Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Europy i Turcji w malarstwie słuchaczy UTW w Białymstoku.
W trakcie realizacji programu międzynarodowego projektu "Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze to europejska siła i skarb" - CHEST członkowie UTW w Białymstoku uczestniczyli w warsztatach, szkoleniach, kursach, seminariach stacjonarnych i wyjazdowych na Podlasiu (a w okresie pandemii - w seminariach online) oraz w międzynarodowych spotkaniach edukacyjnych. Poznawali staropolskie zwyczaje, obrzędy, tradycje, zwiedzali wystawy rękodzieła ludowego, zabytki na terenie Białegostoku i Podlasia, przyrodnicze tereny chronione, parki krajobrazowe. Zabytki, kulturę, przyrodę i zwyczaje krajów partnerskich: Portugalii, Turcji i Litwy poznawali z materiałów edukacyjnych zamieszczanych na stronie projektu CHEST, na Facebooku oraz w trakcie międzynarodowych spotkań edukacyjnych w tych krajach.
Celem i jednocześnie efektem poznania tematyki projektu było malowanie obrazów przez członkinie i członków sekcji malarskich "Kolor" i "Pędzel", działających przy UTW. Powstało 46 obrazów namalowanych przez 33 osoby. Obrazy wykonane zostały na płótnie, głównie techniką olejną lub akrylową a dwa obrazy - akwarelową. Przedstawiają zabytki Białegostoku, Podlasia i innych rejonów Polski: pałace, zamki na skalistych wzgórzach, kościoły, cerkiew, meczet, klasztor, sanktuarium, kapliczki, wiejską zabudowę, chaty i młyn wodny w skansenach, wiatrak, pejzaże, dziedzictwo przyrodnicze, obyczaje tradycje, rzemiosło, dawne rolnictwo, zdobnictwo i kulturę ludową itp. Cztery obrazy ukazują zabytki i kulturę Litwy i Turcji. Artystyczną pieczę nad malującymi amatorami z UTW sprawowały znane profesjonalne artystki: instruktorka malarstwa w sekcji "Kolor" - pani Maria Kraszewska i instruktorka malarstwa w sekcji "Pędzel" - pani Anna Ralicka-Perkowska. Artystki również namalowały obrazy o tematyce projektu CHEST i wystawiły je razem z obrazami członków sekcji malarskich.
Pierwsza wystawa 46 obrazów została zorganizowana w dniach od 20 maja do 20 czerwca 2022r. w klubie "Jubilat" S.M. "Rodzina Kolejowa" przy dużej pomocy kierowniczki klubu. Wernisaż wystawy zgromadził autorki i autorów prac oraz wielu gości. Wystawę otworzyła prezes UTW pani Maria Szulga a pani Danuta Sajur - główna koordynatorka projektu CHEST przedstawiła genezę wystawy i program uroczystości. Wernisaż uświetniły występy artystyczne: wiersz Krystyny Szewczyk o projekcie CHEST, odczytany przez autorkę, piosenki ludowe w wykonaniu: Niny Bieleni, zespołu "O uśmiech seniora" z UTW, chóru "Belcanto" z "Jubilata" oraz spontaniczne występy wokalne osób z publiczności.
W wyniku porozumienia zawartego między UTW a Książnicą Podlaską obrazy te zostały również wystawione w Galerii Parter w Książnicy w dniach od 07 do 29 lipca 2022r. Tradycyjna wystawa została wzbogacona wyświetlaniem na kilku monitorach filmiku autorstwa Jadwigi Barcewicz z UTW, przedsta-wiającego wszystkie obrazy. Otwarcia wystawy dokonała dyrektor Książnicy pani Beata Zadykowicz przy udziale prezes UTW pani Marii Szulgi i pani Danuty Sajur - koordynatorki projektu CHEST. W części artystycznej wernisażu wystąpiła Krystyna Szewczyk ze swoim wierszem a Zofia Pytel-Król
zaśpiewała piosenkę z własnym tekstem o pięknie Podlasia, piosenki ludowe i pieśń Fryderyka Chopina. Dzięki panoramicznym oknom wystawa jest widoczna z chodnika przy ulicy w centrum miasta i budzi duże zainteresowanie przechodniów oraz czytelników Książnicy.
Barbara Toczydłowska
P.S. W Książnicy wystawionych jest 40 obrazów namalowanych przez 30 osób, na monitorach są wszystkie, tzn. 46.