównywanie sytuacji na terenach, które nie uległy spaleniu, z tymi, gdzie wystąpił pożar. Wśród zainteresowań naukowców są m.in. ptaki, ssaki, ale i siedliska: brzezina bagienna, olsy, zarośla wierzbowe.
Pożar opanowano, ale sytuacja w rzece Biebrza dalej budzi obawy – poziom wody jest bardzo niski, z powodu suszy, a w rzece płynie “trzykrotnie mniej wody” niż ma to miejsce w normalnej sytuacji hydrologicznej. Obecnie poziom wody w Biebrzy jest o około półtora metra niższy od tzw. stanów średnich dla rzeki z wieloletnich pomiarów.
Kilka tygodni po pożarze w dolinie Biebrzy jak podają media, widać już odradzającą się z popiołów przyrodę. Tempo wiosennego wzrostu roślin nie jest jednak zbyt duże z powodu trwającej suszy.
Opracowała Jadwiga Barcewicz
Żródło: Wikipedia, Google, informacje z mediów społecznościowych (Facebook, prasa, radio, telewizja …)
Dyskusja, opinie, uwagi...
Jestem pod wielkim wrażeniem filmiku o Biebrzańskim Parku. To przedstawienie jest tak cudowne, że nie znajduję słów aby wyrazić mój zachwyt i wielkie uznanie dla profesjonalnego opracowania i bogatego materiału.
Serdecznie gratuluję !!!
Inka
Genialne, wspaniałe, cudne. A muzykę można słuchać bez końca. Oczywiście jeśli się uda to powinno iść na naszą stronę. No i koniecznie trzeba przetłumaczyć i wysłać na wszystkie strony CHEST.
Danuta
Jagoda, super. Wzruszyłam się na koniec, jak pokazałaś odradzającą się przyrodę. Ten filmik to nie tylko prezentacja, to wręcz dokument. Powinniśmy chyba zgrywać te filmiki i artykuły na dysk zewnętrzny. Daj znać, kiedy napisać ludziom żeby obejrzeli.
Ten tekst o pożarze może wysłać do Muchy, do gazetki? Ona ma zamiar zacząć wydawać już w maju (nie wiem tylko w jaki sposób rozprowadzą).
Maria
Gratuluję filmiku. Pozdrawiam Elżbieta Kackieło
Genialne, wspaniałe, cudne. A muzykę można słuchać bez końca. Danuta Sajur
Obejrzałam. Super - gratulacje dla Jagody. Ostatnia część - rzeczywiście niesamowite, jak przyroda szybko zabliźnia rany ... Bożenna Krzesak Mucha
Witamy uczestników projektu CHEST.
Zapraszamy na następne seminarium on-line projektu CHEST. Film został przygotowany przez Jadwigę Barcewicz, w oparciu o prezentację Niny Pietuchowskiej i wywiadu udzielonego w Radiu Białystok przez Waldemara Malewicza. Dziękujemy im bardzo za to.
Tytuł seminarium: Dziedzictwo przyrodnicze Podlasia. Rezerwat Przyrody "Garbacz"
Prosimy zapoznać się prezentacją tego Rezerwatu i posłuchać jaką ogromną wiedzę na ten temat ma Waldek. Naprawdę przyroda to największe nasze bogactwo. Będziemy się nią chwalić na spotkaniu międzynarodowym u nas.
Zapraszamy do dyskusji. Uwagi, wrażenia, uzupełnienia prosimy przesłać do Marii i Jagody. Teksty wasze wprowadzimy na stronę projektu w zakładce dotyczącej tego seminarium. I jak zwykle świadczą one o waszym zaangażowaniu projektowym i wpływają na punktację.
Przyjemnego oglądania
Danuta i Maria
3. Rezerwat Przyrody "GORBACZ" (27 maja 2020)
Zdjęcia: ogółem 35; Nina Pietuchowska (w ilości 12); pozostałe: Jadwiga Barcewicz; Wikipedia - obrazy; ptop.org.pl; podlaskie TVBiałystok.lasy;gov.pl; ciekawepodlasie.pl;
Opracowanie na stronę w mp4 oraz muzyczne Jadwiga Barcewicz
O niezwykłym jeziorze "Gorbacz" opowiadał Waldemar Malewicz przewodnik PTTK O/R Białystok,
tekst pobrano ze strony Polskiego Radia Białystok.
Dyskusja, opinie, uwagi...
W pełni zgadzam się z Waldkiem: "Coś pięknego, proszę Państwa!". Bożenna
Obejrzałam i bardzo się podobało. Krótko, zwięźle i na temat. Tak musi być zawsze!!!
Najbardziej się podobało to że, każde zdanie Waldka jest potwierdzone pięknymi zdjęciami.
Jagoda wspaniale to zrobiła, to znaczy opracowała. A Waldek jak zwykle jest the best.
Pozdrawiam,
Helena Łukaszewicz
To wspaniały film. jestem zauroczona piękną przyrodą,i powiadaniem Waldka. Więcej takich filmów. Alicja Temler
Dziękuję za przepiękny filmik, oczywiście Waldek pięknie opowiada - super. Tęsknię za wspólnymi wypadami.
Pozdrawiam serdecznie i oczekuję powrotu do rzeczywistości
Wiesia
Obejrzalam filmiki i doszłam do wniosku że nie znam Podlasia. Nigdy nie byłam na bagnach w Gorbaczu(okolice).Przepiekny teren i przedstawiony ze smaczkiem. Wybieram się na spotkanie z tym bagnem. Bardzo zmienily się bagna narwianskie myślę że te też. Pozdrawiam Leonida Stepanowicz
Witam uczestników projektu CHEST,
Zapraszam na kolejne seminarium projektu CHEST, które prezentujemy w systemie on-line, z powodu naszego zamknięcia w domach, spowodowanego epidemią koronawirusa.
Może inne kraje mają większe zabytki ale chyba niewiele krajów może się pochwalić tak wspaniałym dziedzictwem przyrodniczym jakie jest w Polsce i na Podlasiu. Jesteśmy dumni z naszego wyjątkowego pod wieloma względami regionu i z dumą prezentujemy kolejne dziedzictwo przyrodnicze Podlasia a mianowicie "Białowieski Park Narodowy".
Prezentację tę opracowała Jadwiga Barcewicz, która wybrała się prywatnie do tej Puszczy i zrobiła ogromną ilość zdjęć. Zdjęcia te są kanwą tej prezentacji a przejmująca muzyka przenosi nas jakby w zupełnie inny czas oraz miejsce spokoju i nostalgii.
Proszę obejrzeć tą prezentację i przesłać do Jagody uwagi, spostrzeżenia, ewentualnie uzupełnienia informacyjne lub zdjęcia.
Sygnalizuję, że w projekcie naszym będziemy realizowali międzynarodowy konkurs zdjęć zabytków i obiektów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Zacznijcie robić te zdjęcia bo niedługo już ogłosimy ten konkurs.
Życzę przyjemnego oglądania i przyswajania wiedzy o przyrodzie.
Danuta Sajur
4. Białowieski Park Narodowy (8 czerwca 2020r.)
Dyskusja, opinie, uwagi....
Gratuluję, Z przyjemnością obejrzałam kolejny odcinek, tym razem poświęcony Puszczy Białowieskiej. Pozdrawiam Marysia Beręsewicz
Bożenna Mucha. Tym razem chciałam podkreślić walor edukacyjny prezentacji Jagody. Film porządkuje naszą wiedzę o bogatej florze i faunie Puszczy Białowieskiej. Jednocześnie motywuje do samodzielnych poszukiwań informacji. Mnie m.in. zaintrygowały dwa pojęcia: brzuchorzęski i rośliny synantropijne. Zajrzałam do źródeł i już wiem ...
Dziękuję bardzo Józefina Bukin
Film bardzo ciekawy. Gratulacje. Barbara Delis
Zapraszamy na następne internetowe seminarium pt. "Cuda natury Polski", znowu opracowane przez Jagodę.
Właśnie te wszystkie dotychczas opracowane przez uczestników projektu prezentacje i teksty pokazują jak bogate jest dziedzictwo naturalne Polski. Dzięki nim pokazujemy naszym partnerom ale i całemu światu piękno naszej przyrody. Ja osobiście wyrażnie teraz widzę, że to nasze bogactwo natury jest przeogromne a Polskę można nazwać zielonym krajem.
Ponowne gratulacje dla Jagody.
Danuta Sajur
5. "Cuda natury Polski" (12 października 2020)
Dyskusja, komentarze, uwagi, opinie....
Dziedzictwo przyrodnicze powinno być chyba w dwóch częściach. Po obejrzeniu, czułam niedosyt zdjęć.
Maria Wójcicka
|
|